شما اینجا هستید

از لحاظ برداشت از منابع آب زيرزمينی در سطح دنيا

بر اساس گزارش يونسکو، ، ايران با جمعيت به مراتب كمتر  از كشورهای هند، چين، آمريکا و پاكستان در مقام پنجم دنيا قرار گرفته است.
شكل (1) به خوبي نشان دهنده اين موضوع است كه ايران متاسفانه جزء معدود كشورهايي در سطح دنيا است كه برداشت قابل ملاحظه‌اي از منابع آب زيرزميني خود دارند.


شکل 1- مقايسه درصد برداشت سالانه ازمنابع آب زيرزميني در نقاط مختلف دنيا نسبت به تغذيه آن‌ها


بر طبق آمار اعلام شده توسط وزارت نيرو، در مجموع 500 ميليارد مترمكعب ذخاير راهبردی زيرزميني در سطح كشور شناسايي شده است.
از اين ميزان، 200 ميليارد مترمكعب آب‌هاي شور و لب‌شور بوده و تنها 300 ميليارد مترمكعب از لحاظ كيفيت قابل استفاده توسط بخش‌هاي مختلف مصرف‌كننده بوده است (خبرگزاري مهر،20 مرداد 1393).
اما با كمال تاسف، طبق اعلام وزير نيرو در اجلاس شورای هماهنگی امور حقوقی دستگاه‌های اجرایی در 10 خردادماه 1394، تاكنون به دلايل مختلف مقادير قابل ملاحظه‌اي به‌ميزان بيش از 110 ميليارد مترمكعب (بيش از 36 درصد) از منابع استاتيك و ذخاير راهبردي كشور برداشت شده است (پايگاه اطلاع‌رساني دولت و وزارت نيرو). نكته قابل توجه اين است كه تنها در 15 سال گذشته حدود 80 ميليارد مترمكعب و فقط در 7 سال گذشته بيش از 38 ميليارد مترمكعب از ذخاير آب زيرزميني كشور از بين رفته است. در واقع آنچه كه ميراث آيندگان اين كشور بوده است، توسط نسل كنوني به تاراج رفته است.

مطالب مرتبط