شما اینجا هستید

ربات جمع آوری کننده زباله آب های مناطق شهری

ربات جمع آوری کننده زباله آب های مناطق شهری

حدود یک چهارم مساحت آمستردام دارای آب است و ۱۶۵ کانال در کنار خیابان‌های شلوغ شهر وجود دارند. چند سال پیش، MIT و موسسه آمستردام برای موسسه AMS در پروژه طراحی «Roboat» همکاری کردند.

این ایده برای ساخت قایق رباتیک خودرو با بدنه مستطیل شکل است که مجهز به سنسورها، میکروکنترلرها، ماژول‌های GPS، دوربین‌ها و سایر سخت‌افزارهایی است که حرکت هوشمندانه در آب را برای رفع مشکل ترافیک در خیابان‌های شلوغ فراهم می‌کند. رباتی که با بهره‌مندی از فناوری سلف درایوینگ یا راننده خودکار، می‌تواند به صورت مداوم روی آب‌های مناطق شهری حرکت کند. این ربات تاکنون روی کانال‌های آمستردام حرکت کرده و در حال بررسی است.

این ربات‌ها برای حمل و نقل بار، جابجایی افراد و جمع‌آوری زباله‌های آبی و مونتاژ به سازه‌های شناور در کانال‌های آمستردام طراحی شده‌اند.

در سال ۲۰۱۶، محققان MIT، نمونه اولیه این ربات را در اطراف کانال‌های آمستردام در مسیر جلو، عقب و در یک مسیر از پیش برنامه‌ریزی‌شده، آزمایش کردند. سال گذشته، محققان نسخه‌های ارزان‌قیمت، چاپی سه‌بعدی و یک چهارم اندازه قایق‌ها را طراحی کردند که کارآمدتر و چابک‌تر بودند و به الگوریتم‌های ردیابی مسیر پیشرفته مجهز بودند.

این ربات‌ها می‌توانند در صورت لزوم به یکدیگر متصل شوند و به طور خودکار به یک مکانیزم قفل‌سازی سفارشی با دقت میلی‌متر مجهز هستند و در صورت عدم موفقیت در اتصال، می‌توانند دوباره تلاش کنند.

محققان تکنیک اتصال واحدهای ربات را در استخری در MIT و نیز در رودخانه چارلز که آب آنها سخت‌تر است، آزمایش کردند. در هر دو مورد، واحدهای ربات معمولا قادر به اتصال موفقیت‌آمیز در ۱۰ ثانیه بودند یا پس از چند تلاش ناموفق، در نهایت موفق شدند. در آمستردام، این سیستم می‌تواند به طور ویژه برای جمع‌آوری یک‌شبه زباله‌ها مفید باشد. واحدای ربات می‌توانند در اطراف کانال قایقرانی کنند، روی سکوهایی که محفظه زباله‌ها نگهداری می‌شوند، بروند و چنگ بزنند و آنها را به محل جمع‌آوری برسانند.

چنین فناوری‌هایی می‌توانند باعث صرفه‌جویی در وقت، هزینه و انرژی شوند و باعث پیشرفت شهر شوند.

 

منبع: MIT News

اشتراک در: