شما اینجا هستید

دولت به هر طریقی آب شرب مردم را تأمین می کند

وزیر نیرو در نشست مشترک رییس جمهور و استانداران سراسر کشور

دولت به هر طریقی آب شرب مردم را تأمین می کند

طرح‌های انتقال آب و تولید آب‌های غیرمتعارف مانند آب شور دریاها در صورتی راه‌حل خواهد بود که قبل از آن یا حداقل همزمان با آن به شیوه‌های مصرف آب موجود پرداخته باشیم

به گزارش خانه آب ایران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو، رضا اردکانیان امروز (دوشنبه) در حاشیه نشست استانداران سراسر کشور با حضور در جمع خبرنگاران، گفت: هم اکنون جمهوری اسلامی ایران با همه کشورهای همسایه از جمله افغانستان، پاکستان، ترکیه، آذربایجان، ارمنستان و عراق امکان تبادل انرژی دارد.
اردکانیان در ادامه در مورد مهار آب‌های مرزی و حل مسایل به وجود آمده در این زمینه با کشورهای ترکیه و افغانستان، گفت: کشور ما از حیث تنوع در مسائل حوزه آب‌های مشترک کم نظیر است و در حوزه‌های آبریزی با کشورهای همسایه از تنوع آب‌های مرزی در پایین دست و بالادست برخورداریم.
وزیر نیرو تصریح کرد: باید از این شرایط به عنوان فرصت استفاده شود، چرا که می‌توانیم از موضوع آب برای توسعه همکاری‌ها استفاده کنیم.
وی از ادامه مذاکرات با کشورهای افغانستان و ترکیه خبر داد و گفت: درصدد هستیم این مذاکرات را به اتمام برسانیم و در فرصتی مناسب، جزییات دستاوردها و گفت‌وگوهای مشترک را در اختیار مردم قرار دهیم.
وزیر نیرو همچنین درباره طرح‌های انتقال آب نیز گفت: اعتقاد ما این است که طرح‌های انتقال آب به تنهایی رافع مشکلات دریافت کننده آب نیست و توقف آن طرح‌ها نیز به تنهایی رافع مشکلات مناطق عرضه کننده آب نخواهد بود.
اردکانیان اضافه کرد: در این ارتباط نحوه مصرف آب اهمیت دارد و باید بتوانیم از فرصت کم آبی استفاده کرده و توجه بیشتری به چگونگی مصرف آب‌های موجود داشته باشیم.
وی افزود: طرح‌های انتقال آب و تولید آب‌های غیرمتعارف مانند آب شور دریاها یا سایر شیوه‌ها در صورتی راه‌حل خواهد بود که قبل از آن یا حداقل همزمان با آن به شیوه‌های مصرف آب موجود پرداخته باشیم و مطمئن باشیم از سامانه‌هایی برخوردار هستیم که آب موجود را به جا و درست مصرف می کنند.
وزیر نیرو تصریح کرد: البته با رعایت این الزامات، اگر جایی برای مصرف آب شرب نیاز باشد سیاست دولت این است که به هر طریق آب شرب مورد نیاز مردم را تامین کند.
وی در پاسخ به سوال دیگری درباره باروری ابرها نیز گفت: این طرح، طرحی جدید نیست؛ ایران از سالها پیش مرکز ملی باروری ابرها را راه‌اندازی کرده است که البته تجهیزات آن کمی مستعمل شده و نیاز به نوسازی دارد.
اردکانیان با بیان اینکه درصدد نوسازی تجهیزات این مرکز هستیم، درباره مشارکت سپاه پاسداران در این زمینه افزود: وزارت نیرو از هر دستگاهی که امکان کمک داشته باشد از جمله سپاه پاسداران که اعلام آمادگی کرده است، استقبال می‌کنیم.

 

منبع خبر

اشتراک در: