شما اینجا هستید

صنایع به سمت استفاده از فاضلاب گرایش پیدا کرده اند

وزیر نیرو:

صنایع به سمت استفاده از فاضلاب گرایش پیدا کرده اند

وزیر نیرو گفت: سهمیه صنایع در حوزه آب شرب در حال کاهش است و آنها به سمت استفاده از فاضلاب در حال گرایش هستند.

به گزارش خانه آب ایران به نقل از خبرنگار مهر، رضا اردکانیان شامگاه امروز در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان خوزستان اظهار کرد: یک مرکز تولید اطلاعات آب و هواشناسی در سازمان آب و برق خوزستان بهره برداری می کنیم.

وی در خصوص سفرش به خوزستان نیز بیان کرد: هفت شروع عملیات و ۱۱ مورد بهره برداری در حوزه آب و برق داریم که بالغ بر ۷۶۸ میلیارد تومان و ۴۱۶ میلیون یورو هزینه می شود.

اردکانیان در خصوص میزان بارندگی در کشور نیز گفت: تقریبا تمام استان ها میزان بارش منفی داشتند و فقط کردستان نیم درصد بیشتر از متوسط داشته است. کهگیلویه و بویراحمد ۵۵ درصد منفی و مرکزی ۴۸ درصد منفی است. یک استان مثبت داریم آذربایجان غربی که ۹.۷ درصد مثبت است. بارش باران در خوزستان ۵۱ درصد منفی است. استان فارس ۶۳.۵ درصد منفی و استان اصفهان هم ۶۵.۴ درصد منفی هستند. باراش باران در استان کرمان ۶۵.۵ درصد منفی است و استان سیستان و بلوچستان ۷۴.۵ درصد منفی است و در سطح کل کشور ۴۴ درصد منفی هستیم.

وزیر نیرو اظهار کرد: خشک ترین سال طی نیم قرن اخیر همین امسال است. ۹ هزار و ۳۰۰ مگاوات تولید نیروگاه های برقی در سال گذشته بوده که امسال در بهترین حالت پنج هزار مگاوات خواهد بود. در بهترین حالت هم ۴ هزار مگاوات افزایش مصرف خواهیم داشت.

اردکانیان عنوان کرد: درست است که خیلی بیشتر و سریعتر باید کار کنیم ولی در شاخص های بهره مندی آب شرب وضعیت غرورآمیزی داریم. ۸۰ درصد فاضلاب های دنیا به رودخانه ها می ریزد و فقط ۲۰ درصد آن تصفیه می شود ولی در ایران این درصد در شهری ۶۷ و در بخش روستایی ۴۸ درصد است.

وی افزود: تأمین آب شرب حیاتی است و با هر وضعیتی که باشد آب شرب باید تأمین شود شاید برخی مواقع به دلیل کاهش بارندگی یا مسائل دیگر کیفیت آن تحت شعاع قرار بگیرد ولی تأمینش برای ما اولویت دارد.

وزیر نیرو بیان کرد: هفت میلیارد مترمکعب آب در بخش شرب و بهداشت کشور مصرف می کنیم که چهار میلیارد آن فاضلاب می شود. سهمیه صنایع در حوزه آب شرب در حال کاهش است و آنها به سمت استفاده از فاضلاب در حال گرایش هستند.

 

منبع خبر

برچسب ها: 
اشتراک در: