شما اینجا هستید

خصوصی سازی پروژه‌های آبی عربستان در سال آینده

خصوصی سازی پروژه‌های آبی عربستان در سال آینده

خواندن 2 دقیقه
کارخانه نمک زدایی عربستان سعودی با هدف پیشبرد یک برنامه خصوصی سازی، قصد دارد در سال ۲۰۱۹ شش مناقصه برای پروژه‌های مربوط به آب برگزار کند.

به گزارش خانه آب ایران به نقل از ایسنا، مرکز ملی خصوصی سازی عربستان سعودی در بیانیه‌ای اعلام کرد هیات دولت عربستان سعودی با برگزاری مزایده هفت پروژه نمک زدایی و فاضلاب موافقت کرده است. یکی از این پروژه‌ها هفته جاری واگذار شد و سه پروژه دیگر در مراحل مناقصه قرار دارند در حالی که سه پروژه‌ دیگر در سال میلادی آینده به سرمایه گذاران عرضه خواهند شد.

تاکنون بیش از ۴۰ درصد از پیشنهادهای مناقصه از سوی شرکت‌های بین‌المللی بوده که وابستگی بالایی به فاینانس بانکهای بین‌المللی دارند. در حالی که به جزییات این پروژه‌ها اشاره‌ای نداشته اما ارزش شراکت دولتی-خصوصی که تا سال ۲۰۲۰ اعلام خواهند شد بین ۶.۴ تا ۷.۵ میلیارد دلار برآورد شده است.

نخستین پروژه که یک کارخانه نمک زدایی است، آب را برای منطقه مکه فراهم خواهد کرد و به کنسریومی به رهبری شرکت ACWA Power داده شده است.

عربستان سعودی برنامه خصوصی سازی بزرگی را در سال ۲۰۱۶ در راستای برنامه محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور برای افزایش درآمد دولتی و تنوع اقتصادی، رونمایی کرد. وزیر اقتصاد عربستان سعودی سال گذشته اظهار کرده بود که دولت انتظار دارد ظرف چند سال آینده حدود ۲۰۰ میلیارد دلار از طریق خصوصی سازی بدست آورد اما روند پیشرفت این برنامه آهسته بوده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، علاوه بر پروژه‌های آب، دولت عربستان سعودی قصد دارد در سال ۲۰۱۹ پروژه‌های تجدیدپذیر خورشیدی و بادی را اجرا کند.

 

منبع خبر

اشتراک در: