شما اینجا هستید

جلوگیری از هدررفت آب در نیروگاه‌های تولید برق

فن آوریهای نوین در خدمت حراست از آب

جلوگیری از هدررفت آب در نیروگاه‌های تولید برق

مهندسان MIT سیستم جدیدی طراحی کرده‌اند که با کمک منابع ارزان قیمت، از هدر رفت آب جلوگیری کرده و آب آشامیدنی سالم فراهم می‌کند. این سیستم جدید، هزینه‌های عملیاتی نیروگاه را تا حد قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌دهد.

به گزارش خانه آب ایران به نقل از ایسنا، حدود 40 درصد از آب رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و منابع طبیعی آب در اغلب کشورهای توسعه یافته به منظور خنک کردن نیروگاه‌های برق که از سوخت‌های فسیلی یا انرژی هسته‌ای استفاده می کنند، اختصاص داده می شود، ضمن اینکه بخش اعظم این آب به شکل بخار به هدر می رود؛ اما سیستم جدید MIT می تواند مقدار قابل توجهی آب از دست رفته را نجات دهد و حتی تبدیل به منبع مهم آب آشامیدنی تمیز و مطمئن شود.

در دنیای امروز کاهش هدررفت منابع طبیعی موجود و توسعه سیستم‌های کارآمد بازیافت آب از طریق جمع آوری قطرات آب، رویایی است که همواره ذهن دانشمندان را به خود مشغول کرده است. فناوری جدید از تبخیر و هدررفت آب در برج‌های خنک کننده در نیروگاه‌های برق جلوگیری می کند. قرار است نمونه اولیه این طرح در کارخانه مرکزی در MIT نصب شود و مورد آزمایش قرار گیرد. با این سیستم جدید، زمانی که هوا و ذرات غبار با پرتو ذرات باردار الکتریکی به نام یون ها درآمیخته می شود، قطرات آب به صورت الکتریکی شارژ شده و به همین ترتیب به سمت شبکه سیمی مش ( چیزی شبیه به یک صفحه نمایش پنجره مانند) هدایت می شود. سپس قطره‌ها در مش جمع می شود، به داخل ظرف جمع آوری می‌رود و می تواند مجددا در نیروگاه استفاده شود یا به سیستم تامین آب شهرستان منتقل شود.

این سیستم توسط یک شرکت استارت آپ نوپا به نام" Infinite Cooling "طراحی شد و ماه گذشته در مسابقات کارآفرینی 100 هزار دلاری MIT موفق به کسب مقام شد. طرح اولیه این تحقیق موضوع پایان نامه دکتری "ماهر داماک" است که امروز در مقاله ای در مجله Science Evances منتشر شده است. هدف از اجرای این پروژه، بهبود بهره وری سیستم های برداشت خنک کن فاگ است که در بسیاری از مناطق کم آب به عنوان منبع تامین آب آشامیدنی استفاده می‌شود. سیستم‌های خنک کننده قدیمی عموما شامل استفاده از نوعی شبکه پلاستیکی یا مش فلزی است به صورت عمودی در مسیر قرار داده می شود و به شدت ناکارآمد بوده و تنها حدود یک تا سه درصد قطرات آب را حفظ می کند.

در روش شبکه مش، آب مورد نیاز برای خنک کردن هوای ورودی پس از عبور از یک سری نازل، به صورت قطرات بسیار ریز (ذرات مه) به درون هوای ورودی توربین پاشیده می شود. این قطرات به علت ریز بودن، سریعاً گرمای نهان تبخیر خود را از هوا اخذ کرده و تبخیر می شوند و از طرف دیگر هوای عبوری که گرما از دست داده است، خنک می شود.

علت ناکارآمدی سیستم های موجود، مشکل در آیرودینامیک سیستم عنوان می شود. درحالی که هوا در جریان است، منجر به انحراف قطرات آب در اطراف برج ها می شود که قسمت اعظم آب به صورت بخار به هوا می رود، اما زمانی که فاگ ثابت وارد یک پرتو یونی می شود، اثر متفاوتی اتفاق می افتد. در این حالت، نه تنها تمام قطراتی که در مسیر سیم قرار دارند بر روی آنها فرود می آید، بلکه حتی قطراتی که در سوراخ های مش به سمت سیم ها کشیده شده بود، نیز جمع می شود. بنابراین سیستم جدید می تواند بخش بیشتری از آب موجود را عبور دهد. به همین ترتیب، با کاهش در هزینه می تواند به طور چشمگیری موجب بهبود بهره وری سیستم شود. محققان این پروژه می گویند تجهیزات استفاده شده در این سیستم بسیار ساده است و میزان نیروی مورد نیاز نیز حداقل است.

زمانی که این تیم تحقیقاتی تمرکز خود را بر روی جذب آب از برج های خنک کننده نیروگاه ها متمرکز کرد، محققان دریافتند که در این بخش، جریان بخار آب بسیار زیاد است و سیستم جدید، باعث می شود که سیستم کارآمدتر شود و از آنجا که تصفیه آب تبخیر شده به خودی خود یک فرآیند تقطیر است، آب گرفته شده بسیار خالص و بهینه می شود. تیم تحقیقاتی معتقدند این آب مقطر از کیفیت بالایی برخوردار است که اکنون به صورت کامل هدر می رود. تیم امیدوارند با بهبود بیشترسیستم، بتوانند میزان آب بیشتری جذب کنند.

بهره وری این سیستم جدید دنیای امروز که تمایل به سمت حفظ هرچه بیشتر منابع طبیعی است، راهکاری ویژه عنوان می شود؛ بر اساس آمار موجود، یک نیروگاه برق معمولی 600 مگاوات می تواند 150 میلیون گالن آب در سال را جذب کند. این نشان می دهد حدود 20 تا 30 درصد از آب از دست رفته از برج های خنک کننده را می توان به این روش حفظ کرد.

 

منبع خبر