شما اینجا هستید

وعده جديد برای تكميل تصفيه‌خانه‌های كارون

كيفيت آب شرب اهواز همچنان مناقشه بر انگيز است

وعده جديد برای تكميل تصفيه‌خانه‌های كارون

با انتشار عكس يك ظرف آب «كدر رنگ» در شبكه‌های اجتماعی كه گفته می شد متعلق به شبكه آب شرب شهری اهواز است، دوباره بحث قديمی آلودگی منابع آب شرب شهر اهواز را بر سر زبان‌ها انداخت

با انتشار عكس يك ظرف آب «كدر رنگ» در شبكه‌های اجتماعی كه گفته می شد متعلق به شبكه آب شرب شهری اهواز است، دوباره بحث قديمی آلودگي منابع آب شرب شهر اهواز را بر سر زبان‌ها انداخت؛ عكسی كه در شبكه‌های اجتماعی از ظرف آب آلوده دست به دست می شد از سوی «ايسنا» به آب شكلاتی تعبير شد. رييس مركز بهداشت خوزستان تاكيد كرده كه آب شرب اهواز از نظر ميكروبی و كلرسنجی در بيش از ٩٨ درصد موارد مطلوبيت دارد اما از نظر ظاهری، طعم و بو مناسب نيست و در بسياری از مواقع كدورت بالايی دارد و حتی برای شست‌وشو مناسب نيست. «شكرالله سلمان زاده» در عين حال درباره وضعيت آب شهر اهواز گفته است: «بايد شركت آب و فاضلاب فكری اساسی در مورد وضعيت آب شرب اهواز كند.» دلايلی چون قديمی و فرسوده بودن دستگاه‌های تصفيه آب، فرسودگی شبكه توزيع آب و انشعابات غيرمجاز فاقد اتصالات استاندارد از جمله دلايلی است كه به گفته سلمان‌زاده موجب بروز «آلودگی ظاهری» آب اهواز شده است. رييس مركز بهداشت خوزستان همچنين از شركت آب و فاضلاب تقاضا كرده: «به فكر تامين منابع جديد آب باشد و از آب رودخانه كارون استفاده نشود. همچنين بايد شبكه فرسوده شركت آب و فاضلاب مخصوصا در مناطقی كه اين شبكه قديمی است، سريع‌تر اصلاح شود. » اما تقاضاهای رييس مركز بهداشت خوزستان طرح‌هايی نيستند كه بتوان برای انجام شان تاريخ مشخصی ذكر كرد.

 

طرح غدير كامل شود

بررسی ها نشان می دهد دست‌كم از سال ١٣٩٠ تاكنون تمامی اين راه‌حل‌ها از سوی مسوولان شهری اهواز مورد تاكيد بوده اما هنوز هم از لزوم تكميل و اجرای اين طرح‌ها سخن گفته می شود. چنان كه «سيدمحسن موسوی زاده» عضو شوراي شهر اهواز در گفت‌وگو با «اعتماد» بر لزوم اجرای كامل طرح آبرسانی غدير به اهواز تاكيد می كند. موسوی زاده تصريح مي‌كند كه آلودگی آب اهواز را بايد به دو قسمت تقسيم كنيم. او می گويد: «آلودگی های اخير بر اثر بارش سنگين باران و شسته شدن زمين‌های كشاورزی و ورود آب به كارون رخ داده است. اما نوع ديگری از آلودگی هم وجود دارد كه به معضل ورود رسوبات و فاضلاب‌های مختلف صنعتی و كشاورزی به كارون مربوط مي‌شود و از گذشته وجود داشته است.»به گفته عضو شورای شهر اهواز، اجرای طرح‌های انتقال آب از سرشاخه‌های كارون موجب كند شدن جريان آب در اين رودخانه شده و از طرف ديگر وارد شدن فاضلاب به آب موجب شده تا طعم و مزه آب تغيير كند. موسوی زاده از تكميل نشدن طرح غدير كه قرار بوده آب شرب سالم را از كرخه به اهواز منتقل كند؛ انتقاد كرد: «در جلسه‌ای كه دو ماه قبل با حضور نماينده استان در مجلس خبرگان برگزار شد نامه نوشتيم و در اختيار آبفا قرار داديم. انتظار داريم طرح غدير به‌طور كامل اجرا شود. تكميل تصفيه‌خانه‌های شرق و غرب كارون هم يكي ديگر از خواسته‌های مردم اهواز است. در ابعاد بزرگ‌تر هم توقف طرح‌های انتقال آب از سرشاخه‌های كارون به ساير استان‌ها بايد متوقف شود چون از زماني كه اين طرح‌ها اجرا شده‌اند وضعيت كيفيت آب بدتر شده است.»

 

تشويش اذهان عمومی است

اما عكس منتشر شده در شبكه‌های مجازی از وضعيت آلودگی آب اهواز از نظر «فردوس كريمی» مديرعامل آب و فاضلاب شهری اهواز فاقد سنديت قانونی است. او به «اعتماد» می گويد: «از روی يك عكس كه معلوم نيست كجا گرفته شده نمی شود قضاوت كرد. دليل نمی شود اين همان آبي باشد كه ما تحويل می دهيم. آلودگی آب را بايد بيايند در حضور نماينده من بسنجند. اينها همان كسانی اند كه به سبب تشويش اذهان عمومی اين كارها را مي‌كنند.» او می گويد: «من نمی گويم آب شهر مثل آب زمزم است. بله آب با درجه‌ای از كدورت روبه روست اما آلوده نيست.»

 

٤٠ هزار انشعاب غيرمجاز در اهواز

مديرعامل آب و فاضلاب شهری اهواز هر چند سنديت عكس منتشر شده در شبكه‌های اجتماعی را رد می كند اما در عين حال در لابه لای سخنانش مشكلات كنونی شبكه آب شرب اين شهر را هم برمی شمرد. به گفته كريمی در اهواز ٤٢٠ هزار مشترك به صورت رسمی از شبكه آب شرب شهری استفاده می كنند و در همين حال ٤٠ هزار انشعاب غيرمجاز آب شرب هم در اين شهر شناسايی شده است. همين ٤٠ هزار انشعاب غيرمجاز بخشی از آلودگی آب را رقم می زنند: «ما دربرابر آلودگی آب كسانی كه با روش‌های غيراستاندارد برای خودشان آب وصل می كنند مسووليتی نداريم.» با اين حال كريمی وعده می دهد كه به زودی با استفاده از شيوه‌های «قضايی» و... برای اين انشعابات غيرمجاز تصميم‌گيری قانونی و آنها را به زمره مشتركان قانونی اضافه كنند. به جز اين مشكل ديگری در شهر اهواز وجود دارد كه سال‌هاست مورد تاكيد مديران شهری بوده است. فرسودگی ٦١ درصدی شبكه آب شهر اهواز يكی ديگر از مشكلات اين شهر است. فرسودگی شبكه آبرسانی موجب شده كه آلودگی منابع آب تشديد شود. حالا فردوس كريمی مي‌گويد با تامين اعتبار، اصلاح شبكه آبرسانی شهر از دو محله حاشيه‌ای شهر آغاز شده است. با توجه به روانه شدن فاضلاب صنعتی و كشاورزی به كارون و كامل نشدن تصفيه خانه‌های غرب وشرق اين رودخانه، قطع كامل نياز شهر اهواز به آب كارون و تامين آب آشاميدنی از طرح‌هاي ديگر چه زمانی عملی می شود؟ پاسخ اين سوال می تواند تا حدودی وضعيت اهواز را روشن كند. كريمی در اين باره می گويد: ما فقط ٤٠ درصد از آب مورد نيازمان را از كارون تامين می كنيم. بقيه را از طرح‌های غدير و آب حيات استفاده می كنيم. او اظهار اميدواری مي‌كند كه طرح غدير با سرعت بيشتری تكميل شود. اما در عين حال كريمی از برگزاری مناقصه احداث تصفيه‌خانه جديد براي غرب كارون هم خبر می دهد و می گويد اين طرح ظرف سه سال به انجام می رسد. كريمی همچنين از راه‌اندازی فاز اول تصفيه خانه شرق كارون ظرف دو ماه آينده خبر می دهد. به گفته كريمی خطوط جمع‌آوري فاضلاب كارون هم در حال احداث است و شركت آب و برق خوزستان مسووليت اجرای افزايش تصفيه خانه‌های اهواز را بر عهده گرفته است. اينها طرح‌هايی هستند كه اجرای هر كدام شان می تواند از بهبود كيفيت آب اهواز موثر باشد اما تجربه تاريخي نشان می دهد تاريخ بهره‌برداری عملی هر يك از اين طرح‌ها خيلی روشن نيست.

 

روزنامه اعتماد / 15 اردیبهشت 1397 / شماره 4079

اشتراک در: