شما اینجا هستید

طرح کشت گیاهان دارویی در حوضه دریاچه ارومیه اجرا می شود

سازگاری با کم آبی و تغییر الگوی کشت

طرح کشت گیاهان دارویی در حوضه دریاچه ارومیه اجرا می شود

معاون آموزشی جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی با اشاره به ضرورت اصلاح الگوی کشت در حوضه آبریز دریاچه ارومیه، گفت: طرح کشت گیاهان دارویی کم آب بر در 9 روستای این منطقه اجرا می شود.

به گزارش خانه آب ایران، سید جعفر ایرانی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: پژوهشگران جهاد دانشگاهی گیاهان کم آب بر سازگار با شرایط اقلیمی را شناسایی کرده اند و در فاز بعدی نسبت به معرفی آنها به کشاورزان حوضه آبریز دریاچه ارومیه اقدام می کنند.
وی ادامه داد: کلیه مراحل کاشت، داشت و برداشت گیاهان دارویی در این روستاها به روستائیان آموزش داده می شود.
وی هدف اصلی از اجرای این طرح را تشویق و ترغیب کشاورزان به کشت گیاهان کم آب بر و تغییر الگوی کشت مناطق حاشیه دریاچه ارومیه برشمرد و گفت: جهاد دانشگاهی در قالب این طرح در پی تحقق مصرف آب کمتر و سوددهی بیشتر است.
معاون آموزشی جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی با اعلام اینکه محصولات تولیدی کشاورزان در این طرح به صورت تضمینی خریداری می شود، افزود: جهاد دانشگاهی نسبت به تجهیز کارگاه، خرید و استقرار دستگاه های فرآوری گیاهان دارویی اقدامات لازم را انجام داده است.
وی همچنین از برگزاری جشنواره ملی تولید محتوای دیجیتال با موضوع دریاچه ارومیه در سال جاری خبر داد و اضافه کرد: برگزاری این جشنواره در قالب یک ماراتن و استارت آپ پیش بینی شده است.
ایرانی با تاکید بر اینکه برای احیای نگین آبی آذربایجان در کنار دولت تدبیر و امید هستیم، گفت: از تمامی ظرفیت های خود برای کمک به احیای دریاچه ارومیه بهره می بریم.
به گزارش ایرنا دریاچه ارومیه در قالب طرح احیای دریاچه ارومیه قرار است تا ظرف مدت 10 سال به تراز اکولوژیک خود برسد؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 شمسی شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی حدود 80 درصد از مساحت آن خشک شد.

 

منبع خبر