شما اینجا هستید

سازگاری با کم آبی در کشور ضروری است

سازگاری با کم آبی در کشور ضروری است

معاون مدیر کل دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفا وزارت نیرو گفت: با توجه به کاهش ۳۰ درصدی بارش‌ها و بروز خشکسالی سراسری در کشور، ​ سازگاری با کم آبی ضروری است.

به گزارش خانه آب ایران به نقل از خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛​ هدایت فهمی­ با اشاره به اینکه استان سیستان و بلوچستان با کاهش 74 درصدی بیشترین کاهش بارش را در سال آبی جاری دارد افزود: هرمزگان با 70 درصد کاهش استان دوم و به ترتیب استان های کرمان با 57 درصد کاهش،​ فارس با 56 درصد،​ بوشهر با 54 درصد،​ کهکیلویه و بویر احمد با 45 درصد، خوزستان با 44 درصد،​ چهار محال و بختیاری با 40 درصد،​خراسان رضوی با 35 درصد، خراسان شمالی با 29 درصد، اصفهان با 26 درصد و یزد با 25 درصد بیشترین درصد کاهش بارش را به خود اختصاص داده است.
وی با بیان اینکه به اسنثناء برخی استانهای شمالی و شمال غربی کشور همه استانها با تنش آبی و یا بحران مواجه هستند گفت: در استان پر آبی مانند خوزستان نیز به دلیل برداشت از رودخانه و پایین آمدن سطح آب،​ آب دریا به این منبع آبی نفوذ کرده و سبب شور شدن آن شده است.
معاون دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفا وزارت نیرو با اشاره به اینکه هم اکنون 50 درصد ظرفیت مخازن سدهای کشور ذخیره آب دارد ادامه داد: ظرفیت برخی از سدها مانند سد استقلال استان هرمزگان 9 درصد ذخیره آب دارد همچنین ملاصدرا 11 درصد و زاینده رود نیز 25 درصد حجم مخزن سد پرشده است.
فهمی با اشاره به اجرای طرح مطالعاتی تامین آب شرب 17 استان از خلیج فارس که از شرق تا مرکز کشور را فراخواهد گرفت گفت: دربرخی از نقاط کشور تامین آب شرب با شیرین سازی آب دریا انجام خواهد شد که این کار با کمک بخش خصوصی و خرید تضمینی آب انجام خواهد شد.
وی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه برای خرید 1 میلیارد مترمکعب آب اعتبار اختصاص یافته است­ افزود: در مناطقی که استفاده از آب شیرین کن ها توجیه اقتصادی دارد متقاضیان می توانند این آب را خریداری کنند بخش خصوصی نیز می تواند با قیمت توافقی شیرین سازی آب را انجام و آن را به وزارت نیرو عرضه کند. ایشان همچنین متوسط مصرف آب شرب جهانی را 140 لیتر برای هرنفر اعلام کرد و ادامه داد: در ایران این رقم 240 تا 250 لیتر برای هر نفر است.

 

منیع خبر

اشتراک در: