شما اینجا هستید

تمرکز زدایی و افزایش اختیار استان‌ها باعث حکمرانی خوب در حوزه آب می‌شود

وزیر نیرو در شورای معاونان و مدیران شرکت مدیریت منابع آب ایران:

تمرکز زدایی و افزایش اختیار استان‌ها باعث حکمرانی خوب در حوزه آب می‌شود

خواندن 3 دقیقه
چابک‌سازی، تمرکز زدایی و افزایش اختیار استان‌ها باعث حکمرانی خوب در حوزه آب و اقلیم کشور می‌شود.

به‌گزارش خانه آب ایران به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" امروز در شورای معاونان و مدیران شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به لزوم تهیه گزارش‌های مناسب در خصوص عملکرد وزارت نیرو در مدیریت سیلاب برای ارائه در مجامع مختلف به‌ویژه مجلس شورای اسلامی و ضرورت همکاری دستگاه‌های اجرایی مختلف با وزارت نیرو برای مدیریت سیلاب، اظهار داشت: می‌بایست آمادگی کامل برای مقابله با سیلاب را داشته باشیم چرا که در حوادث آتی هیچ نوع غافلگیری مورد پذیرش نخواهد بود و باید با در نظر گرفتن شرایط عمومی کشور، برنامه‌های خود را در این خصوص ارائه دهیم.
اردکانیان در زمینه گردشگری با بیان این نکته که ارائه گزارش اقدام‌های گذشته خوب است، اما نباید اینگونه تلقی شود که دیگر وزارت نیرو همه کارها را در گذشته انجام داده است، افزود: باید تلاش جدی در جهت از میان بردن موانع به عمل آوریم به‌گونه‌ای که حتی گردشگری در پیرامون سدهای آب شرب هم امکان‌پذیر باشد.
وی افزود: بایستی در اسرع وقت شیوه‌نامه اجرایی تفاهم‌نامه میان وزارت نیرو و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ابلاغ شود.
وزیر نیرو در ادامه افزود: "داده"ها از جمله ملزومات بسیار مهمی است که بایستی مورد توجه ویژه قرار گیرد و هر چقدر سرمایه‌گذاری هدفمند در جهت تقویت داده‌ها در بخش آب صورت گیرد، این سرمایه‌گذاری هدر نرفته است.
وی با اشاره به چالش‌ها و سختی‌های کار در این زمینه اظهار داشت: بدون تصویری جامع از منابع و مصارف آب، برنامه‌ریزی مطمئنی صورت نخواهد گرفت و در صورت ضعف داده‌ها شاهد مداخله گروه‌های غیر متخصص در مدیریت منابع آب خواهیم بود.
اردکانیان با اشاره به اینکه اصلاح ساختار فرآیندی زمان‌بر است، افزود: چابک سازی، تمرکز زدایی، نگاه فرابخشی و افزایش اختیارات در محدوده استان‌ها به شکل‌گیری حکمرانی خوب در حوزه آب و اقلیم خشک و نیمه خشک کشور منجر خواهد شد.
وزیر نیرو در رابطه با موضوع آمایش آب محور اظهار داشت: این موضوع ارتباط نزدیکی با مبحث داده‌ها داشته و اگرچه در برخی استان‌ها به‌صورت منطقه‌ای موضوع آمایش آب محور را در دستور کار قرار داده‌ایم، اما امیدواریم سازمان برنامه و بودجه هرچه زودتر برنامه آمایش آب محور را تهیه نماید.
پیش از سخنان وزیر نیرو نیز از سوی محمد حاج رسولی‌ها، گزارش برخی اقدامات مهم شرکت مدیریت منابع آب ایران ارائه شد و معاونان تخصصی نیز به گزارش مربوط به حوزه خود پرداختند.
سامانه یکپارچه منابع آب (ساماب)، سامانه یکپارچه مکان محور رودخانه‌ها (سامیر) و اقدامات صورت گرفته در خصوص گردشگری حوزه آب از مهم‌ترین محور گزارش‌های ارائه شده در این جلسه بود.