شما اینجا هستید

انسداد 652 حلقه چاه غیرمجاز در همدان

از ابتدای سال‌جاری تاکنون صورت گرفت:

انسداد 652 حلقه چاه غیرمجاز در همدان

خواندن 5 دقیقه
از ابتدای سال‌جاری تاکنون با حکم قضایی، تعداد 652 حلقه چاه غیرمجاز با عمق 22 کیلومتر پر و مسدود شده و با انسداد این چاه‌ها بیش از 30 میلیون مترمکعب آب صرفه‌جویی شده است.

به نقل از خانه آب ایران و به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای همدان در سی و ششمین جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان همدان گفت: در مجموع از ابتدای اجرای طرح احیا و تعادل‌بخشی تاکنون تعداد 3 هزار و 389 حلقه چاه غیرمجاز با حجم آب صرفه‌جویی شده بیش از 255 میلیون مترمکعب و عمق انسداد 118 هزار متر مسدود شده است.
"داوود شاهسوند" افزود: در مجموع تعداد 4 هزار و 174 دستگاه کنتور هوشمند آب و برق روی چاه‌های مجاز نصب شده که بیشترین آنها مربوط به دشت رزن‌– قهاوند است.
وی ادامه داد: تعهد ما برای نصب کنتور در سال97 تعداد 380 دستگاه بوده که تاکنون بیش از 613 دستگاه نصب شده و بیانگر پیشرفت 161درصدی نسبت به تعهد نصب است.
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای همدان با بیان اینکه صرفه‌جویی حاصل از نصب کنتور هوشمند روی چاه‌های مجاز استان به‌میزان بیش از 39 میلیون متر مکعب بوده است، افزود: تعداد 2 هزار و 327 چاه غیرمجاز فاقد پروانه فرم یک در استان وجود دارد که تعداد یک‌هزار و 198 حلقه ثبت نام شده و از این تعداد یک‌هزار و 414 پرونده کارشناسی شده است. تعداد 518 حلقه چاه نیز با حکم قضایی پر و مسدود شده و با تعداد 410 حلقه از آنان موافقت شده است.
وی ادامه داد: از ابتدای سال آبی 98-97 تاکنون در استان 310 میلیمتر بارندگی رخ داده که نسبت به بلندمدت 184 درصد افزایش یافته است.
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای همدان گفت: حجم ذخیره مخزن سد اکباتان در حال حاضر به 15 میلیون و 500 هزار مترمکعب رسیده که 47 درصد حجم مخزن سد را تشکیل می‌دهد.
شاهسوند افزود: حجم ذخیره آب در مخزن سد کلان ملایر 45 میلیون مترمکعب و در سد سرابی 6.5 میلیون متر مکعب است.
در ادامه "محمودرضا عراقی" معاون امور عمرانی استاندار همدان گفت: درخواست‌هایی که برای تخصیص آب جهت واحدهای صنعتی به شرکت آب منطقه‌ای، سازمان جهاد کشاورزی و صنعت و معدن ارائه می‌شود باید در کمیته‌ای تخصصی، بررسی و تصمیم‌گیری شود.
وی افزود: با توجه به منابع محدود و ممنوعیت تمامی دشت‌های استان، باید دقت زیادی در اولویت‌بندی تخصیص انجام شود.

منبع خبر 

اشتراک در: