شما اینجا هستید

دریاچه ای میان کویر لوت

دریاچه ای میان کویر لوت

محسن جلال‌پور نایب رئیس دوره هفتم و رئیس سابق دوره هشتم اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران ویدئویی از یک نقطه جاذبه‌ گردشگری منتشر کرده و نوشته است: تصاویرش را که دیدم باورم نشد اینجا کویر لوت ایران است.

پس از بارندگی‌های گسترده و سیلاب‌های فروردین ماه سال ١٣٩٨، شواهد میدانی از بهبود وضعیت بسیاری از آبگیرها، دریاچه های داخلی و پهنه های آبی کشور دلالت داشته و حتی برخی مناطق خشک قبلی، به آبگیرهای فصلی تبدیل شده اند، اما تاکنون هیچ مرجع رسمی در خصوص تغییر مساحت پهنه‌های آبی کشور اظهار نظری نکرده است. اینجا کویر لوت و حوالی گندم بریان است. حوالی گرم‌ترین نقطه زمین دریاچه‌ای میان کویر سر برآورده که آدم را متحیر می‌کند.

جلال‌پور که از ۲۴ خرداد ماه سال ۱۳۹۴ رئیس اتاق ایران بود و مرداد سال ۱۳۹۵ به دلیل بیماری قلبی از ادامه کار خود در این سمت کناره‌گیری کرد با انتشار ای ویدئو نوشت:

تصاویرش را که دیدم باورم نشد اینجا کویر لوت و حوالی گندم بریان است. حوالی گرم‌ترین نقطه زمین دریاچه‌ای میان کویر سر برآورده که آدم را متحیر می‌کند. باور کنید تا نرفتم و از نزدیک ندیدم، باورم نشد.

حتما بارش‌های هشت ماه پیش را یادتان هست و حتما به یاد دارید که سیل چگونه جاده شهداد - نهبندان را ویران کرد. آن باران‌ها و آن سیل ویران‌گر حالا کویر شهدادمان را دیدنی‌تر از همیشه کرده است.

کلوت‌ها زیبا بودند، زیباتر شدند. عبور پرندگان مهاجر هم این زیبایی را صد چندان کرده است. به قول یکی از دوستان این منظره حتی برای اهالی کرمان و شهداد هم بدیع است.

گندم‌بریان یا ریگ‌ سوخته، تپه‌هایی است پوشیده از گدازه‌های آتشفشانی به مساحت ۴۸۰ کیلومتر مربع که در ۸۰ کیلومتری شمال شهر شهداد در کویر لوت در استان کرمان قرار دارد. این منطقه در شرق رودخانه شور قرار دارد و به دلیل گرمای بسیار زیاد هوا حیاتی در آن وجود ندارد.

گندم بریان پوشیده از سنگ‌ها و گدازه‌های بازالتی سیاه‌رنگ آتشفشانی است و همین پوشش سیاه آتشفشانی موجب بالا رفتن شدید گرما در این منطقه می‌شود. این منطقه پست‌ترین منطقه داخلی کشور ایران نیز محسوب می‌شود و این موضوع نیز از دیگر دلایل گرمای شدید آن است.

بنا بر تحقیقات کارشناسان در گندم بریان در منطقه‌ای به طول ۲۰۰ کیلومتر و عرض ۱۵۰ کیلومتر هیچ موجود زنده‌ای زندگی نمی‌کند.

منبع: خبرآنلاین، چمدان

برچسب ها: