شما اینجا هستید

سومین کنفرانس اقتصاد آب

سومین کنفرانس اقتصاد آب

شرح دوره
هزینه
مکان و زمان برگزاری
نمایش پوستر

اين روزها مجموعه‌ای از مديران، پژوهشگران و كارشناسان، در تدارك برگزاري سومين كنفرانس ملي اقتصاد آب هستند. برگزاري دو دوره گذشته، فرصتي بود تا اين كنفرانس بتواند جايگاه خود به‌عنوان يك نقطه كانوني به‌منظور بازتاب یافته‌های محققان و صاحب‌نظران كشور در اين حوزه را به‌طور نسبي تثبيت نمايد. بااین‌حال، تا رسيدن به وضعيتي تأثیرگذار و مطلوب، راهي طولاني در پيش است.

آب، گر چه يك كالاي اقتصادي ارزشمند است، بلكه داراي وجوهي مزید از كالاهاي متعارف اقتصادي است كه جايگاه آن در جامعه را ازنظر پایداری سرزمینی و حفظ محیط‌زیست ممتاز كرده است. در همين ارتباط، نه‌تنها حيات اقتصادي بلكه هويت فرهنگي اجتماعي جامعه ايران، همانند بسياري از جوامع جهان، پيوند عميقي با آب دارد. سکونتگاه‌های جوامع شهري و روستایی، در درجه اول، مقيد به امكان تأمین آب و حفظ محیط‌زیست بوده است. بااین‌وجود، عدم درك درست مسائل بخش آب و تجویزهای نادرست موجب شده مهم‌ترین مسائل و مشكلات جامعه امروز ايران ريشه در آب داشته باشد. توصیه‌های سياستي ناکارآمد در كنار مشكلات ناشي از تغيير اقليم و خشک‌سالی‌های پياپي موجب ايجاد تغييراتي در ساختار اقتصادي، اجتماعي و زیست‌محیطی جامعه ايران شده است. پیش‌بینی روند آينده، تشديد اين وضعيت است.

بنابراين، موضوع اصلي و مستمر هویت‌بخش به كنفرانس اقتصاد آب، شناسایی مهم‌ترین مسائل بخش آب و راه‌حل‌های قابل‌اتکا با استفاده از ابزارهاي اقتصادي است. بااین‌حال، باهدف پرداختن به مهم‌ترین مسائل دوره‌های دوساله‌ی برگزاري كنفرانس، مبحثي به‌عنوان شعار اصلي انتخاب‌شده تا با جلب‌توجه محققان و کارشناسان اين حوزه و ارائه نتايج مطالعات و اندیشه‌های اصحاب فكر، توصیه‌های سياستي برون‌رفت از مشكلات به مجاري تصمیم‌گیری هدایت‌شده بلكه به‌این‌ترتیب، زمینه‌های اصلاح وجود موجود فراهم شود. 

بر همين اساس، در اين دوره با اخذ دیدگاه‌های صاحب‌نظران، كميته علمي و مديران ارشد بخش آب، "آشكارسازي آثار جامع آب در تخصيص و باز تخصیص" به‌عنوان شعار اصلي كنفرانس انتخاب گرديده است. به نظر می‌رسد بخش مهمي از مشكلات جاري، عدم توجه به ابعاد مختلف آب و کم‌توجه‌ی يا بی‌توجهی به منافع و هزینه‌های تخصيص آب به يك تقاضا در مقايسه با تقاضاهاي جايگزين است. به‌ویژه اهميت اين موضوع زماني آشكار می‌شود كه آثار این‌گونه تصميمات در کوتاه‌مدت پنهان و در بلندمدت فاجعه‌بار است. گر چه خشك شدن تالاب‌ها، تخریب گونه‌های زيستي جانوري و گياهي، فرسايش خاك و به خطر افتادن يك تمدن، در مراودات متعارف بازار به سهولت قابل قیمت‌گذاری نيست اما جامعه امروز آثار آن را لمس می‌کند.

دبيرخانه كنفرانس ملي اقتصاد آب اميدوار است پژوهشگران و انديشمندان اين سرزمين، در هرکجای دنيا كه هستند، بخشي از وقت خود را وقف انديشيدن به مسائل اقتصاد آب نموده و با بزرگ‌منشی، حاصل مطالعات، کاوش‌ها و یافته‌های خود را براي ارائه در كنفرانس، در اختيار دبيرخانه قرار دهند. ما در دبيرخانه كنفرانس خود را متعهد می‌دانیم زمینه‌های شنيدن صداي كارشناسان را به بهترين شكل ممكن فراهم كرده و با اميد به تأثیرگذاری براي اصلاح وضع موجود، توصیه‌های شما را به گوش تصميم گيران خواهيم رساند. صد البته با اين اميد مضاعف كه گوشي عادت به شنيدن را فراموش نكرده باشد.

 

  كيومرث حيدري            

دبير علمي کنفرانس

 علاقمندان به شرکت در سومین کنفرانس اقتصاد آب می توانند جهت شرکت (حضوری) در نشست های تخصصی کنفرانس و همچنین حضور فعال و تبادل نظر با مسئولان، اندیشمندان و پژوهشگران حاضر در رویداد تا تاریخ 25 بهمن 1401  ، در همایش ثبت نام نمایند.

هزینه ثبت نام (شرکت حضوری در همایش) به صورت عادی:  600 هزار تومان
هزینه ثبت نام (شرکت حضوری در همایش) ویژه دانشجویان و پژوهشگران: 300 هزار تومان

 

هزینه ثبت نام (شرکت مجازی در همایش) به صورت عادی:  200 هزار تومان
هزینه ثبت نام (شرکت مجازی در همایش) ویژه دانشجویان و پژوهشگران: 100 هزار تومان

 

جهت دریافت توضیحات بیشتر با شماره 09133844813 تماس حاصل فرمایید

سه شنبه  2 اسفند  1401

تهران - اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران