شما اینجا هستید

کاهش 25 سانتیمتری تراز آب دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته

کاهش 25 سانتیمتری تراز آب دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته

معاون دفتر زیستگاه ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در حال حاضر سطح تراز آب دریاچه ارومیه 1270.31 متر است که نسبت به زمان مشابه سال گذشته 25 سانتیمتر کاهش دارد.

به گزارش خانه آب ایران به نقل از ایرنا، مسعود باقرزاده کریمی روز شنبه در نشست خبری به مناسبت روز جهانی تالاب ها (دوم فوریه برابر با 13 بهمن) افزود: همچنین میزان میانگین تراز آب دریاچه ارومیه نسبت به میانگین بلندمدت چهار متر و 36 سانتیمتر کاهش نشان می دهد. وی اظهار کرد: وسعت دریاچه ارومیه اکنون 1771.35 کیلومتر مربع است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 299 کیلومتر و نسبت به بلند مدت 2755 کیلومتر مربع کاهش داشته است. وی گفت: دریاچه ارومیه در مدت 220 سال گذشته به این روز نشسته است، زمانی وقتی سازمان محیط زیست گزارش متر به متر کاهش تراز آب دریاچه را می داد، هیچ توجهی به آن نمی شد اما اکنون جای خوشحالی است که نسبت به سانت به سانت کاهش آن در جامعه حساسیت ایجاد شده است. وی تاکید کرد: حال می خواهیم روندی را که در طی مدت 50 تا 60 سال اتفاق افتاده است، به حالت عادی برگردانیم که برای رسیدن به آن باید در چند جبهه مثلا در بخش کشاورزی، صنعت، توسعه و آب کار کرد. باقرزاده کریمی گفت: برای این منظور تاکنون با 30 تا 40 کشور برای بررسی وضعیت و یافتن راه حل همکاری کرده ایم. هدف سازمان محیط زیست این است که از منابع آبی موجود در حوضه آبریز دریاچه ارومیه برای نجات آن استفاده کند و آبی از خارج از حوضه وارد نشود.

وی درباره میزان موفقیت ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: در این زمینه چهار عدم قطعیت وجود دارد، یکی این که دستگاه های اجرایی برنامه ریزی های خود را تغییر دهند، دوم اعتبارات است که به طور متوسط در سه سال گذشته حدود 30 درصد اعتبارات به اجرای طرح های احیای دریاچه ارومیه اختصاص یافت، سوم مشارکت جوامع محلی و بهره برداران و چهارم شریط آب و هوایی است. وی تاکید کرد: اینکه فقط 30 درصد از منابع مالی به اجرای طرح احیای دریاچه ارومیه اختصاص یافت، به علت مشکلات مالی دولت است، از این رو قرار است دولت برای ادامه اجرای این طرح ها از فاینانس خارجی استفاده کند. باقرزاده کریمی گفت: قرار است از این فاینانس برای پیش بردن برنامه ها و نقشه راه در راستای تغییر الگوی کشت، ساماندهی چاه ها و کاهش مصرف آب استفاده شود. وی در بخش دیگری از سخنانش به نگاه وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه اشاره کرد و گفت: وزارت جهاد کشاورزی هنوز به آن اعتقاد راسخ و الزام آور نرسیده که باید رویکرد خود را به طور جدی تغییر دهد؛ البته یک سری کارها را انجام داده است، اما در نهایت به جای این که برای محیط زیست مفید باشد، به افزایش سطح زیر کشت منجر شده است. وی تاکید کرد: تا زمانی که جهاد کشاورزی به طور جدی موضوع تغییر کشت و مدیریت منابع آبی را با توجه به حجم آب موجود جدی نگیرد و درصدد اصلاح آن بر نیاید، همچنان دچار مشکلات محیط زیستی خواهیم بود. معاون دفتر زیستگاه ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست در بخش دیگری از سخنانش به همکاری ایران و افغانستان روی حوضه های آبریز مشترک اشاره کرد و گفت: سازمان محیط زیست سال های زیادی است که برای تقسیم عادلانه آب در حال چانه زنی با افغانستان است و موضوع دیپلماسی آب که مطرح شده نتیجه همین پیگیری های سازمان است. وی افزود: رییس جمهوری به صراحت بر این موضوع تاکید کرد و افغانستان نیز پذیرفت، بر این اساس کارگروهی مشترک در چهار محور میان دو کشور ایجاد شد که یکی از بخش های آن مربوط به محیط زیست است. همچنین عراق نیز پذیرفته است که کارگاه مشترک دو جانبه دراین زمینه داشته باشیم. وی درباره میهمانان حاضر در مراسم روز جهانی تالاب ها در رامسر گفت: در زمینه تالاب ها با کشورهای ژاپن، استرالیا، اتریش و هلند همکاری داریم از این رو از انها برای حضور در این مراسم دعوت کرده ایم، همچنین چون در ساحل دریای خزر برگزار می شود درخواست حضور نمایندگانی از کشورهای حاشیه خزر را هم داده ایم، همچنین قرار است نمایندگانی از عراق و اففانستان نیز حضور داشته باشند.

منبع خبر

اشتراک در: