شما اینجا هستید

دلایل تشدید بحران آب در کشور چیست؟

دلایل تشدید بحران آب در کشور چیست؟

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی مجلس گفت: وزارت نیرو با همکاری سازمان محیط زیست و وزارت کشاورزی باید قانون جامعی را برای نحوه توزیع عادلانه آب تدوین کنند.

به گزارش خانه آب ایران به نقل از خانه ملت؛ علی اکبری در مورد خلاء های قانونی مدیریت بحران آب کشور، گفت: این کاملاً درست است که قوانین در امور حساس باید به روز شوند. در حوزه آب قانون توزیع عادلانه آب چند دهه قبل تدوین شده و با نیازهای امروز منطبق نیست.

نماینده مردم بجنورد، مانه، سملقان، جاجرم و گرمه در مجلس شورای اسلامی ابراز داشت: متاسفانه امروز معیار تملک و دسترسی به منابع آب این است که چه کسی در گذشته زودتر درخواست مجوز بهره برداری از آب را گرفته است به طوری که امروز کسی برای مصرف ضروری تر و مفید تر درخواست داشته باشد یا موافقت نمی شود یا بسیار سخت این اتفاق می افتد. بنابراین لازم است که در این قوانین بازنگری شود.

وی ادامه داد: بیش از 90 درصد منابع آبی ما در حوزه کشاورزی مصرف می شود که رونق آنچنانی ندارد در حالی که ما می توانیم فضا های جدید صنعتی پیش بینی کنیم که با مصرف آب کمتر اشتغال بیشتری تولید کند.

اکبری تصریح کرد: لذا لازم است که وزارت نیرو با همکاری سازمان محیط زیست و وزارت کشاورزی در این خصوص لوایحی را تهیه کنند که قانون جامعی برای نحوه توزیع عادلانه آب باشد و مصرف آب را در این شرایط بحرانی کنترل کند، چرا که قوانین فعلی حتی تشدید کننده بحران آب است.

وی همچنین در خصوص سرانجام طرح وزارت آب و محیط زیست گفت: عده ای از نمایندگان این پیشنهاد را مطرح کرده اند و پیگیر موضوع هستند باید دید که در فرایند رسیدگی چه سرنوشتی پیدا می کند.

 

منبع خبر