شما اینجا هستید

امکان اصلاح امور آبی کشور وجود دارد

وزیر نیرو:

امکان اصلاح امور آبی کشور وجود دارد

وزیر نیرو در نماز جمعه تهران گفت: بدمصرفی در آب، محیط زیست و انرژی نابرابری، خشونت و بی عدالتی ایجاد می کند اما امکان بازگشت و اصلاح امور آبی کشور وجود دارد.

به گزارش خانه آب ایران به نقل از ایرنا از نمازجمعه تهران، رضا اردکانیان این هفته به مناسبت پایان هفته صرفه جویی آب، سخنگوی پیش از خطبه بود.
وی اظهار کرد: جامعه ما به طور کلی جامعه ای دین دار است و علاوه بر اینکه امروز در دنیا برخی دینداری را خصوصی می دانند و اکثریتی دینداری عمومی و یا بروز اجتماعی دین در جامعه را محترم می دانند، آنچه مهم است اینکه جامعه ما دارای وجدان دینی ست و مردم ما انگاره های دینی دارند و این دینداری به طور عام و خاص اصلی ترین سرمایه ماست.
عضو دولت دوازدهم گفت: تحقیقات جهانی در علوم اجتماعی هم موید این است که بسته به شرایط و مقتضیات و بالاخص وقتی زیرساختهای صرفه جویی مهیا باشد انگاره های دینی، انگیزشی برای رفتارهای درست فراهم می کند.
وی ادامه داد: کلیدواژه اصلی «رفتار درست» است و مهم است که همه چیز را صرفه جویی تلقی نکنیم ما رفتار درست با آب، انرژی و محیط زیست داریم. من این کلید واژه رفتار درست را همان «عمل صالح» تکرار شده در ادبیات دینی و بالاخص قران کریم می دانم.
اردکانیان تاکید کرد: آب و انرژی را مطابق استاندارد و الگوی صحیح مصرف کردن همان عمل صالح است. هرکار شایسته ای که مطابق موازین عدل و انصاف باشد مورد رضای خدا و مشمول عموم صالحات است.
وی گفت: آب و انرژی را درست مصرف کردن عین عدل است. انصاف حکم می کند که وقتی برخی نقاط کشور به دلایل مختلف از جمله کم بارشی ها، تگنای مالی و عمدتا بدمصرفی، آب باکیفیت ندارند ما در نقاطی که آب سالم و باکیفیت داریم آن را درست مصرف کنیم.
وی ادامه داد: خداوند متعال در قرآن در سوره روم می فرماید: «ظَهَرَ الْفَسادُ فِی الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ بِما کَسَبَتْ أَیْدِی النَّاسِ لِیُذِیقَهُمْ بَعْضَ الَّذِی عَمِلُوا لَعَلَّهُمْ یَرْجِعُونَ» ... در خشکی ودریا به سبب کارهای مردم تباهی و فساد آشکار شد خداوند کیفر برخی از کارها را به مردم بچشاند شادی دست از سوی این کارها بردارند و به سوی حق بازگردند.
وزیر نیرو شرح داد: ظاهر آیه شریفه نشان می دهد که تباهی و فساد در خشکی و دریا به سبب کارهای خودمان است و جای امیدواری اینکه امکان بازگشت و اصلاح امور وجود دارد.
وی عنوان کرد: بپذیریم که ما سالها در برخی زمینه ها بدمصرف بوده ایم. تلخ است اما بدمصرفی همان فسادی ست که خداوند در قرآن می فرماید آن را مرتکب نشوید. فساد بقای آدمیان و رفاه و آسایش آنان را به خطر می اندازد.
عضو هیات دولت گفت: ما سالها شیرینی بدمصرفی را چشیده ایم؛ امروز گام اول ر ا برمی داریم و اظهار پشیمانی می کنیم و تصمیم می گیریم که به طور جدی وارد مصرف صحیح بشویم و مصرف صحیح را به عنوان یک عمل صالح در جامعه خودمان نهادینه کنیم.
وی افزود: انجام این کار شریک و همراه می خواهد. درستی این راه برای همه مردم تبیین شود و همگان به ویژه کسانی که دسترسی به تریبون هایی دارند به عوض تحریک کردن و دمیدن بر دشواری ها همراهی کنند. انتظار ما اینست و البته با کمک هم موفق خواهیم شد.

سیاست دولت : سازگاری با کم آبی
سخنران قبل از خطبه این هفته نماز جمعه تهران گفت: اصلی ترین ایده و برنامه وزارت نیرو به عنوان دستگاه مسئول و همکاران دیگر در دولت، سیاستی با نام «سازگاری با کم آبی» ست این سه کلمه بیشتر نیست اما یک دنیا باید کار انجام داد تا همانند پدرانمان از هزاران سال پیش با با کم آبی سازگارشویم.
اردکانیان اضافه کرد: در کشور ما میزان قابل ملاحظه ای از انرژی برق توسط نیروگاههای آبی تولید می شود. امسال بویژه در تابستان در مقایسه با سال گذشته که ما توانسته بودیم تا 9 هزار و 300 مگاوات از نیروگاههای آبی کشور برق تولید کنیم به دلیل کم بارشی های سالهای 96 و 97 و عمدتا کم بارشی ها در پاییز و زمستان گذشته چندهزار مگاوات کاهش تولید برق از نیروگاههای برق آبی خواهیم داشت.
وی ادامه داد: ما به طور طبیعی هرساله با رشد معقول جمعیت نیز مواجه هستیم و این نیز خود منبع جدیدی برای مصرف بیشتر است و برای آن برنامه ریزی می کنیم.
وزیر نیرو گفت: امسال می توانیم در بخش آب و برق با درست مصرف کردن و فاصله گرفتن از بدمصرفی که به برخی مثالهای آن می پردازم انشاءالله تابستان گرم پیش رو را با مشکلات کمتری پشت سر بگذاریم.
او گفت: بارش های نسبتا مناسبی هم که در بهار امسال در برخی استانها رخ داد و جای شکر دارد به میزان مورد نیاز جبران کم بارشی های پاییز و زمستان را نکرد؛ در برخی استانها به نسبت سال گذشته تا 75 رصد کم بارشی داشتیم و البته در برخی استانها نیز بحمدالله میزان بارش بیشتر بوده است.

خشکسالی ها واقعیت همیشه زندگی در ایران
اردکانیان گفت: کم بارشی ها و خشکسالی ها واقعیت همیشه زندگی در ایران است. کشور ما به طور متوسط یک سوم جهان بارش دارد. و ما از گذشته های دور یادگرفتیم که چگونه با کم بارشی سازگار باشیم.
وی تبیین کرد: افتخار ما این است که پدران ما در 3 هزار سال پیش پیشرفته ترین نحوه استفاده از منابع زیر زمینی به نام قنات را به دنیا عرضه کرده اند در سرزمین خود مانده اند و کوچ نکرده اند و با طبیعت سازگار شده اند؛ قطعا ما هم می توانیم.
وزیر نیرو تاکید کرد: امروز دسترسی کافی به همه فناوری های دنیا را داریم. ما بیش از 4 میلیاردمتر مکعب پساب تولید می کنیم و این پس از تصفیه می تواند مطمئن ترین منبع برای صنعت کشور و بعضا در بخش کشاورزی با رعایت استاندارادهای لازم باشد.
ما میلیاردها مترمکعب اب را در بخش کشاورزی مصرف میکنیم که امنیت غذایی کشور را تامین کنیم.
او تصریح کرد: ما می توانیم با بهره مندی از فناوری های جدید و ورش های صحیح تر، میلیونها بلکه میلیاردها متر مکعب آب در بخش کشاورزی صرفه جویی کنیم و برای جمعیتی تا دو برابر جمعیت فعلی کشور آب کافی برای شرب و بهداشت و صنعت داشته باشیم.
اردکانیان گفت: آنچه مهم است دور شدن از بدمصرفی ست. ما در شهرهای بزرگ که بحمدالله منابع آب کافی برای شرب و بهداشت داریم باید دقت کنیم که آبی که با کیفیت بسیارخوب برای شرب مردم فراهم می شود را به سایر مصارف اختصاص ندهیم و در مصرف آن در بخش بهداشت باندازه کافی ممسک باشیم.
وی افزود:به یاد بیاوریم که قط قطره ابی که بعنوان نظافت محیط از ان استفاده می شود و بعنوان وسیله شست و شو مورد بهره برداری قرار می گیرد در نقاط بیشماری از کشور و در روستاهای ما منبع شرب است و ما قطعا بایست از این حیث بهتر عمل کنیم.
وزیر نیرو اظهار کرد: در بخش برق هم موضوع به همین شکل است بحمدالله دولت برنامه ریزی کافی و کاملی را برای منابع زیست محیطی به ویزه آب و برق تدوین کرده؛ کارگروه ملی سازگاری با کم آبی در دولت ایجاد شده . فقط در هفته گذشته بود که مبلغ یک هزارمیلیاردتومان برای اجرای طرح های اضطراری آبرسانی در بیش از 200 شهر کشور اختصاص داده شد و تعدادی از روستاهای ما که هنوز نیازمند کمک در این زمینه هستند منابع کافی برای آبرسانی به انها فراهم گردید.
وی یادآورشد: در بخش برق نیز همانطور که رئیس جمهور محترم در روز چهارشنبه در گفت و گوی صریح و صمیمانه با مردم عنوان کردند تصمیم جدی دولت شروع از خود وسازمانهای دولتی ست.
وی گفت: مصوبه هیات وزیران ناظر بر این است که دستگاههای دولتی در مقایسه با تابستان 96 هم در بخش آب و هم در بخش برق به میزان قابل ملاحظه ای صرفه جویی کنند و البته اینم رفتار قطعا توسط مردم عزیز نیز پشتیبانی خواهد شد.
اردکانیان تاکید کرد: انشاء الله با رفتار صحیح قطعا به گونه ای عمل خواهیم کرد که دشمنان این نظام ومملکت به هوس نیافتند که در زمینه آب اقدام به تحریک احساسات و عواطف مردم در مناطق کم آب و دارای مشکل بکنند.
وی ادامه داد: به نحوی که رژیم صهیونیستی که در دهه های گذشته از هم ابزار ممکن و حتی علم امروز با تهیه مدل های ریاضی مختلف سعی در سرقت منابع آب در کشورهای خاورمیانه و مناطق اشغالی کرده امروز به هوس بیفتد که در موضوع آب وارد معرکه ایران شود. قطعا هوشیاری مردم ما مانع از این دست اندازی خواهد بود و با کمک همدیگر در مصرف صحیح منابع زیست محیطی، در رفتار درست و در عمل صالح موفق خواهیم بود
به عون و لطف خداوند.

منبع خبر