شما اینجا هستید

قیمت نهایی آب شیرین شده از دریای عمان به مشهد حدود ۲.۵ تا ۳.۵ یورو

مدیر عامل آب منطقه ای خراسان رضوی خبر داد

قیمت نهایی آب شیرین شده از دریای عمان به مشهد حدود ۲.۵ تا ۳.۵ یورو

خواندن 5 دقیقه

به‌گزارش خانه آب ایران و به‌نقل از قدس آنلاین، محمد علایی در برنامه گفتگوی ویژه خبری سیمای خراسان رضوی با بیان این مطلب افزود: ما در طرح انقال آب از دریای عمان به شرق کشور که قرار است در چابهار شیرین سازی شود، در مرحله اول ۲۵۰ میلیون متر مکعب آب شیرین از طریق لوله انتقال داده می‌شود.
وی تصریح کرد: سهم سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی از این انتقال ۷۰ میلیون متر مکعب و خراسان رضوی ۱۱۰ میلیون متر‌مکعب است.
مدیر عامل آب منطقه‌ای خراسان رضوی گفت: این طرح قرار است در سه مرحله اجرا شود که در مجموع ۷۵۰ میلیون متر‌مکعب آب شیرین به سه استان شرقی انتقال داده می‌شود.
علایی افزود: بخش خصوصی قرار است این طرح را حدود سال ۱۴۰۵ تا ۱۴۱۰ اجرایی کند.
وی گفت: اگر اراضی دولتی مسیر طرح را به عنوان آورده دولت در اختیار بخش خصوص قرار دهد که باید دولت این کار را بکند قیمت آب حدود ۲.۵ یورو تا ۳.۵ یورو برای خراسان رضوی است.
مدیر عامل آب منطقه ای خراسان رضوی افزود: تاکید ما در آب منطقه‌ای این است که آب شرب ما بتوانیم تامین کنیم و این آب انتقال داده شده از دریای عمان بیشتر برای استفاده در بخش خدمات وصنعت باشد.
علایی تصریح کرد: در این طرح تا مطالعات کامل و جامع انجام نشود و تصویب نشود اجرا نخواهد شد.
ضایعات آب کشاورزی مهمترین معضل آب کشور
عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: به جای انتقال آب از دریای عمان باید فکری برای ضایعات آب کشاورزی کرد.
عادل سپهر افزود: ما در استان خراسان رضوی نزدیک ۱ میلیارد متر مکعب آب تلف شده برای ضایعات بخش کشاورزی داریم که حدو دو میلیارد دلار هزینه آن می شود که سوال ما از آب منطقه‌ای این هست چرا سراغ حذف این ضایعات نمی‌رویم.
وی گفت: طرح شیرین‌سازی آب دریای عمان و انتقالش که قرار است ۲۵۰ متر‌مکعب در سال آب را انتقال دهد چیزی حدود ۴ میلیارد دلار هزینه دارد تقریبا ۶۰ هزار میلیارد تومان اگرچه پیش‌بینی برخی ۱۲۰ هزار میلیارد تومان هست.
عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد افزود: اگر مطالعات زیست محیطی، مطالعات مربوط به بحث‌های مربوط به مدیریت اکوسیستم، مطالعات اقتصادی – اجتماعی مطالعات تاثیریات اجتماعی حاصل از پدیده در نظر گرفته نشود قطعا باعث تشدید خیلی از مسائل خواهد شد.

منبع خبر

اشتراک در: