شما اینجا هستید

قیمت یک لیتر آب بسته‌بندی ۱۵۰۰ تومان، آب شرب شهری ۶ ریال!

مدیرعامل آبفای استان تهران خبر داد

قیمت یک لیتر آب بسته‌بندی ۱۵۰۰ تومان، آب شرب شهری ۶ ریال!

خواندن 2دقیقه
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با اشاره به اینکه قیمت هر لیتر آب بسته بندی ۱۵۰۰ تومان است، گفت: قیمت آب شرب شهری که از کیفیت بسیار مناسبی برخوردار است تنها ۶ ریال است.

به گزارش خانه آب ایران به نقل از  ایسنا، بختیاری که امروز در هفتاد و هشتمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران حضور پیدا کرده بود در خلال بررسی تامین بخشی از کسری قیمت تمام شده تعرفه خدمات آب و فاضلاب مورد نیاز این شرکت، گفت: تهران نسبت به جمعیت خود در سرانه‌های آب تجدید شونده وضعیت بسیار نامطلوبی دارد و این سرانه در استان تهران بسیار پایین است.

وی افزود: وضعیت میانگین بارندگی در جهان حدود ۷۵۰ متر مکعب است در حالیکه این رقم در ایران ۲۵۱ متر مکعب است. لذا به لحاظ میانگین بارندگی استان تهران از میانگین پایینی برخوردار است.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به پنج سد کرج، طالقان، لار، لتیان و ماملو به عنوان سدهای تامین کننده منابع آبی شهر تهران گفت: ۲۷۰ میلیون متر مکعب امسال نسبت به سال قبل با کمبود منابع آبی در این پنج سد مواجه هستیم؛ به شکلی که اگر بارندگی‌های اردیبهشت ماه امسال نبود از ابتدای خرداد ماه ناگزیر بودیم که جیره بندی آب را انجام دهیم اما خوشبختانه این بارندگی‌ها مسائل تهران را حل و فصل کرد.

وی تاکید کرد: علی رغم اینکه کشور ما در حوزه بارندگی در ردیف‌های آخر دنیا قرار دارد اما در مصرف آب در نخستین‌ها قرار گرفته‌ایم، به شکلی که از بسیاری از کشورهای پر آب مصرف بالاتری داریم. امروز بهای تمام شده هر متر مکعب آب ۲۵۰۰ تومان است که تنها یک چهارم این قیمت از شهروندان دریافت می‌شود.

به گزارش ایسنا، در ادامه این جلسه اعضای شورای اسلامی شهر تهران لایحه تامین بخشی از کسری قیمت تمام شده تعرفه خدمات آب و فاضلاب مورد نیاز شرکت آب و فاضلاب شهر تهران را به موجب اختیارات ناشی از ماده ۷ شورای اقتصاد مورد بحث و بررسی قرار دادند که نهایتا بر اساس تعرفه‌های وی این لایحه به تصویب رسید.

برای طبقات مصرف صفر تا پنج متر مکعب ۸۲۰ ریال، برای پنج تا ۱۰، ۸۲۰ ریال، ۱۰ تا ۱۵، ۸۵۰ ریال، ۱۵ تا ۲۰، ۱۲۰۰ ریال، ۲۰ تا ۲۵، ۱۷۰۰ ریال، ۲۵ تا ۳۰، ۳۰۰۰ ریال، ۳۰ تا ۳۵، ۴۰۰۰ ریال، ۳۵ تا ۴۰، ۵۰۰۰ ریال، ۴۰ تا ۵۰، ۱۰ هزار ریال و بالاتر از ۵۰ متر مکعب نیز ۱۰ هزار ریال تعیین شد که برابر تبصره پنج این لایحه مبالغ قید شده در این مصوبه برای آن بخش از محلات مناطق ۱، ۲، ۳، ۴ و ۵ که جزء محلات محروم شهر تهران شامل محلات گلابدره، قاسم آباد در منطقه یک، و محلات ده فرحزاد و اسلام آباد در منطقه ۲، محله ده ونک در منطقه ۳، محلات خاک سفید، شمیران نو و مبارک آباد در منطقه ۴، محلات ده کن، حصارک و مراد آباد در منطقه ۵ شهرداری تهران قرار دارند تعرفه آنان با ضریب تعدیل ۹ محاسبه و دریافت خواهد شد.

 

منبع خبر