شما اینجا هستید

هشتمین اجلاس شورای جهانی آب

هشتمین اجلاس شورای جهانی آب

هشتمین اجلاس شورای جهانی آب با شعار “آب برای همه”، از تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ لغایت ۳ فروردین ۱۳۹۷، در شهر برازیلیا، پایتخت کشور برزیل برگزار می شود.

 

شوراي جهاني آب در سال ۱۹۹۶ تأسيس شد. محل دبيرخانه مركزي اين شورا در شهر مارسي كشور فرانسه مستقر بوده و در حال حاضر بيش از ۵۰۰ شخصيت حقوقي از زیر مجموعه­های سازمان ملل، نمایندگان سازمان‌هاي بين‌المللي، بخش­های دولتی، وزارت­خانه‌ها، مؤسسات علمي و … عضو اين شورا هستند. مركز منطقه‌اي مديريت آب شهري-تهران (تحت پوشش يونسكو) تنها نهاد دولتي عضو شوراي جهاني آب از ایران است. یکی از مهمترین وظایف شورای جهانی آب برگزاری اجلاس شورای جهانی آب هر ۳ سال یکبار بوده که هشتمین اجلاس آن در برزیل برگزار خواهد شد

این اجلاس از سال ۱۹۹۷ هر ۳ سال يكبار به عنوان بزرگترین رویداد آبی در سطح بین الملل، با هدف بسيج نمودن خلاقيت،‌ نوآوري، ارايه طرح‌هاي ابتكاري، دانش و اطلاعات جديد در حوزه آب برگزار می شود. تاكنون هفت اجلاس از سال ۱۹۹۷ به ترتيب در كشورهاي مراكش (۱۹۹۷)، هلند (۲۰۰۰)، ژاپن (۲۰۰۳)، مكزيك (۲۰۰۶)، تركيه (۲۰۰۹)، فرانسه (۲۰۱۲) و كره جنوبي (۲۰۱۵) برگزار شده است.

 

فرآيند و ساختار اجلاس: در این رویداد ۱۷۴ جلسه عادی و ۴۱ جلسه ویژه در زمینه­ های مختلف موسوم به “فرآیند موضوعی”، “فرآیند منطقه­ ای”، “فرآیند سیاسی”، “نشست شهروندان” و رویدادهای دیگر تشکیل خواهد شد.

 

فرآیند موضوعی: مباحث زیربنایی و تبادل نظر در خصوص روش­ های مقابله با چالش ­های موجود در بخش آب؛ در فرآیند موضوعی حدود ۹۰ جلسه مختلف به صورت موازی در زمینه­ های مهمی همچون مدیریت تقاضا، زنجیره آب، غذا و انرژی (NEXUS)، شهرهای هوشمند و مدیریت پایدار منابع آب، احیا و تعادل­ بخشی آب­ های زیرزمینی، فناوری­ های نوین، مدیریت آب در شرایط اضطراری و سازگاری با تغییر اقلیم و … برگزار خواهد شد.


فرآیند منطقه­ ای: بررسی تجارب بدست آمده از گوشه و کنار جهان؛ فرآيند منطقه‌اي در شش گروه آسيا و اقيانوسيه، اروپا، آفريقا، آمريكا، کشورهای عرب و کشورهای حوزه مدیترانه با هدف تبادل اطلاعات و بررسي راهكارهاي مقابله با چالش‌هاي آب تشکیل می­شود. ایران در گروه کشورهای آسیا و اقیانوسیه تعریف شده است.


فرآیند سیاسی: فراهم آمدن موقعیت گفتمان و فرصت همکاری بین نمایندگان دولت ­ها؛ هدف از فرآیند سیاسی تقویت عزم سیاسی و انجام اقدامات مورد نیاز در سطح کلان برای مقابله با چالش­ های بخش آب است. شایان ذکر است که برای اولین بار قضات و دادستان­ ها (دستگاه قضایی) به صورت رسمی به فرآیند سیاسی اجلاس دعوت به مشارکت شده­ اند. پیش ­بینی می­شود که مقامات ارشد سیاسی بیش از ۵۰ کشور جهان در این رویداد بزرگ شرکت خواهند نمود.


نشست شهروندان: انتقال دانش و تبيين نقش شهرداری ­ها، شهروندان و سایر نهادهاي اجتماعي در تصميمات اتخاذی؛ در این خصوص ۱۷ جلسه با موضوعات مختلف از جمله: توسعه شهرنشینی، تجربیات موفق و درس­آموخته­ ها، توسعه ظرفیت و مشارکت ذی­نفعان، تأمین تسهیلات مالی و اعتباری و احیا و ساماندهی رودخانه ­های شهری و …. برگزار خواهد شد. همچنین درنظر است پیشنهاد تدوین سند جهانی آب در این نشست بررسی شود.


برنامه­ های دیگر:

رویدادهای جانبی: رویدادهای جانبی فرصت­ های بیشتری را برای شرکت در هشتمین اجلاس شورای جهانی آب فراهم می­ کند. همچنین فضایی را ایجاد می­ کند تا شرکت­ کنندگان در اجلاس در مورد مسائل مختلفی که به طور کامل در طی جلسات شورا پوشش داده نمی­ شود، به بحث و تبادل نظر بپردازند. کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی عضو شورای جهانی آب امکان برگزاری رویدادهای جانبی را با پرداخت هزینه سالن و تجهیزات اختصاص داده شده، دارند.


نمایشگاه: نهادها و شرکت­ های فعال در زمینه آب از کشور برزیل و نیز سایر کشورها، فناوری­ ها، محصولات، و خدمات خود را به معرض نمایش خواهند گذاشت. پیش­ بینی می­ گردد حدود هفت هزار نفر از این نمایشگاه بازدید نمایند. حدود ۵۰ کشور جهان از قاره­ های مختلف اقدام به نمایش دستاوردهای خود در این نمایشگاه خواهند نمود.


محفل شهروندان: هدف از برگزاری این بخش ارتقا آگاهی­ های عمومی، جلب توجه مردم و مشارکت آن­ها در خصوص موضوعات آبی می­ باشد. شرکت در این بخش برای کلیه افراد بلامانع است و جوانان، افراد با تجربه و سیاست­مداران، همگی، فرصت خواهند یافت تا به تبادل آزاد اندیشه و تجربیات خود بپردازند. این محفل شامل:

  • تبادل تجربیات و راهکارها: در این بخش ۶۰ راه حل و تجربه موفق از پروژه­ های انجام شده درشهرهای منتخب ارایه خواهد شد.
  • نمایشگاه فیلم و عکس: ۶۰ اثر برتر ارسال شده از کشورهای مختلف در این بخش به نمایش گذاشته می ­شود.
  • جامعه سبز: در این بخش موضوعات آب و محیط­­ زیست با هم به صورت کاملاً منسجم با فعالیت­ های روزمره مورد بحث و به نمایش گذاشته خواهد شد.
  • منطقه برزیلی: در اینجا میتوان شاهد فعالیت­ های فرهنگی کشور برزیل در زمینه های موضوعی آب بود.

پیش ­بینی می­ شود ۲۰ هزار نفر از حدود ۱۵۰ كشور جهان در هشتمین اجلاس شورای جهانی آب شرکت کنند.

علاقه مندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به پایگاه اینترنتی اجلاس به آدرس http://www.worldwaterforum8.org مراجعه نمایند.

برچسب ها: 
اشتراک در: