شما اینجا هستید

آب در بستر زاینده رود / اختصاص حقابه کشاورزان تا نیمه خردادماه

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا خبر داد:

آب در بستر زاینده رود / اختصاص حقابه کشاورزان تا نیمه خردادماه

خواندن 2 دقیقه
معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا با اشاره به دستور رئیس‌جمهور برای بررسی امکان رها سازی آب در زاینده‌رود، گفت: این دستور بررسی و با توجه به بارش‌های مناسب در سال آبی جاری، روز گذشته (یکشنبه) آب از سد زاینده‌رود رها شد.

به نقل از خانه آب ایران و به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، قاسم تقی‌زاده خامسی در گفت‌وگوی با خبرگزاری صداوسیما با بیان اینکه آب روز ۲۹ اسفند به شهر اصفهان خواهد رسید، گفت: باقی مانده حقابه کشاورزان از این آب حدود ۴۰۰ میلیون مترمکعب است که با توجه به فراهم بودن امکان تامین این حجم آب، رهاسازی آب تا نیمه خردادماه ادامه خواهد داشت.

تقی‌زاده خامسی میزان بارندگی‌های کشور را بطور متوسط ۲۰۵ میلی‌متر دانست و گفت: میزان بارندگی‌های امسال در مقایسه با سال گذشته بسیار مناسب بوده، اما پراکُنش آب در مناطق مختلف کشور متفاوت است بطور مثال درحالی که چهارمحال و بختیاری بیش از ۷۰۰ میلی متر بارش داشته اما سهم استان یزد از بارندگی‌های کشور ۵۷ میلی‌متر بوده است.

وی افزود: هم اکنون ۶۲ درصد مخازن سد‌های کشور پر شده است، اما با توجه به احتمال تکرار خشکسالی‌ها در سال‌های آینده، همچنان مدیریت مصرف بخصوص در بخش کشاورزی به دلیل مصرف ۹۰ درصدی آب باید در اولویت باشد.

منبع خبر

اشتراک در: