شما اینجا هستید

آغاز باروری ابرها در 8 استان کشور

آغاز باروری ابرها در 8 استان کشور

رییس مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها مستقر در استان یزد از آغاز اجرای طرح باروری ابرها در هشت استان کشور خبر داد.

محمدمهدی جوادیان زاده روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه هواپیماهای باروری ابرها از ۱۰ آبان ماه سالجاری برای اجرای این طرح آماده و تجهیز شده، گفت: این طرح تا ۱۰ اردیبهشت سال آینده ادامه خواهد داشت.

وی افزود: باروری ابرها در استان های آذربایجان شرقی و غربی، کرمانشاه ، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، فارس، خراسان جنوبی و یزد انجام می شود. جوادیان زاده با بیان اینکه در صورت فراهم شدن شرایط جوی، نسبت به اجرای باروری ابرها در استان های یاد شده اقدام می شود، اظهار کرد: در هفته گذشته به دلیل نبود سامانه مساعد برای بارورسازی ابرها در این استان ها، امکان بارورشدن ابرها فراهم نشد.

وی تصریح کرد: به علت اینکه تاکنون هیچ گونه عملیات باروری در استان خراسان جنوبی انجام نشده و راهداری و هواشناسی نیز در منطقه مورد نظر در این استان برای باروری ابرها، وجود ندارد روز گذشته نخستین پرواز آزمایشی با هدف شناسایی در این استان انجام شد.

رییس مرکزملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها مستقر در استان یزد با بیان اینکه تعداد سورتی پرواز بر فراز ابرها بستگی به سامانه بارشی دارد، گفت: هزینه هر پرواز یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال برآورده شده که علت این هزینه بالا کرایه هواپیما، سوخت مصرفی و مواد بارور کننده ابرهاست.

جوادیان زاده اجرای طرح بارورسازی ابرها را نیازمند تامین اعتبارات دانست و تصریح کرد: در صورت تامین نشدن اعتبارات لازم، ممکن است ادامه اجرای عملیات بارورسازی ابرها در کشور امکان پذیر نشود.

رییس مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها تعداد هواپیمای ویژه باروری ابرها را دو فروند ذکر کرد و گفت: برای توسعه ناوگان هواپیمایی باروری ابرها به صورت بدون سرنشین و با سرنشین در کشور برنامه ریزی اولیه صورت گرفته است.

جوادیان زاده اظهار کرد: باروری ابرها بین ۱۰ تا ۱۵ درصد در افزایش بارندگی تاثیر دارد و این رقم طی ۱۰ سال گذشته به همین میزان بوده است. این مسئول گفت: نباید این رقم را اندک دانست زیرا همین میزان بارش در مناطق کوهستانی و کویری بسیار موثر است. جوادیان زاده زمان تاثیر مواد باروری را ۲۰ دقیقه تا ۱٫۵ ساعت پس از زمان تزریق و دامنه آن را در صورتی که شلیک ها به صورت تصادفی انجام شود تا ۲۰۰ کیلومتر از محل تزریق مواد باروری اعلام کرد.

وی اظهار کرد: ارتفاع، گستردگی، تراکم، رطوبت، درجه حرارت و میزان آب موجود در ابر و مناسب بودن سمت و سرعت حرکت آن از شرایط لازم برای باروری ابرهاست. عملیات باروری ابرها در ۴۲ کشور جهان اجرا می شود و سابقه این عملیات در برخی کشورها ۴۰ سال است. اما نخستین پرواز باروری ابرها حدود ۷۰ سال قبل انجام شده است.

۲۰۸۸/ ۶۰۱۴/ خبرنگار : کبری دانشی دهج ** انتشار: کاظم شاملو

لینک خبر: http://wmir.ir/2016/11/07
.

اشتراک در: