شما اینجا هستید

بستن آب هیرمند به ۱۲۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی خسارت وارد کرد

قصه تکراری رودخانه هیرمند

بستن آب هیرمند به ۱۲۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی خسارت وارد کرد

مدیرکل جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان با اشاره به عدم رهاسازی حق آبه رودخانه هیرمند، گفت: اکنون وضعیت ۱۲۰ هزار هکتار از اراضی شمال استان بحرانی است و پیشنهاد می‌شود به کشاورزان خسارت‌دیده غرامت داده شود.

به گزارش خانه آب ایران به نقل از خبرگزاری تسنیم از زاهدان، رضا نجفی ظهر امروز در جلسه شورای اداری سیستان و بلوچستان در استانداری این استان اظهار داشت: حیات 120 هزار هکتار از اراضی شمال استان وابسته به جریان رودخانه هیرمند است که متأسفانه امسال به دلیل عدم ورود آب از رودخانه هیرمند با چالش بسیار بزرگ مواجه هستیم.

مدیرکل جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان افزود: 80 هزار هکتار از اراضی شمال استان به همین دلیل کشت نشده و 45 هزار هکتار نیز که کشت‌شده به دلیل عدم ورود حق آبه این رودخانه دچار بحران شده است.

وی تصریح کرد: در سال‌های مختلف زمان ورود آب از هیرمند متفاوت بوده است، برای نمونه در 93 یکم فروردین آب در رودخانه هیرمند جاری شد، سال 1394 نهم فرودین و سال‌های 95 و 96 نیز به ترتیب چهاردهم و هفتم فروردین آب در این رودخانه جاری شد.

نجفی بابیان اینکه متأسفانه امسال این شرایط را تجربه نکردیم و آب وارد رودخانه هیرمند نشد، افزود: اکنون کشاورزان شمال استان دچار بحران هستند و برای خروج از این بحران چند پیشنهاد وجود دارد، نخست اینکه اگر قرار است به مردم غرامت داده شود، باید برآورد خسارت شود. دوم تأمین علوفه و خوراک دام کشاورزان را مدنظر قرار دهیم تا در این شرایط سخت حداقل دامداری مردم منطقه را حفظ کنیم.

مدیرکل جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان در ادامه بابیان اینکه چالش خشکسالی در استان از سال 78 شروع‌شده است، افزود: از این سال تا کنون در تمام استان شاهد خشکسالی هستیم و در این فاصله وضعیت کشاورزی استان فراز و نشیب‌هایی داشته است.

وی ادامه داد: از مجموع 284 هزار هکتار از اراضی زراعی و باغی استان حدود 200 هزار هکتار آن زراعی است که 120 هزار هکتار هزار آن در شمال استان واقع است.

رودخانه هیرمند از ارتفاعات افغانستان سرچشمه میگیرد و در نهایت با جاری شدن در خاک ایران به هامون می ریزد. کاهش بارشهای جوی، عدم رعایت حقابه و احداث سدهای متعدد از سوی دولت افعانستان در سالهای اخیر چالشهای متعددی را در این حوضه برای مردم و محیط زیست منطقه ایجاد کرده است.

 

منبع خبر

اشتراک در: