شما اینجا هستید

اصول مدیریت به هم پیوسته منابع آب در کشور رعایت نمی شود

معاون آب و آبفای وزارت نیرو

اصول مدیریت به هم پیوسته منابع آب در کشور رعایت نمی شود

مدیریت آب مسئله ای میان بخشی است و لازم است سیاست های کلیه ارگانهای مرتبط با سیاستهای این بخش هماهنگ باشد

به گزارش خانه آب ایران در حالی که بارش گسترده و قابل توجه برف در مناطق مختلف کشور از جمله تهران در نخستین روزهای بهمن ماه موجب خوشحالی و امید مردم به رفع خشکسالی های اخیر گشته است اما کارشناسان معتقدند به منظور رسیدن به شرایط نرمال در ذخایر آبی کشور به بارش های بیشتری در ادامه سال آبی جاری نیاز است. در همین راستا رحیم میدانی معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا در مصاحبه باشبکه خبر به تشریح شرایط آبی کشور پس از بارش های اخیر پرداخت که قسمت هایی از آن در زیر آمده است.
وضعیت ذخایر آبی کشور و تأثیر بارشهای اخیر بر آن
آب معادل بارش های اخیر برف در کشور چیزی در حدود 5.3 میلی متر به مجموع بارش سال آبی جاری اضافه کرده است. بر اساس آمار موجود مجموع بارش سال آبی جاری 45.8 میلی متر است که در مقایسه با آمار دراز مدت (50 ساله) در همین زمان که رقمی معادل 112 میلی متر می باشد 59 درصد و نسبت به مدت مشابه سال قبل 41 درصد کاهش نشان می دهد. البته بر اساس پیش بینی سازمان هواشناسی تا پایان اسفند ماه سال جاری بارشهای خوبی خواهیم داشت و بخشی از این کاهش جبران می شود. اهمیت بارش اخیر در افزایش ذخایر برفی و استفاده از آن در آب به هنگام رودخانه ها و حوضه های آبریز کشور در فصول پایانی سال آبی بخصوص در مناطق کوهستانی همچون استان چهارمحال و بختیاری (برای حوضه هایی چون کارون و زاینده رود) می باشد. همچنین آب ورودی به سدهای کشور 5.6 میلیارد متر مکعب بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 1.8 میلیارد مترمکعب کاهش نشان می دهد. به عنوان مثال حجم ذخایر آبی پشت سد دز که جزو سدهای بزرگ و شناخته شده کشور است نسبت به سال گذشته 53 درصد کاهش داشته است.
مشکلات آبی کشور، خشکسالی یا سوء مدیریت ؟
ایران عموما کشوری کم بارش است و شیوه زندگی نسل های قبل از جمله نحوه معماری ساختمان ها، شیوه استحصال آب، کشاورزی و ... نشان دهنده این موضوع است که باید سازگارانه با طبیعت برخورد کرد. باید اذعان داشت اصول مدیریت به هم پیوسته منابع آب در کشور رعایت نمی شود و این مشکل به مراتب بیشتر از کاهش بارش ها برای ما دردسر ساز بوده است. در این زمینه می توان به مسئله دریاچه ارومیه اشاره نمود که بر اساس محاسبات اکولوژیکی باید سالانه 3.2 میلیارد مترمکعب آب وارد این دریاچه شود ولی بخشی از این رقم در بخشهای مختلف از جمله کشاورزی برداشت شده است. یکی دیگر از مشکلات کنونی مرتبط با آب، مسئله ریزگردهاست. کانون های ریزگرد با منشأ داخلی، روزگاری پهنه آبی بوده اند و علت از بین رفتن این پهنه ها، استفاده بیشتر از توان اکولوژیکی آب در منطقه بوده است. منابع آب تجدید پذیر در کشور در شرایط فعلی 116 میلیارد متر مکعب است که برای اولین بار حقابه ی محیط زیست از این منابع به میزان یازده میلیارد متر مکعب در نظر گرفته شده است و بر اساس برنامه ششم توسعه اجازه مصرف این حقابه از منابع آب توسط سایر بخش ها و مصرف کنندگان وجود ندارد. بر اساس تعاریف مدیریت به هم پیوسته، مدیریت آب مسئله ای میان بخشی است و لازم است سیاست های کلیه ارگانهای مرتبط ( از جمله وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صنعت معدن و تجارت، وزارت کشور و سازمان حفاظت محیط زیست) با سیاستهای بخش آب هماهنگ باشد. در ایران وزارت نیرو متولی اصلی بخش آب است اما شورای عالی آب نهاد هماهنگ کننده در سیاست گذاری بخش آب در کشور است.
چالش های آب زیرزمینی
معاون وزیر نیرو در خاتمه به اهمیت مدیریت بهره برداری از آبهای زیرزمینی اشاره داشتند و افزودند نیمی از آب مصرفی در سطح کشور از منابع آب زیرزمینی تأمین می شود. بر اساس مصوبه شورای عالی آب مکلف شده ایم 11 میلیارد مترمکعب از برداشت های آب زیرزمینی را کاهش داده بطوری که حداکثر برداشت آب از این منابع حداکثر 40 میلیارد متر مکعب شود.

 

اشتراک در: