شما اینجا هستید

معرفی و گزارشی از طرح 550 هزار هکتاری خوزستان

معرفی و گزارشی از طرح 550 هزار هکتاری خوزستان

معاون نظارت و هماهنگ کننده معاون اول رئیس جمهوری گفت: گام نخست طرح بزرگ و ملی 550 هزار هکتاری کشاورزی خوزستان و ایلام آخر تیر ماه 97به پایان می رسد و گام دوم طرح نیز پس از مطالعات دقیق اقتصادی، اجتماعی، زیست محیطی و تامین آب شروع خواهد شد.

به گزارش خانه آب ایران فاز اول پروژه 550 هزار هکتاری خوزستان در حالی به مراحل پایانی خود نزدیک می‌شود که فاز دوم طرح یاد شده همچنان با مشکل تخصیص منابع آبی مواجه است؛ مشکلی که می‌تواند زمان آغاز عملیات اجرایی این فاز را به تاخیر اندازد و هزینه‌های زیادی را به کل طرح مذکور تحمیل کند.

 طرح 550 هزار هکتاری کشاورزی موسوم به طرح 550‌هزار هکتاری رهبر معظم انقلاب، در سال 1375 همزمان با سفر رهبری به خوزستان به تصویب رسید، با این هدف که اولا اراضی کشاورزی رها شده در زمان جنگ دوباره زیر کشت برود و برای مردم جنگ‌زده و جوانان بیکار این خطه اشتغال‌زایی کند و ثانیا موجب افزایش تولید و رونق اقتصادی خوزستان شود. گفتنی است 500 هزار هکتار از اراضی طرح در خوزستان و 50هزار هکتار در استان ایلام است.

البته عواملی چون ناچیز بودن اعتبارات تخصیص داده شده عملا اجرای طرح را زمانبر و طولانی کرد تا این که 17 سال بعد، در سفر دی ماه 1392 رئیس جمهور روحانی و هیات دولت به خوزستان، مصوب شد5/1 میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی برای شتاب گرفتن طرح برداشت شود.

طی چهار سال گذشته اجرای فاز اول طرح بسرعت عملیاتی شد، به‌گونه‌ای که مراحل پایانی خود را طی می‌کند و در همین خصوص حدود یک هفته پیش، رضا ویسه، معاون نظارت و هماهنگ‌کننده معاون اول رئیس جمهوری از پایان یافتن گام نخست طرح تا آخر تیر ماه 97 خبر داد و یادآور شد گام دوم طرح نیز پس از مطالعات دقیق اقتصادی، اجتماعی، زیست محیطی و تامین آب شروع خواهد شد. وی پیشرفت فاز اول طرح را در مجموع 86 درصد اعلام کرد.
ویسه گفت: برخی مقدمات اجرای فاز دوم همچون زهکش های اصلی نیز انجام شده ولی امیدواریم با برنامه ریزی دقیق تا سال 1400 کل این طرح به اتمام برسد تا مردم خوزستان و کشاورزان پرتلاش استان از مزایای اقتصادی و اجتماعی این طرح بهره مند شوند.
معاون نظارت و هماهنگ کننده معاون اول رئیس جمهوری، خوزستان را سرزمین برکت با ظرفیت های مهم و تعیین کننده در اقتصاد ملی کشور توصیف کرد و گفت: دولت همه تلاش خود را برای پیشرفت و اتمام طرح 550 هزار هکتاری به کار خواهد بست.

 تخصیص آب برای اجرای گام دوم طرح 550 هزار هکتاری
ویسه در این گفت وگوی خبری با بیان اینکه وزارت نیرو به طور رسمی با تخصیص آب برای اجرای گام دوم طرح 550 هزار هکتاری موافقت کرده است افزود:هرچند با توجه به وضعیت آب و هوایی در کشور و کاهش شدید نزولات جوی برای تامین آب نگرانی هایی وجود دارد ولی وزارت نیرو همه تلاش خود را به تامین آب گام دوم این طرح زیربنایی که مصوب سفر مقام معظم رهبری است معطوف خواهد کرد.
وی گفت: وزارت نیرو مطالعات خود را برای تامین آب گام دوم طرح 550هزار هکتاری شروع کرده است ولی امیدواریم همزمان با شروع گام دوم ،آب در اختیار پیمانکاران موسسه جهاد نصر وابسته به وزارت جهادکشاورزی ، که مجری اصلی طرح 550هزار هکتاری است قرار گیرد.
ویسه گفت:گام دوم طرح 232هزار هکتار است و به نظر می رسد با انجام مطالعات زمان بندی و پیش بینی های لازم ، تا سال 1400 بتوانیم این طرح بزرگ ملی را به پایان برسانیم.

الزامات زیست محیطی در گام دوم طرح در نظر گرفته می شود
معاون نظارت و هماهنگ کننده معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه هیچ طرحی بدون در نظر گرفتن مسائل زیست محیطی اجرا نمی شود افزود: مسائل زیست محیطی گام دوم طرح 550هزار هکتاری قطعا' لحاظ خواهد شد و نگرانی ها و دغدغه های سازمان حفاظت محیط زیست در این خصوص مد نظر قرار می گیرد.
ویسه با اشاره به طرح برخی نگرانی های زیست محیطی که در این جلسه مطرح شد اظهار داشت: در این ارتباط جلسه ای نیز با عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در تهران برگزار خواهد شد تا مجوز زیست محیطی این بخش از طرح ، صادر شود.

با اجرای طرح 550 هزار هکتاری تولیدات کشاورزی استان به 25 میلیون تن می رسد
مدیرعامل جهاد نصر نیز در این نشست گفت: طرح بزرگ 550 هزار هکتاری خوزستان تا سال 1400 با تخصیص و برداشت سه میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی به اتمام می رسد.
یدالله شمایلی سه شنبه شب در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در اهواز افزود: با اجرای کامل این طرح عظیم ملی، تولید محصولات باغی و زراعی خوزستان از 16 میلیون تن در سال به 25 میلیون تن خواهد رسید.
وی گفت: گام نخست این طرح عظیم ، تا پایان تیر ماه 1397 با تحویل قطعی 296هزار هکتار به بهره برداران محلی
به پایان می رسد و سپس عملا' وارد گام دوم این طرح خواهیم شد.
مدیرعامل موسسه جهاد نصر وابسته به وزارت جهادکشاورزی ، موافقت تخصیص آب برای گام دوم طرح 550هزار هکتاری از سوی وزارت نیرو را نویدبخش اجرای گام دوم این طرح بیان کرد و افزود:100میلیون دلار از محل تخصیص 1.5 میلیارد دلار این طرح ، برای احداث شبکه های اصلی و فرعی آبرسانی و زهکشی به سازمان آب و برق خوزستان اختصاص یافته تا زمینه ساز شروع گام دوم طرح باشد.
شمایلی به برداشت سه میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای گام دوم طرح 550هزار هکتاری خوزستان و ایلام اشاره کرد و افزود: فاینانس خارجی نیز یکی از راههای پیشنهادی برای این طرح است که امید است چالشی به نام تامین مالی این طرح نداشته باشیم.
هیات دولت در سفر دی ماه 1392 به خوزستان ، با برداشت و تخصیص 1.5میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای اجرای فاز نخست طرح 550هزار هکتاری موافقت کرد.
 

برچسب ها: 
اشتراک در: