شما اینجا هستید

انتقاد وزارت کشاورزی از کند بودن انسداد چاه‌های غیرمجاز

انتقاد وزارت کشاورزی از کند بودن انسداد چاه‌های غیرمجاز

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور آب و خاک از مسدود شدن ۴۰ هزار حلقه چاه غیرمجاز در دولت گذشته خبر داد و گفت: این روند بسیار کند بوده و باید تسریع شود.

به گزارش خانه آب ایران، علیمراد اکبری در حاشیه مراسم بزرگذاشت روز جهانی خاک اظهار کرد: انسداد چاه‌های غیرمجاز بر عهده وزارت نیرو است که با هماهنگی و همکاری با دیگر دستگاه‌های متولی از جمله وزارت جهاد کشاورزی انجام می‌شود و بر اساس آمارهای رسمی ارائه شده در طول دولت یازدهم ۴۰ هزار حلقه چاه غیرمجاز مسدود شده که حجم صرفه‌جویی آب استحصالی از این چاه‌ها به ۲.۵ میلیارد مترمکعب می‌رسد.

وی با تاکید بر تسریع در روند انسداد چاه‌های غیرمجاز افزود: باید جلوی آنهایی که منابع آبی محدود و بحرانی کشور را غارت می‌کنند، بگیریم اما این انسداد باید رابطه‌مند و قانونی باشد به گونه‌ای که اگر کشاورزی تنها یک چاه غیرمجاز دارد، با استفاده از تسهیلات بانکی و کمک به او گلخانه برایش راه‌اندازی کنیم تا بتواند بیش از ۹۰ درصد آب چاهش را ذخیره کند و درصد کمی از آن مصرف شود اما اگر برخی با چاه‌های غیرمجاز متعدد منابع آبی را غارت می‌کنند باید بدون اغماض و هر چه سریع‌تر آنها را مسدود کنیم.

معاون وزیر جهاد تاکید کرد: وزارت نیرو به تنهایی نمی‌تواند چاه‌های غیرمجاز حفر شده را مسدود کند و در این زمینه همه دستگاه‌های متولی باید کمک و مشارکت کنند و وقت مشارکت مردمی نیز نباید در این زمینه نادیده گرفته شود.

اکبری با بیان اینکه لایحه جامع خاک به زودی در صحن علنی مجلس مطرح می‌شود و به تصویب می‌رسد، گفت: امیدواریم این لایحه که در کمیسیون‌های تخصصی چندین دوره مجلس شورای اسلامی ویرایش شده است، به زودی نهایی، تخریب و ابلاغ شود تا بتوانیم برنامه‌های خود را از جمله بهبود وضعیت ۵۰۰ هزار هکتاری خاک کشاورزی در برنامه ششم را با پیش‌بینی بودجه مناسب اجرایی کنیم.

 

منبع

اشتراک در: