شما اینجا هستید

تغییر مسیر حرکت دستگاه‌های اجرایی کلید احیای دریاچه ارومیه

تغییر مسیر حرکت دستگاه‌های اجرایی کلید احیای دریاچه ارومیه

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: یکی از مشکلات جدی ما در ۲ سال گذشته تغییر مسیر حرکت دستگاه های اجرایی بود؛ یعنی وزارت نیرو به جای عرضه محور، تقاضامحور باشد و وزارت جهاد کشاورزی هم دست از سیاست های توسعه ای خود بردارد.

 به گزارش روابط عمومی ستاد احیای دریاچه ارومیهعیسی کلانتری در جمع خبرنگاران گفت: وزارت نیرو برای اولین بار در مرداد ماه سال گذشته حقابه طبیعت را ۱۱.۸ میلیارد مترمکعب تعیین کرد که سهم دریاچه ارومیه از آن ۲ میلیارد و ۵۸۰ میلیون متر مکعب است و سازمان محیط زیست باید این حقابه را از وزارت نیرو بگیرد.

وی تاکید کرد: الان ۸۸ میلیارد مترمکعب آب تجدید پذیردداریم، درحالی که ۹۷ میلیارد مترمکعب آب مصرف می کنیم؛ یعنی نزدیک ۱۱۰ درصد از منابع آبی کشور به جای ۴۰ درصد استفاده می شود.

ایشان با اشاره به اینکه اکنون مردم آگاه شده اند و بسیاری داوطلبانه وارد کار می شوند، گفت: فشار خون مردم حوضه دریاچه ارومیه بیش از گذشته بالا رفته است چون نمک تنفس می کنند.وی تاکید کرد: دریاچه از نظر حق وحقوق، دولتی و برداشت برای حکومت و سازمان محیط زیست به عنوان نماینده حکومت است؛ محیط زیست باید فعال باقی بماند تا وزارت نیرو حق نداشته باشد بیش از ۴۵ درصد آب را بفروشد.

کلانتری ادامه داد: با نمونه عینی که ما در میاندواب کار کردیم مشخص شد با ۲ هزار و ۴۰۰ متر مکعب آب در هکتار با سیستم های غیرسنتی می توان ۲ برابر سیب موجود را تولید کرد؛ سیستم قطره ای ۹ هزار متر مکعب آب مصرف می کند اما غرقابی ۱۷ هزار متر مکعب آب مصرف می کند. تمام این اقدامات نیاز به سرمایه گذاری زیربنایی دارد که وظیفه دولت است. وی با بیان اینکه دریاچه ارومیه یکی ازدریاچه های درحال خشک شدن است، تصریح کرد: اکنون ۶۳۰ دریاچه زیرزمینی در حال خشک شدن داریم و آبخوان های زیر زمینی در حال ازبین رفتن هستند.

وی ادامه داد: برداشت در کشور از آبهای زیرزمینی ۶۱ میلیارد متر مکعب است؛ آبی که در زمین فرو می رود در سال ۱۹ میلیارد متر مکعب است، بازچرخانی آن کمتر از ۱۰ میلیارد متر مکعب است؛ یعنی ۲۹ میلیارد متر مکعب تزریق می کنیم اما ۶۱ میلیارد متر مکعب برداشت می کنیم.وی تاکید کرد: روند رشد سرمایه گذاری در بخش کشاورزی منفی است بنابراین آب هدر خواهد رفت، شاید جمعیتی بیکار شوند اما آب شوخی بردار نیست.

کلانتری اظهار کرد: چغندر در حوضه دریاچه ارومیه کشت و به اصفهان ارسال می شود؛ ۲۲ میلیون دلار درسال فقط هزینه حمل ۴۰۰ هزار تن چغندر به اصفهان، مشهد و شهرکرد است، کل ارزش شکر تولیدی ۱۸ میلیون دلار است در حالی که ۶۵ میلیون متر مکعب آب اضافه مصرف می شود.کلانتری ادامه داد: کشور باید در بخش کشاورزی تصمیمات بسیار سختی اتخاذ کند، ۱۲ درصد شاغلان کشور کشاورز هستند.


منبع خبر: 

http://ulrp.sharif.ir/node/263

.

 اشتراک در: