شما اینجا هستید

170 میلیارد متر مکعب آب های فسیلی ایران مصرف شده است

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست:

170 میلیارد متر مکعب آب های فسیلی ایران مصرف شده است

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: 170 میلیارد متر مکعب از آب های فسیلی سرزمینی ایران در چند سال گذشته مصرف شده است.

به گزارش خانه آب ایران به نقل از ایرنا، عیسی کلانتری روز دوشنبه در حاشیه سفر یک روزه به کلانشهر اراک، در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان مرکزی، افزود: مجموع آب های فسیلی کشور ایران حدود 500 میلیارد متر مکعب است که از این میزان 300 میلیارد متر مکعب آب های شور و مابقی آب شیرین است.
وی ادامه داد: از مجموع 200 میلیارد متر مکعب آب های شیرین فسیلی از 170 تا 180 میلیارد مترمکعب نیز مصرف شده و می توان گفت ذخایز آب های زیر زمینی ایران رو به پایان است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور میزان آب های تجدید پذیر کشور را در سال های گذشته 131 میلیارد متر مکعب عنوان کرد و گفت: اکنون این میزان به 88 میلیارد متر مکعب رسیده است.
وی اظهار داشت: بر اساس گزارش کارشناسان، در صورت برخورداری از 88 میلیارد متر مکعب آب های تجدید پذیر باید میزان برداشت 35 میلیارد متر مکعب باشد در صورتی که سالانه بیش از 97 میلیارد متر مکعب از آب های تجدید پذیر برداشت می شود.
کلانتری با بیان اینکه میزان بارش در نقاط مختلف کشور بیش از 15 درصد کاهش داشته است، گفت: با این وجود تنها عامل کاهش آب های زیر زمینی مصرف و برداشت بی رویه از منابع است.
وی با بیان اینکه دولت تدبیر و امید برداشت های بی رویه از آب های زیر زمینی را در یک سطح متوقف کرد، بیان کرد: اضافه برداشت آب های زیر زمینی در دهه 60، 250 میلیون متر مکعب بود که این میزان در دولت های پنجم و ششم به یک میلیارد متر مکعب، در دولت های هفتم و هشتم به چهار میلیارد متر مکعب و در دولت های نهم و دهم به 9 میلیارد و 500 میلیون متر مکعب رسید که با وجود تلاش های دولت تدبیر و امید و تاکید شخص ریاست جمهوری این میزان در همین سطح باقی ماند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: هیچ کشوری در نقاط مختلف دنیا حق ندارد بیش از 40 درصد از آب های تجدیدپذیر(بارش منهای تبخیر) برداشت کند اما در ایران بیش از 110 درصد از آب های تجدید پذیر برداشت می شود.
بازدید از تالاب میقان اراک و شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند، حضور در کارگروه کاهش آلودگی هوای استان مرکزی از دیگر برنامه های پیش بینی شده سفر یک روزه رئیس سازمان محیط زیست به استان مرکزی است.
استان مرکزی به عنوان چهارمین قطب صنعت کشور بیش از 2 هزار و 900 واحد صنعتی کوچک و بزرگ دارد.

منبع خبر

اشتراک در: