شما اینجا هستید

بهره‌مندی از آب‌های خاکستری در دانشگاه‌ها

بهره‌مندی از آب‌های خاکستری در دانشگاه‌ها

خواندن 3 دقیقه
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با تشریح عملکرد تعدادی از دانشگاه‌ها در مدیریت سبز اعلام کرد: بهره‌مندی از آب‌های خاکستری مراکز آموزش عالی را در آبیاری فضای سبز بی‌نیاز می‌کند.

به‌گزارش خانه آب ایران، محمدتقی نظرپور اظهار داشت: استفاده از پساب‌های موجود در خوابگاه‌های دانشجویی در حوزه مدیریت سبز دانشگاه‌ها قرار دارد. وی افزود: آب مصرف شده در رستوران‌ها و غذاخوری‌های دانشگاه با هزینه کمتری برای فضای سبز دانشگاه‌ها و پژوهشگاه مصرف می‌شود.
معاون وزارت علوم با بیان این که بسیاری از مراکز آموزش عالی کشور به این سمت حرکت کرده‌اند، خاطر نشان کرد: برخی دانشگاه‌ها هنوز به سیستم پیشرفت تصفیه پساب مجهز نشده‌اند به عنوان مثال حدود چهار تا پنج هزار نفر در خوابگاه‌های دانشگاه شهید بهشتی زندگی و بخش زیادی از آب را مصرف می‌کنند.
نظرپور همچنین گفت: به علت مجهز نبودن این دانشگاه، آب زیادی مصرف می‌شد اما هم اکنون این به‌روز رسانی در حال انجام است. وی به انجام بازیافت آب مصرفی در دانشگاه‌های سیستان و بلوچستان و صنعتی اصفهان اشاره کرد و افزود: در دانشگاه سیستان و بلوچستان بخش عمده‌ای از آب مصرفی بازیافت می‌شود. همچنین دانشگاه صنعتی اصفهان به علت نداشتن دانشجو در فصل تابستان، پساب واحدهای آموزشی خمینی شهر یا سایر شهرهای اقماری این استان را به دانشگاه منتقل کرده و پس از تصفیه برای آبیاری استفاده می‌کنند.
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم با بیان این که بهره‌مندی از آب خاکستری دانشگاه‌ها را در آبیاری فضای سبز بی‌نیاز می‌کند، گفت: دانشگاه رازی کرمانشاه با ذخیره‌سازی سرمایش در چیلرهای جذبی که موجب مصرف کمتر انرژی می‌شود، سیستم‌‌های حرارتی دانشگاه را کنترل کرده و مانع از اتلاف انرژی شد.
نظرپور در مورد اقدامات دانشگاه دامغان در بهینه‌سازی مصرف انرژی خاطرنشان کرد: دانشگاه دامغان با اقداماتی نصب ترموستات کنترل دما، عایق‌بندی لوله‌های آب گرم، نصب سامانه کنترل هوشمند موتورخانه‌ها جهت کنترل دما و آماده به کار بودن تجهیزات موتورخانه بعد از ساعت اداری و ایام تعطیل به کنترل سیستم‌‌های حرارتی، برودتی و تهویه مطبوع پرداخت. مدیریت سبز به ‌عنوان یکی از راهبردهای دولت در خصوص حفظ منابع‌طبیعی، جلوگیری از تخریب محیط‌زیست، کاهش مصرف انرژی در دستگاه‌‌های اجرایی است.
بر این اساس در مردادماه ۱۳۹۵ بخشنامه مدیریت سبز توسط معاونت وقت توسعه امور علمی و آموزشی سازمان برنامه‌ و بودجه کشور و معاونت وقت اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به دانشگاه‌ها، مراکز آموزشی و پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری ابلاغ شد.

 

منبع خبر