شما اینجا هستید

فرونشست 42 سانتیمتری در مرودشت

فرونشست 42 سانتیمتری در مرودشت

خواندن ۵ دقیقه

رئیس سازمان نقشه برداری کشور در نامه‌‎ای به رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور و شش وزیر دولت یازدهم (وزرای کشور، راه، نفت، صنعت و معدن، ارتباطات و نیرو) نتایج تازه‎ترین مطالعات این سازمان در خصوص فرونشست در محدوده‎ای از استان فارس را اعلام کرد. در این نامه که مخاطبین دیگری همچون استاندار فارس، رویس سازمان مدیریت بحران، رئیس کمیسیون عمران مجلس و ... نیز داشت؛ اطلس فرونشست کوار (شامل محدوده مشترک شهرهای کوار و جهرم)، حاصــل پردازش داده­‌های ژئودتیکی و INSAR  نیز پیوست شده بود.

به گزارش خانه آب ایران به نقل از روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، مهندس مسعود شفیعی رئیس سازمان نقشه برداری کشور در این نامه نوشته است: گزارش حاضر نشان می‌دهد منطقه تحت تاثیر فرونشست، شامل محدوده مشترک شهرستان‌های کوار و جهرم با وسعت تقریبی 290 کیلومتر مربع، دارای بیشترین نرخ فرونشست تا 12 سانتی‌متر در سال می‌باشد. مساحت قسمتی از منطقه مذکور با نرخ سالانه 7 تا 12 سانتی‌متر، حدود 39 کیلومتر مربع است که شامل شهر طسوج و روستاهای محمودآباد یک دانگ و محمودآباد سه دانگ است که جمعیت متاثر از آن حدود 7400  نفر می‌باشد. همچنین خطوط انتقال نیرو به‌طول تقریبی 58 کیلومتر در محدوده فرونشست فوق قرار دارد.

 

سازمان نقشه‌برداری کشور به‌عنوان متولی پایش تغییرات پوسته زمین، تهیه فرونشست و اعلام نرخ آن در سطح کشور با استفاده از داده‌ها و اطلاعات مکانی موجود، شبکه‌های مبنایی مختلف مطالعه فرونشست دشت‌ها و مناطق مختلف کشور را دراولویت کاری خود قرار داده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، بر اساس مطالعات اخیر و تولید چهار اطلس فرونشست مناطق کوار، شیراز، مرودشت، اصفهان، بیشترین نرخ فرونشست در منطقه کوار 12 سانتی متر درسال است که مساحتی حدود 39 کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر 7400 نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

در منطقه چنار- شاهیجان- شیراز بیشترین میزان فرونشست در سال 9 تا 10 سانتی متر است. در محدوده مرودشت بیشترین مقدار نرخ فرونشست سالانه تا 42 سانتی‌متر در سال می‌باشد که مساحت محدوده تحت تاثیر فرونشست با نرخ سالانه بیش از 10 سانتی متر، حدود 420 کیلومترمربع است که جمعیتی بالغ بر 48000 نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد و بیشترین میزان فرونشست در محدوده تیران- اصفهان و کوهپایه – اصفهان حدود 17 تا 18 سانتی متر است.

فرونشست در کوار

محدوده مورد مطالعه در کوار  با وسعت تقریبی 290  کیلومتر مربع است و دارای بیشترین نرخ فرونشست تا 12 سانتی‌متر در سال است. مساحت قسمتی از منطقه فوق تحت تاثیرفرونشست با نرخ سالانه 7 تا 12 سانتی‌متر، 39 کیلومتر مربع است که شامل شهر طسوج و روستاهای محمودآباد یک‌دانگ و محمودآبادسه‌دانگ است و جمعیت متاثر از آن حدود 7400نفر می‌باشد. 

فرونشست در شیراز

محدوده مورد مطالعه در شیراز حدود 57.5 کیلومتر بود که در محدوده زمانی 2014 تا 2018 در 25 ایستگاه مورد بررسی قرار گرفت. بیشترین میزان فرونشست در سال در این محدوده  با نرخ 9 تا 10 سانتی متر مربوط به اطراف روستای کوشک خلیل می‌باشد.

فرونشست در مرودشت

محدوده تحت تاثیر فرونشست در این منطقه که شامل محدوده مشترک شهرستان‌های مرودشت‌ سپیدان، ارسنجان، شیراز و خرامه، حدود 2.875 کیلومتر مربع و دارای بیشترین مقدار نرخ فرونشست سالانه تا 42 سانتی‌متر در سال است. مساحت محدوده تحت تاثیر فرونشست با نرخ سالانه بیش از 10 سانتی متر، حدود 420 کیلومترمربع است که شامل 57 روستا و مرکز جمعیتی و 20 شرکت و مرکز صنعتی است که جمعیتی بالغ بر 48000 نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد. همچنین دراین محدوده، راه آهن اصفهان ‐ شیراز به طول حدود 55 کیلومتر و خطوط انتقال نیرو به‌ طول حدود 240 کیلومتر قرار دارد.

 

فرونشست در اصفهان

 

منطقه مورد مطالعه با استفاده از عکس‌های ماهواره‌ای در محدوده زمانی 2015 تا 2016 و نتایج روش تداخل‌سنجی راداری از مسیرترازیابی دقیق دامنه−تیران−اصفهان شامل 40 ایستگاه وبه طول حدود 90 کیلومتر و مسیرترازیابی دقیق کوهپایه−اصفهان شامل 10 ایستگاه و به طول حدود 25 کیلومتر، استفاده شده است که بیشترین میزان فرونشست مربوط به اطراف روستای راران حدود 17 تا 18 سانتی متر است. شایان ذکر محدوده فرونشست اصفهان بخش‌هایی از منطقه شهر اصفهان بویژه شرق و شمال آن را تحت تاثیر قرار داده است.

منبع خبر

برچسب ها: 
اشتراک در: