شما اینجا هستید

وزارت امور خارجه با جدیت پیگیر حقابه ایران از رودخانه‌های مرزی باشد

معاون اول رییس جمهور در جلسه شورای عالی آب تاکید کرد:

وزارت امور خارجه با جدیت پیگیر حقابه ایران از رودخانه‌های مرزی باشد

خواندن 2 دقیقه
دكتر اسحاق جهانگيری: جمهوری اسلامی ايران آمادگی دارد در زمينه خاموش كردن آتش تالاب هورالعظيم كمك های لازم را به دولت عراق انجام دهد.

جلسه شورای عالی آب ظهر سه شنبه به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.دكتر اسحاق جهانگيری در اين جلسه با اشاره به گزارش های ارائه شده در خصوص آخرين وضعيت تالاب هورالعظيم و تلاش های انجام شده برای مهار آتش در اين تالاب، گفت: جمهوری اسلامی ايران آمادگی دارد در زمينه خاموش كردن آتش تالاب هورالعظيم كمك های لازم را به دولت عراق انجام دهد.
به گزارش خانه آب ایران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رییس جمهور، معاون اول رييس جمهور با بيان اينكه دولت و ملت ايران در مشكلات و مقاطع مختلف از هيچ كمكي به دولت و ملت عراق دريغ نكرده اند، خاطرنشان كرد: دو كشور دوست و برادر بايد تمام مساعي خود را براي حل و فصل مشكلات اين چنيني بكار بندند و اميدواريم با استقرار دولت جديد اين كشور شاهد گسترش همكاري ها در همه عرصه های سياسی،‌ اقتصادی، فرهنگی و زيست محيطی باشيم.
وي با اشاره به روابط مستحكم و صميمانه تهران و بغداد تصريح كرد: خوشبختانه ترديدي در اراده تهران و بغداد براي افزايش مناسبات فيمابين وجود ندارد. البته برخي مسائل نيز ميان دو كشور وجود داشته و دارد كه ممكن است به توسعه همكاري ها آسيب وارد كند كه بايد از طريق مذاكره و گفتگو نسبت به حل و فصل آنها اقدام شود.
دكتر جهانگيری پيامدهاي زيانبار زيست محيطي ناشي از آتش سوزي تالاب هورالعظيم بر زندگي ساكنان استان خوزستان را يادآور شد و افزود: متأسفانه آثار اين آتش سوزي شرايط زندگي در خوزستان را به مخاطره انداخته و مردم شريف اين استان را در وضعيت بدي قرار داده است كه اميدوارم با همكاری دولت عراق هر چه سريعتر شاهد رفع اين مسائل باشيم. با وجود محدوديت منابع آب و خشكسالي در كشور، ايران همواره به تعهدات خود در تامين سهم 20 درصدي آب هورالعظيم پايبند بوده و انتظار اين است كه عراق نيز در تامين سهم خود كوشا باشد.
معاون اول رييس جمهور همچنين به موضوع خشك شدن درياچه هامون در شرق كشور و مصايب ساكنان شهرهاي شمال سيستان و بلوچستان از بابت ريزگردها اشاره كرد و از وزارت امور خارجه خواست تا براي تامين منافع ملي از طريق نهادهاي بين المللي موضوع حقابه كشورمان از رودهاي مرزي را فعالانه و با جديت دنبال كند.
وي از اقدامات صورت گرفته توسط نيروهاي مسلح، وزارت نيرو، سازمان محيط زيست و مديران استان خوزستان در كمك به خاموش كردن آتش تالاب هورالعظيم قدرداني كرد و از آنان خواست تمام مساعي خود را براي كمك به دولت عراق به منظور مهار آتش در تالاب هورالعظيم بكار بندند.
در اين جلسه كه وزراي نيرو، صنعت، معدن و تجارت، رييس سازمان حفاظت محيط زيست و استاندار خوزستان نيز حضور داشتند، رييس سازمان هواشناسي كشور گزارشي از آخرين وضعيت آب و هواي كشور و پيش بيني بارش ها براي فصل پاييز ارائه كرد و گفت: براساس پيش بيني ها ميزان بارش ها در كشور در فصل پاييز نرمال خواهد بود.
در ادامه اين جلسه موضوع آتش سوزي در تالاب هورالعظيم مورد بحث و بررسي قرار گرفت و نمايندگان وزارت نيرو، سازمان حفاظت محيط زيست و استاندار خوزستان هر كدام گزارشي از آخرين اقدامات صورت گرفته در جهت كمك به خاموش كردن آتش سوزي در اين تالاب ارائه كردند.

 

منبع خبر

اشتراک در: