شما اینجا هستید

لایروبی ورودی تالاب انزلی، آسیب های آن را کاهش می دهد

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران :

لایروبی ورودی تالاب انزلی، آسیب های آن را کاهش می دهد

2 دقیقه
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: لایروبی مصب ورودی به تالاب انزلی و افزایش گذر، به طور قطع باعث کاهش آسیب به تالاب می شود.


به گزارش خانه آب ایران به نقل از  ایرنا محمد حاج‌رسولی‌ها روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از رودخانه های استان در جمع خبرنگاران بیان داشت: در سفر به گیلان موضوعات مهمی در استان را مورد بازدید و بررسی قرار دادم که یکی از این موضوعات، بررسی وضعیت حریم و بستر دریای خزر است.

وی با اشاره به قوانین موجود در خصوص حریم و بستر دریا افزود: با توجه به قانون مستثنیات سال ۱۳۵۴ و بحث آب در سال ۱۳۴۳ و همچنین رعایت حریم ۶۰ متری و از طرفی طراز ایمنی سازه های حاشیه ای دریا، جلسه ای با حضور معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان برگزار و تصمیماتی در این خصوص اتخاذ شد.

حاج‌رسولی‌ها در خصوص وضعیت رودخانه های استان گیلان اظهار داشت: با توجه به سیلاب سال گذشته و آسیب هایی که به این دلیل به رودخانه ها وارد شده؛ به همت استانداری و مجموعه دستگاه های اجرایی و نظارتی استان شیوه نامه ای برای ساماندهی رودخانه ها طراحی و تدوین شد که با کمک بخش خصوص ساماندهی آن انجام می گیرد.

وی ضمن تاکید بر بحث مهندسی رودخانه ها افزود: بدین منظور با توجه به بحث های تخصصی مهندسی رودخانه، برای مشاهده عملکرد این شیوه نامه مناطقی ازجمله در شهرستان های صومعه سرا، فومن و رشت مورد بازدید قرار گرفت.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران به کمبودهایی در بحث لایروبی رودخانه های استان گیلان اشاره و اضافه کرد: لایروبی مصب ورودی به تالاب انزلی و افزایش گذر، باعث کاهس آسیب به تالاب خواهد شد.

وی در پایان گفت: در این سفر مباحث مرتبط با مهندسی رودخانه، تثبیت دیواره ها و رعایت حریم و بستر رودخانه ها به صورت نمونه مورد بازدید و تاکید قرار گرفت.

استان گیلان دارای ۵۴ رشته رودخانه اصلی به طول حدود دو هزار و ۲۰۰ کیلومتر است.

حاج‌رسولی‌ها همچنین برای بررسی و صدور مجوز ساخت وساز از حاشیه نوار ساحلی شهری بندر انزلی نیز بازدید کرد.

اوایل تیرماه جاری نیز رئیس دفتر و سرپرست نهاد ریاست جمهوری در مکاتبه ای با وزیران کشور و نیرو، از دستور رئیس جمهوری برای اجرای شیوه نامه ساماندهی، لایروبی و کنترل سیلاب و رودخانه‌های گیلان در همه استان‌ها خبر داد. اینجا را ببینید پیشتر نیز اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری در پاراف طرح شیوه نامه مذکور خطاب به وزیر نیرو، ذکر کرده بود: «اقدام خوبی انجام شده، تمامی دستگاه ها در تدوین مشارکت داشته اند، بررسی و برای کشور استفاده شود.» بر اساس اعلام وزارت نیرو، استان گیلان رتبه چهارم در میان استان‌های کشور در بیشترین میزان بارش باران در فروردین ماه سال جاری را تجربه کرد اما تمام ۱۰ استان اول کشور از لحاظ میزان بارش به غیر از گیلان، در سیلاب نوروز امسال دچار آسیب و خسارات جدی شدند.

 

منبع خبر

اشتراک در: