شما اینجا هستید

حفاری دومین چاه ژرف در اصفهان در انتظار موافقت وزارت نیرو

حفاری دومین چاه ژرف در اصفهان در انتظار موافقت وزارت نیرو

خواندن 3 دقیقه
نماینده مردم شاهین‌شهر و میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی گفت: حفاری چاه‌های عمیق برای بهره‌برداری از آب‌های ژرف در فلات مرکزی و در محدوده شهرستان شاهین‌شهر و میمه می‌تواند سرآغازی برای پایان بخشیدن به مشکلات ناشی از خشک‌سالی در شمال استان اصفهان باشد.

به‌گزارش خانه آب ایران، حسینعلی حاجی‌دلیگانی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شاهین‌شهر با اشاره به جلسه اخیر خود با وزیر نیرو اظهار کرد: حفاری چاه‌های عمیق برای بهره‌برداری از آب‌های ژرف یا همان آب‌های فسیلی در فلات مرکزی و در محدوده شهرستان شاهین‌شهر و میمه می‌تواند سرآغازی برای پایان بخشیدن به مشکلات ناشی از خشک‌سالی و بی‌آبی در شمال استان اصفهان باشد.
نماینده مردم شاهین‌شهر و میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی افزود: به‌ تازگی از طرح استحصال آب با استفاده از چاه‌های ژرف در منطقه سیستان بازدید کردم و شاهد برداشت آب از عمق 2 هزارمتری زمین بودم؛ امیدواریم وزارت نیرو با حفاری دومین دهنه از این نوع چاه‌ها در محدوده شهرستان شاهین‌شهر و میمه موافقت کند و این ظرفیت در این منطقه کم آب بررسی شود.
وی خاطرنشان کرد: رسیدن به نتایج مطلوب در زمینه بهره‌گیری از آب‌های ژرف برای مردم این منطقه که با مشکلات متعددی در پی خشک‌سالی دست و پنجه نرم می‌کنند امیدبخش خواهد بود.
حاجی‌دلیگانی اظهار داشت: برخی از کارشناسان بر این باورند در اعماق ژرف زمین و از جمله در بخشی از فلات مرکزی میلیاردها مترمکعب آب ذخیره‌ شده است که در صورت حفاری آب بدون استفاده از پمپاژ شدن به سطح زمین فوران خواهد کرد.
عضو کمیسیون برنامه‌ و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: وزارت نیرو هنوز به این جمع‌بندی نرسیده است که به درخواست یکی از سرمایه‌گذاران داخلی در حفاری دومین چاه ژرف در فلات مرکزی کشور پاسخ مثبت دهد.
وی بیان کرد: فناوری بومی‌شده استحصال آب ژرف که جزو پیشرفته‌ترین فناوری‌های روز دنیاست، در اکتشاف آب‌های زیرزمینی در اعماق بیش از 2 هزار و 500 متری زمین و بهره‌برداری از این آب‌های زیرزمینی به‌ کار برده می‌شود و قابل بهره‌برداری در زمینه مقابله با خشک‌سالی و بحران کم‌آبی است.
نماینده مردم شاهین‌شهر و میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی با یادآوری این‌که برخی دانشمندان این منابع آبی را راه نجات بشریت در بحران‌های آبی آینده می‌دانند، اضافه کرد: آب‌های ژرف یا آب‌های فسیلی، در طول میلیون‌ها سال در اعماق زمین محبوس شدند و به‌ دلیل عدم تجدید پذیری مجدد بسیار ارزشمند بوده و به‌عنوان منابع آبی استراتژیک نیز یاد می‌شود.

 

منبع خبر

برچسب ها: 
اشتراک در: