شما اینجا هستید

آغاز عملیات اجرایی پروژه مدیریت مشارکتی جامع و پایدار منابع آب زیرزمینی

آغاز عملیات اجرایی پروژه مدیریت مشارکتی جامع و پایدار منابع آب زیرزمینی

پروژه «مدیریت مشارکتی جامع و پایدار منابع آب زیرزمینی ISPGWM» طی اسفندماه سال گذشته با حضور مشاور ژاپنی پروژه و مشارکت چند دستگاه‌ اجرایی کشور آغاز شد.

به‌گزارش خانه آب ایران به نقل از پايگاه اطلاع‌رسانی وزارت نيرو، به منظور اجرای پروژه «مدیریت مشارکتی جامع و پایدار منابع آب زیرزمینی نشستی به میزبانی شرکت مدیریت منابع آب ایران با هدف ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی متولی پروژه "مدیریت مشارکتی جامع و پایدار منابع آب زیرزمینی" (ISPGWM) با مشارکت و همکاری شرکت مدیریت منابع آب ایران (به نمایندگی از معاونت آب و آبفای وزارت نیرو)، حوزه معاونت امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی، سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، سازمان جنگل‌ها، منابع طبیعی و آبخیزداری کشور و سازمان حفاظت محیط زیست کشور برگزار شد.
در این نشست مقرر شد تا طی سه سال آینده در دشت‌های نیشابور در استان خراسان رضوی، اسدآباد در استان همدان، رفسنجان در استان کرمان و رفسنجان در استان فارس، توسط شرکت‌های مهندسان مشاور ایرانی، با استفاده از تجارب بین‌المللی به‌ اجرا در آید.
این آئين با حضور نمایندگان شرکت‌های آب منطقه‌ای خراسان رضوی، همدان، کرمان و فارس و نمایندگان شرکت‌های مهندسین مشاور تحقیقات خاک مهار آب، ری آب، کاوش‌پی مشهد و درود آب جنوب و نیز نمایندگان معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی و سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران و با شرکت نمایندگان موسسه "مورانو میرای" ژاپن به عنوان تامین کننده کارشناسان خارجی برگزار شد.
" ناکاتا " مدیرعامل موسسه مورانو ژاپن یکی از ویژگی‌های مثبت این دوره از مذاکرات را برقراري تفاهم با مشاوران طرح دانست و گفت: اين که طرف دولتی کاملاً به‌جدی بودن بحران آب اعتقاد دارد و تلاش می‌کند که برای آن راه حلی اندیشیده شود و خود کشاورزان هم به روشنی این را درک کرده‌اند و این دغدغه در آنها جدی است، که در صورت ادامه بحران آب، آینده کشاورزی آن‌ها چه خواهد شد؟ بسيار مهم است ولي انتظارات دستگاه دولتی از مردم و مردم از دولت باهم همخوانی ندارد.
وي ادامه داد: تجربه‌ای که سال‌ها کسب کرده‌ایم به ما می‌گوید، اگر یک واسط یا رابطی بین دستگاه دولتی و مردم نباشد که این دو را به‌خوبی و با مهارت به هم پیوند دهد، این پیوند (تعامل موردنظر) شکل نخواهد گرفت.
ناکاتا اظهار داشت: مدیران عامل تعاونی‌های تولید روستایی، مثل این نیروها در روستاها و جاهای دیگر از جمله دستگاه‌های دولتی هم وجود دارند که ما می‌توانیم آن‌ها را به عنوان تسهیل‌گران کلیدی، آموزش دهیم تا بتوانند آن رابطه‌ مؤثر و سازنده که می‌بایستی بین دولت و کشاورزان برقرار شود را، ایجاد کنند، زیرا ساختار اصلی پروژه ما را همین تسهیل‌گران تشکیل می‌دهند.
در ادامه اين مراسم "وادا" با اشاره به اين موضوع که این پروژه قرار نیست یک نسخه عاجل و سریع برای مشکل کمبود آب بپیچد، گفت: ما می‌خواهیم به اتفاق يکديگر روی روشی کار کنیم و مسیر و الگوی جدیدی را برای غلبه بر مشکل به کلیه دست‌ اندرکاران و ذی‌نفعان معرفی نماییم.
وي در بخش ديگري از سخنان خود افزود: وضعیتی که امروزه کشور ایران در موضوع آب به آن رسیده، موضوعی است که در حقیقت ناشی از سبک غلط زندگی است و مطمئن هستم افراد خیلی خوب و خیلی باهوشي وجود داشته‌اند که توانستند 30-20 سال پیش به این موضوع پی ببرند که ایران روزی به این مشکل دچار خواهد شد و تنها کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که تلاش کنيم تا این بیمار به وضع عادی برگردد، و طبيعي است که وقتي وزارت نیرو در ایران متولی آب است، روی بحران آب نيز حساس باشد و اين موضوع را جدي بگيرد ولي یک چیز را نباید فراموش کنیم که بحران آب ریشه در مصرف بی‌رویه و نادرست آب دارد.
وي با اشاره به اينکه، در زمان کنوني بحران آب به تنهایی معنی ندارد، بلکه بحران آب مساوی با بحران خاک و بحران سایر منابع طبیعی مثل فرسایش خاک هم هست، گفت: لذا بايستي نیروهایی وجود داشته باشند که بتوانند با کشاورزان همفکری ‌کنند که در این پروژه به آنها تسهیل‌گران کلیدی می‌گوییم.
وي مشکلِ منابع آب را به بیماری تشبیه‌ کرد که تشخیص وضعیت این بیمار و این که چطور می‌شود در آن بهبودی ایجاد کرد نيزمند فرصت‌هایی است که آنچه را که اتفاق افتاده، ریشه‌یابی کند و راه حل مناسبی براي حل آن ارائه کند.
این پروژه در مقایسه با تمام پروژه‌هایی که تا الان اجرا می‌شده و کارهای فیزیکی بوده، کاملاً متفاوت است زيرا، با قلب و درک انسان‌ها سر وکار دارد و به همین خاطر در ظاهر چیزی دیده نخواهد شد ولي پروژه و متولیان آن با مردم سر وکار دارند و حتماً بايستی صبر و بردباری لازم را داشته باشند و به طرفشان که مردم هستند، اعتماد کنند و احترام بگذارند.
پروژه‌هایی از این دست که تا کنون اجرا شده‌اند در مقیاس‌های کوچک‌تر بوده و دولت‌ها در آن مشارکت نداشته‌اند. به همین خاطر است که می‌گویيم می‌توانیم الگویی را ایجاد کنیم که برای سایر کشورها هم قابل تعمیم باشد زيراهمه ما می‌دانیم که موضوع بحران آب و کمبود آب،‌ موضوعی نیست که خاص ایران باشد و معتقديم همانند آن که ایران در گذشته‌های دور، کشوري متمدن بوده و تمدن خودش را به جاهای دیگر صادر کرده است، می‌توان در ایران الگویي برای حل مشکل آب ایجاد و آن را به کشورهای دیگر هم صادر کرد.

 

منبع خبر

اشتراک در: