شما اینجا هستید

ویدئویی از وسعت آتش سوزی های زمین در سال ۲۰۱۹

ویدئویی از وسعت آتش سوزی های زمین در سال ۲۰۱۹

این ویدئوی حیرت‌انگیز نشان می‌دهد در سال ۲۰۱۹ چه مساحتی از زمین در آتش سوخته است.

گاهی برای درک مقیاس یک مشکل باید تصویر بزرگتری از آن را ببینیم. تصویر جدیدی از برنامه کوپرنیک در اروپا دقیقا همین کار را انجام داده است که در واقع نشان می‌دهد که چگونه آتش‌سوزی در جهان افزایش یافته است.

با چینش تصاویر و خوانش سنسورها از ماهواره‌ها، کلیپی ۹۲ ثانیه‌ای حاصل شده که نشان می‌دهد جهان ما طی سال ۲۰۱۹ در آتش بوده است و نقشه‌هایی از مناطق این سیاره که طی ۱۲ ماه گذشته دچار آتش‌سوزی شده است را در بر می‌گیرد.

با ساخت این ویدئو، جدیت این مسئله روشن می‌شود:

در طی سال ۲۰۱۹، برخی از بخش‌های جهان به سختی از آتش‌سوزی در امان مانده‌اند. مناطق دیگر نیز به دلیل تغییر فصل‌ها روشن و سپس دوباره خاموش می‌شوند.

این داده‌ها جمع‌آوری شده و از طریق ابتکاری به نام سرویس نظارت بر اتمسفر کوپرنیک (CAMS) در دسترس قرار گرفته‌اند. این سرویس توسط مرکز اروپایی پیش‌بینی آب و هوا در محدوده متوسط سازماندهی شده است و برای کمک به دولت‌ها و شرکت‌ها در برنامه‌ریزی برای جلوگیری از آتش‌سوزی و آلودگی ناشی از آن طراحی شده است.

 «مارک پارینگتون» دانشمند ارشد CAMS، می‌گوید:

«امسال سال بسیار شلوغی برای CAMS در رابطه با نظارت بر آتش‌سوزی‌ها بوده است.»

وی گفت:

«در طول سال ۲۰۱۹، ما از نزدیک شاهد شدت آتش‌سوزی‌ها و دودهای ناشی از آنها در سراسر جهان را بوده‌ایم و در بعضی مواقع فعالیت‌های آتش‌سوزی کاملا استثنایی را تجربه کرده‌ایم. حتی در مکان‌هایی که انتظار داریم در نقاط معینی از سال شاهد آتش‌سوزی باشیم، برخی فعالیت‌ها غافلگیرکننده بوده است. به عنوان مثال، از اواخر سال گذشته شاهد آتش‌سوزی ویرانگری در سراسر کالیفرنیا بودیم که این آتش‌سوزی ردپایی از ویرانی را که از فضا قابل مشاهده بود از خود باقی گذاشت. ما در قطب شمال نیز آتش‌سوزی دیده‌ایم که نشانه‌ای از گرم شدنِ سردترین نقاط زمین است.

ویدئویی از وسعت آتش سوزی های زمین در سال ۲۰۱۹

در طی سال ۲۰۱۹ بیش از ۱۰۰ آتش‌سوزی در محدوده قطب شمال شعله‌ور شده و ذخایر کربن را که به گرم شدن بیشتر جو کمک می‌کند، می‌سوزاند. این آتش‌سوزی، گازهای گلخانه‌ای بیشتری را وارد هوا می‌کند و در عین حال تعداد درختان را نیز کاهش می‌دهد.

اخیرا شاهد کاهش کیفیت هوا در سیدنی استرالیا بودیم که این موضوع به دلیل آتش‌سوزی در مجاورت این شهر بود که دود و ذرات موجود در هوا را تا ۱۲ برابر سطح خطرناک افزایش داد.

از شروع سال ۲۰۱۹ تا پایان آن در نوامبر، CAMS تخمین می‌زند که ۶۳۷۵ مگاتن کربن از طریق آتش‌سوزی در سراسر جهان وارد جو اتمسفر شده است. علاوه بر آتش‌سوزی‌هایی که به آنها اشاره شد، موارد قابل توجهی در سوریه، اندونزی و آلبرتای کانادا وجود داشت. دودهایی که توسط آتش‌سوزی‌های آلبرتا تولید شد آنقدر زیاد بود که از طریق اقیانوس اطلس به اروپا منتقل شد. با این حال در برخی از مناطق از جمله اروپا و جنوب آفریقا، آتش‌سوزی نسبت به آنچه در دهه ۲۰۰۰ رخ داده، کاهش یافته است.

این ویدئو تصویری پیچیده و در حال تغییر است، اما با گرم شدن کره زمین و تغییر آب و هوا با ایجاد شرایط خطرناک‌تر، می‌توان انتظار آتش‌سوزی‌های بیشتری را داشت که باعث صدمه بیشتر به ساختمان‌ها و کیفیت هوا می‌شود. ویدئو از فعالیت‌های آتش‌سوزی در سال ۲۰۲۰ ممکن است ترسناک‌تر باشد.

پارینگتون می‌گوید:

«به طور کلی اگرچه فعالیت آتش‌سوزی در سال ۲۰۱۹ نسبت به سال‌های قبل در سطح متوسط بوده است، اما چندین مورد فعالیت شدید غیرعادی در مناطقی خاص با آتش‌سوزی در فواصلی منظم وجود داشته که ویران‌کننده بوده است.»

 

منبع: Sciencealert