شما اینجا هستید

تنها یک چهارم پساب کشور تصفیه می‌شود

وزیر نیرو در مراسم افتتاح شبکه و تصفیه‌خانه فاضلاب اردکان عنوان کرد:

تنها یک چهارم پساب کشور تصفیه می‌شود

وزیر نیرو با اشاره به اینکه چهار میلیارد و ۳۰۰ میلیون متر مکعب پساب در کشور تولید می‌شود، گفت: تنها یک چهارم این میزان فرآیند تصفیه را انجام می‌دهند.

به گزارش خانه آب ایران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، رضا اردکانیان در آیین بهره‌برداری از شبکه و تصفیه‌خانه فاضلاب اردکان با اشاره به اینکه این پروژه از جمله طرح‎‌های ارزشمند بخش آب و فاضلاب کشور است، عنوان کرد: این پروژه را به عنوان نخستین پروژه بیع متقابل وزارت نیرو می‌شناسیم.
وی با اشاره به اینکه تاکنون 30 قرارداد بیع متقابل با بخش خصوصی در وزارت نیرو امضا شده است، گفت: تاکنون 11 مورد از این پروژه‌ها به بهره‌برداری رسیده است.
وزیر نیرو تصریح کرد: کشور ما کشور کم آبی است و ما باید با این کم آبی سازگار شویم اما در عین کم آبی و مشکلاتی ‌‌که در تامین آب شرب داریم، یک چیز روشن و قطعی است و آن این که مطمئن‌ترین منبع آب در کشور پساب است.
اردکانیان تصریح کرد: در اینکه تا جمعیت داریم پساب خواهیم داشت تردیدی نیست و صنعت ما به درستی این موضوع را متوجه شده که هر نوع سرمایه‌گذاری در این حوزه، سرمایه‌گذاری مطمئن و با تضمینی است.
وزیر نیرو با اشاره به اینکه حدود هفت و نیم میلیارد متر مکعب آب برای شرب در کشور تولید می‌شود گفت: از این میزان حدود چهار و نیم میلیارد متر مکعب پساب تولید می‌شود که باید آن را جمع‌آوری کنیم وگرنه این پساب به محیط زیست ضربه می‌زند و امکان بهره‌مندی از آن را هم از دست می‌دهیم.
اردکانیان خاطرنشان کرد: از چهار میلیارد و 300 میلیون متر مکعب پساب هم اکنون فقط حدود یک میلیارد متر مکعب آن مورد استفاده قرار می‌گیرد و این اصلا مناسب نیست و باید بتوانیم هرچه سریع‌تر در این زمینه وضعیت استفاده ازپساب را بهتر کنیم.
وی با تاکید بر اینکه زمینه حضور بخش خصوصی را به صورت کامل در این عرصه فراهم کرده و می‌کنیم گفت: با مشارکت بخش خصوصی ما مبلغ بزرگی از آب را می‌توانیم مجددا در چرخه قرار دهیم.
همچنین در این مراسم محمدرضا تابش، نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم با بیان اینکه اردکان بدترین وضعیت آب را از لحاظ کیفیت و کمیت دارد، عنوان کرد: هر پولی که در استان وارد شد با هماهنگی استانداران وقت و فعلی بخشی از آن را به بحث آب اختصاص دادیم چرا که ما بدترین وضعیت آب در کشور و استان یزد را داریم.
وی تصریح کرد: در بحث برق هم الحمدالله در شهرستان اردکان با لحاظ سرمایه‌گذاری‌های بسیار وسیعی که صورت گرفته، به شاخص‌های خوبی دست پیدا کردیم.
نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: شاخص برق در کشور در حوزه صنعت 33 ‌درصد، در استان 72 درصد و در اردکان این شاخص 85 درصد است.

 

منبع خبر