شما اینجا هستید

راه‌حل محیط‌زیست برای جلوگیری از تبدیل رسوبات سیل به کانون گردوغبار

راه‌حل محیط‌زیست برای جلوگیری از تبدیل رسوبات سیل به کانون گردوغبار

خواندن 5 دقیقه
معاون محیط‌زیست انسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: برای جلوگیری از تبدیل شدن رسوبات سیل اخیر به كانون گرد و غبار، قرق دشت‌های این مناطق باید جدی گرفته شود و دراین راستا مكاتبات لازم صورت گرفته است.

به گزارش خانه آب ایران، مسعود تجریشی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: سیلاب‌های اخیر در كشور حاوی حجم زیادی رسوبات است كه بعد از ته‌نشین شدن، بر روی زمین باقی می‌مانند كه به مرور خشك شده و ممكن است به كانون گرد و غبار تبدیل شوند.
وی اظهار داشت: البته در دی و بهمن ماه سال گذشته نیز شاهد بارش‌های خوبی در استان خوزستان بودیم و سیلاب‌هایی بر زمین جاری شده بود و همان زمان رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست نسبت به تبدیل شدن این رسوبات به كانون‌های گرد و غبار ابراز نگرانی كرده بود. از این رو نامه‌ای از سوی عیسی كلانتری خطاب به محمود حجتی وزیر جهاد كشاورزی و استاندار خوزستان تهیه و ارسال شد تا قرق‌ها در این مناطق جدی گرفته شود.
تجریشی اظهار داشت: این رسوبات حاوی مواد مغذی است، بنابراین كمك زیادی به رشد گیاه می‌كند. از این رو اگر قرق جدی گرفته و از چرای بی‌رویه دام در این مناطق جلوگیری شود؛ به گیاه برای رشد فرصت داده‌ایم و به مرور دشت‌های سیلاب گرفته با پوشش گیاهی سبز می شوند كه در این شرایط دیگر گرد و غباری ایجاد نخواهد شد.
وی گفت: با توجه به اینكه بارش‌ها در زمان خوبی آمده و پشت سر آن پوشش گیاهی می‌روید، حتما در خرداد، تیر و مرداد بر روی قرق بسیار جدی عمل كنیم و در جلسات كارگروه استانی نیز بر توجه دستگاه‌ها به این موضوع تاكید می‌كنیم.
معاون محیط‌زیست انسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست همچنین اظهار داشت: بنابراین اگر به این موضوع توجه شود، امسال را پشت سر خواهیم گذاشت اما اگر توجه نشود تمام این دشت‌ها به كانون‌های جدید گرد و غبار در كشور اضافه می شوند. وی گفت: البته این موضوع فقط مختص ایران نیست بلكه در همه جای دنیا این بوده است، مثلا زمانی كه سیلاب رودخانه می‌سی‌سی‌پی در آمریكا فروكش كرد، میزان غبار در آن منطقه افزایش یافت.
** پایان كار شناسایی كانون‌های گرد و غبار داخلی
معاون محیط‌زیست انسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: گرد و غبار پدیده‌ای است كه چند سالی است گریبانگیر كشور شده و 23 استان مانند سیستان و بلوچستان، كرمان، كردستان و لرستان را درگیر كرده كه مرحله اول مقابله با آن شناسایی كانون‌های گرد‌و‌غبار است كه سازمان محیط‌زیست انجام داده است.
وی افزود: اكنون كار شناسایی كانون‌های گرد و غبار داخلی به پایان رسیده و امسال به سراغ تهیه برنامه عمل آنها خواهیم رفت، یعنی مشخص می‌كنیم برای هر استان چه اقداماتی باید صورت گیرد.
تجریشی ادامه داد: حدود 20 میلیون هكتار كانون گرد و غبار در كشور وجود دارد كه بخشی از آنها بحرانی است كه برای شناسایی و تهیه برنامه عمل آنها با دانشگاه‌های شهید بهشتی، تهران و آزاد قرارداد بستیم تا متناسب با خسارت‌هایی كه این كانون‌ها وارد می‌كنند، اولویت‌بندی شوند.
تجریشی گفت: برنامه اقدام و عمل یك سری از كانون‌ها در حال نهایی شدن است، جاهایی مانند خوزستان نهایی شده و اكنون تهیه برنامه عمل كانون‌های گرد و غبار سیستان و بلوچستان را آغاز كرده‌ایم.
وی افزود: تهیه برنامه عمل تالاب‌هایی كه به كانون گرد و غبار تبدیل شدند، سال گذشته آغاز شد. همچنین برای تعدادی از تالاب‌ها مانند تالاب صالحیه برنامه عمل تهیه كرده‌ایم و كارهای اجرایی آن آغاز شده است، در واقع برنامه عمل 70 تا 80 درصد تالاب‌ها را آغاز كردیم.
تجریشی ادامه داد: مكان‌هایی در كشور داریم كه كانون غبار هستند مانند جنوب شرقی اهواز و ریگان در كرمان كه آنها را شناسایی كردیم كه باید برنامه عمل آنها را نیز تهیه كنیم و در نظر داریم برای سال 98 به هر كدام از این كانون‌ها برنامه ریز عملیاتی ارائه دهیم.
به گفته وی، تهیه برنامه عمل سیستان و بلوچستان نیز آغاز شده است.
*** شناسایی كانون‌های گرد و غبار خارجی
تجریشی درباره كانون‌های گرد‌و‌غبار خارج از كشور گفت: سال گذشته سازمان حفاظت محیط‌زیست با سازمان هواشناسی و سه مركز تحقیقاتی در داخل كشور قرارداد بست تا كانون‌های خارج كشور را شناسایی كنند، به‌عنوان مثال امروزه گرد و خاك از منطقه قره قوم در تركمنستان وارد مشهد می‌شود، از سوریه در غرب، سیستان در شرق و بخش‌هایی از عربستان در جنوب، اردن و عراق به سمت ایران می‌آیند.
وی اظهار داشت: در این فرایند اعتبار را سازمان محیط‌زیست تامین می‌كند و سازمان هواشناسی با همكاری سه مركز در كشور، این كانون‌ها را شناسایی و اولویت‌بندی می‌كند و بر اساس آن برنامه عمل ارائه می‌دهند.
تجریشی ادامه داد: برای حل این معضل با برنامه محیط‌زیست ملل متحد (UNDP) مذاكره كردیم، اعتباری را برای سال 98 در نظر گرفتیم تا بتوانیم كشورهای منطقه را حول محور UNDP گرد هم بیاوریم و برنامه عمل و اقدام برای كانون‌های خارجی را تهیه كنیم و وارد فاز عملیاتی شویم.
معاون محیط‌زیست انسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: تلاش می‌كنیم مطالعات بخش‌هایی كه سال گذشته آغاز كردیم تا 6 ماه اول امسال تمام شود و بقیه بخش‌ها را بعد از آن آغاز كنیم.

منبع خبر

اشتراک در: