شما اینجا هستید

اجلاس بین‌المللی دهه اقدام برای آب و توسعه پایدار در تاجیکستان آغاز به کار کرد

با حضور وزیر نیروی ایران و نمایندگان 41 کشور و نهاد بین‌المللی؛

اجلاس بین‌المللی دهه اقدام برای آب و توسعه پایدار در تاجیکستان آغاز به کار کرد

اجلاس بین‌المللی دهه اقدام برای آب و توسعه پایدار صبح امروز (چهارشنبه) با حضور وزیر نیروی ایران و نمایندگان 41 کشور و نهاد بین‌المللی در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان آغاز به کار کرد.

به‌گزارش خانه آب ایران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو، این کنفرانس بین المللی به میزبانی تاجیکستان به عنوان کشوری که در مجمع عمومی سازمان ملل پیشنهاد دهنده استقرار یک دهه از سال 2018 تا 2028 میلادی به عنوان دهه بین‌المللی آب و توسعه پایدار بوده است، در شهر دوشنبه پایتخت این کشور آغاز شده است.
در آیین آغازین کنفرانس، امام‌علی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان ، مجمد حسین، رئیس‌جمهور پاکستان و عبدالله عبدالله رئیس اجرایی دولت افغانستان سخنرانی کردند و بیانیه رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، معاون رئیس بانک جهانی، معاون دبیرکل سازمان ملل و رئیس صندوق بین‌المللی توسعه کشاورزی سازمان ملل متحد قرائت شد.
در این اجلاس جهانی دو روزه که با حضور روسای جمهور، وزاری کشورهای مختلف جهان و نمایندگان نهادهای بین‌المللی برگزار می‌شود، وزیر نیرو به عنوان سخنران اصلی در پنلی با عنوان «ارتباطات آب‌محور، حمایت و شبکه‌سازی» حضور دارد.
از اهداف اصلی این کنفرانس، بحث در مورد نحوه برخورد با کشورهای عضو، سازمان های مربوطه سازمان ملل، آژانس های تخصصی، کمیسیون های منطقه‌ای و سایر سازمان های سازمان ملل متحد، و نیز سایر مشارکت کنندگان از جمله بخش خصوصی عنوان شده که می تواند به کمک دهه به منظور حمایت از اجرای برنامه 2030 برای توسعه پایدار موثر باشد.
این کنفرانس درک برنامه دهه بین المللی "آب برای توسعه پایدار"، 2018-2028 را عمیق تر کرده و مدیریت یکپارچه منابع آب و اقدامات برای حمایت از اجرای طرح‌های مرتبط با آب را تقویت می کند. به طور خاص، کنفرانس به دنبال بسیج تلاش های دولت‌ها، نهادهای سازمان ملل، سازمان‌های بین المللی و غیردولتی و همچنین احزاب دیگر در تمام سطوح برای اجرای طرح اقدام دهه برای دستیابی به اهداف مربوط به آب از جمله برنامه های 2030 برای توسعه پایدار است.
در این اجلاس، رضا اردکانیان، وزیر نیرو ریاست هیئت اعزامی از ایران را به عهده دارد و نمایندگان برخی دستگاه‌های اجرایی و چند نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دعوت دولت تاجیکستان حضور دارند.
وزیر نیرو پنجشنبه به عنوان سخنران اصلی در پنلی با عنوان "ارتباطات آب‌محور، حمایت و شبکه‌سازی" حضور خواهد داشت.

 

منبع خبر