شما اینجا هستید

منفعت عادلانه مبنای سرمایه گذاری بخش خصوصی در طرح انتقال آب از دریای عمان است

منفعت عادلانه مبنای سرمایه گذاری بخش خصوصی در طرح انتقال آب از دریای عمان است

خواندن 5 دقیقه
مدیرعامل شرکت آب منطقه خراسان رضوی گفت: بررسی‌های ما نشان داده که طرح شیرین‌سازی و انتقال آب از دریای عمان به سه استان شرقی توجیه اقتصادی برای بخش خصوصی دارد، چرا که در حال حاضر صنایع فولادی استان برای هر متر‌مکعب آب بیش از 12 هزار تومان پرداخت می‌کنند

 به‌گزارش خانه آب ایران و به‌نقل از روابط عمومی آب منطقه‌ای خراسان رضوی، محمد علائی در گفت و گوی ویژه خبری که با موضوع «گزارش آخرین وضعیت طرح انتقال آب از دریای عمان به شرق کشور» در شبکه سیمای استان برگزار شد، اظهار کرد: در راستای تامین آب و مدیریت منابع آب استان دو طرح راهبردی دارد؛ نخستین طرح که مهمترین طرح نیز است، طرح «سازگاری با کم آبی» یا «همیاران آب» می‌باشد.

وی افزود: مبنای این طرح بر اصلاح الگوی مصرف است، یعنی ما باید به همان میزان آبی که داریم قناعت کنیم و سبک زندگی خود را بر اساس آن پیش ببریم؛ طرح همیاران آب پس از دو سال کار تحقیقاتی پیوسته و حضور موثر دانشگاه، تشکل‌های کشاورزی، ناجیان آب و تمامی دستگاه های اجرایی استان به ریاست استاندار هفته گذشته تصویب شد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی با بیان اینکه این طرح برای ابلاغ به کارگروه سازگاری با کم آبی کشور ارسال شده است، ادامه داد: در حال حاضر نسبت آب برداشتی به آب تجدیدپذیر استان خراسان رضوی 125 درصد است، در صورتیکه میزان بین‌المللی این شاخص 40 درصد می باشد؛ باتوجه به اینکه ما برابر با قانون باید به 75 درصد برسیم با اجرای طرح همیاران آب تا سال 1405 به 100 درصد برداشت منابع تجدیدپذیر خواهیم رسید.
وی با اشاره به اینکه متاسفانه ما در استان به دلیل اینکه در یک منطقه خشک و نیمه‌خشک قرار داریم با چند تهدید جدی از جمله تغییر اقلیم مواجه هستیم، عنوان کرد: سه استان سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی که اصلی‌ترین راهبرد آنها سازگاری با کم آبی است با دو تهدید جدی خشکسالی‌ها و تغییر اقلیم و پیامد رفتارهای برون مرزی روبرو هستند؛ آنچه که در این شرایط مطرح شد، طرح انتقال آب از دریای عمان بود.
علائی با بیان اینکه در فاز نخست این طرح 250 میلیون متر‌مکعب آب شیرین سازی شده و به سه استان شرق کشور منتقل شود، تصریح کرد: براساس طرح انتقال آب از دریای عمان قرار است که 70 میلیون متر مکعب آب شیرین سازی شده و در ابتدا به استان سیستان و بلوچستان منتقل شود؛ پس از آن 70 میلیون متر مکعب به خراسان جنوبی و در نهایت 110 میلیون متر مکعب به مشهد منتقل گردد.
وی فاز نهایی طرح انتقال آب از دریای عمان را 750 میلیون متر مکعب اعلام کرد و گفت: براساس زمان‌بندی انجام شده تا سال 1405 تا 1410 آب به کلانشهر مشهد می رسد، هزینه تمام شده این طرح توسط بخش خصوصی تامین می‌شود. اگر اراضی دولتی این مسیر را دولت به عنوان آورده در اختیار بخش خصوصی بگذارد، آب با هزینه دو و نیم تا 3 یورو به مشهد خواهد رسید.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی افزود: در حال حاضر هزینه تمام شده آب به صورت متوسط برای هر متر در مشهد چهار هزار تومان است؛ که نزدیک به 750 تومان هزینه آب شهری و 120 تومان از آب روستایی دریافت می‌شود.
وی با بیان اینکه ما تلاش خواهیم کرد که آب شرب مردم را تامین کنیم و آب منتقل شده از دریای عمان را به بخش صنعت و خدمات اختصاص بدهیم، ابراز کرد: در بخش کشاورزی بین 600 تا 700 میلیون متر مکعب آب در بخش ضایعات کشاورزی مصرف می‌شود.
علائی در پاسخ به این پرسش که «چرا به جای طرح انتقال آب از دریای عمان افزایش بهره‌وری را پیگیری نمی‌کنید»، توضیح داد: طرح سازگاری با کم آبی که دو سال مطالعه آن به طول انجامید؛ با رویکرد افزایش بهره‌وری توسط مدیریت آب استان مطرح شد؛ زیرا ما تا سال 1405 باید یک و دو دهم درصد کمتر آب برداشت کنیم، در حالیکه به اقتصاد و معیشت کشاورز و تولید ملی خود نیز آسیب نرسانیم.
وی با بیان اینکه افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی به راحتی قابل انجام نبوده و زمان بسیاری را لازم دارد، تاکید کرد: طرح سازگاری با کم آبی با دو فرضیه نادرست انجام می‌شود، ما باید با کمبود یک و دو دهم درصد کسری مخزن تا سال 1405 این عدد را به صفر برسانیم؛ سوال بنده با مخالفان اجرای طرح انتقال از آب دریای عمان این است که امروز آب مشهد با افت 80 سانتی متری آب سفره‌های زیرزمینی در سال تامین می‌شود، ما چقدر برای تامین آب مشهد هزینه می‌کنیم؟
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی ابراز کرد: چهار سال گذشته یک مخزن 60 هزار متر‌مکعبی با 35 میلیارد تومان برای تامین آب مشهد با عمر مفید 150 سال ساخته شد، اما عمر مفید مخزن آب زیرزمینی بی‌نهایت است که متاسفانه ما در چهل سال بعد انقلاب 30 میلیارد متر‌مکعب از این منبع آبی را به شکل جبران ناپذیری از دست دادیم.
وی با بیان اینکه پدیده تغییر اقلیم رخ داده است، اظهار کرد: به ترتیب میانگین 45 ساله بارش باران در استان 251 میلی متر، 15 ساله 209 میلی‌متر، 10 ساله 198 میلی‌متر و در سال گذشته 115 میلی‌متر شده است که این به بنده به عنوان مدیر آب استان می‌گوید؛ اگر تغییر اقلیم با همین شدت رخ ادامه پیدا کند، منابع آبی استان در 30 سال آینده این مقدار کنونی نخواهد بود.
علائی با اشاره به اینکه منفعت عادلانه مبنای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در طرح انتقال آب از دریای عمان است، افزود: بررسی‌های ما نشان داده که این طرح توجیه اقتصادی برای بخش خصوصی دارد، چرا که در حال حاضر صنایع فولادی استان برای هر متر‌مکعب آب بیش از 12 هزار تومان پرداخت می‌کنند.
وی ابراز کرد: شهروندان و مردم اطمینان خاطر داشته باشند که این طرح تا زمانیکه پیوست‌های زیست‌محیطی، اجتماعی، امنیتی و پدافند غیرعامل آن به صورت کامل مطالعه و بررسی نشود، وارد مرحله اجرا نخواهد شد.

 

منبع خبر

اشتراک در: