شما اینجا هستید

امسال نیمی از اهداف طرح تعادل بخشی منابع آب محقق شد

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران

امسال نیمی از اهداف طرح تعادل بخشی منابع آب محقق شد

حاج رسولی‌ها گفت: به ۵۰ درصد اهداف طرح تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی در سال جاری دست یافتیم گرچه این رقم باید ۷۰ یا ۸۰ درصد باشد.

به گزارش خانه آب ایران  محمد حاج رسولیها در مصاحبه اختصاصی با  خبرگزاری صدا و سیما گفت: بیش از 30 درصد تخصیص اعتبار این طرح را به صورت اسناد خزانه دریافت کردیم اما روند نقد شوندگی این اسناد کمی طولانی است. 

وی اضافه کرد: در اجرای طرح تعادل بخشی آب های زیرزمینی بیشتر به منابع داخلی اکتفا کردیم گرچه منابع عمرانی برای اجرای طرح تصویب می شود.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در پاسخ به این سؤال که برای اجرای این طرح امسال نیز همانند پارسال 400 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است ولی میزان تخصیص ها مناسب نبوده گفت: دولت به رغم همه مشکلات مالی به نسبت تخصیص ها ی دیگر تخصیص خوبی به این طرح داده است اما طرح تعادل بخشی با طرح های سازه ای فرق می کند به همین دلیل طولانی شدن مراحل نقد شوندگی اسناد خزانه میزان کارایی طرح را کاهش می دهد.
وی ابراز امیدواری کرد: با حل مسائل مالی بتوانیم سرعت بیشتری به اجرای این طرح بدهیم.
حاج رسولیها اضافه کرد: با اجرای طرح تعادل بخشی آب های زیرزمینی در بخش گشت و بازرسی حدود 250 میلیارد تومان بدهی داریم و در بخش اقدامات سازه ای نیز حدود 50 تا 60 میلیارد تومان برای خرید و نصب کنتورها بدهکاریم.
وی افزود: پر و مسدود کردن چاه های غیرمجاز یکی دیگر از طرح های زیرمجموعه طرح تعادل بخشی آب های زیرزمینی است که امسال تاکنون از حدود 15 هزار حلقه چاه غیرمجاز، 8 هزار چاه آن مسدود شد.
وی تصریح کرد: همچنین نصب کنتورهای هوشمند بر روی 7 هزار چاه مجاز از برنامه های امسال است که تاکنون 3 هزار کنتور هوشمند نصب شده است.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: یکی برنامه های طرح تعادل بخشی آب های زیرزمینی کنترل مصرف آب است که با نصب کنتورهای هوشمند از اضافه برداشت آنها جلوگیری می شود.
وی اضافه کرد: حدود 60 هزار کنتور آب و برق جمعی نصب شده است که اگر کمک و تسهیلات بخش خصوصی را داشته باشیم سریعتر این طرح اجرا می شود.
حاج رسولیها گفت: پارسال 15 هزار حلقه چاه غیرمجاز مسدود شد و امسال نیز همین تعداد برای مسدود شدن در نظر گرفته شده است البته اگر بیشتر پافشاری کنیم باید برای بحث های معیشتی چاره اندیشی شود.
وی افزود: در مجموع، امسال و سال گذشته حدود 23 هزار حلقه چاه مسدود شده است.
وی اضافه کرد: در کشور حدود 103 هزار حلقه چاه عمیق و 200 هزار چاه نیمه عمیق داریم.

 

منبع خبر

اشتراک در: