شما اینجا هستید

صنعت آب آماده جذب سرمایه‌های میلیاردی

صنعت آب آماده جذب سرمایه‌های میلیاردی

سرپرست وزارت نیرو گفت: صنعت آب و فاضلاب آماده جذب ۱۶۰ هزار میلیارد تومان سرمایه است.

به گزارش خانه آب ایران، ستار محمودی در اختتامیه سومین نمایشگاه بین المللی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب ایران، با تاکید بر اینکه رقابت در بازارهای بین‌المللی، نیازمند تشکیل کنسرسیوم های داخلی است، اظهار کرد: از طریق قرار گرفتن واحدهای کوچک کنار هم یک ساختاری بزرگتر ایجاد می شود و آن ساختار حتما می تواند بخشی از بازارهای بین المللی را در اختیار بگیرد.

وی با بیان اینکه بازاری که در دسترس صنعتگران داخلی قرار دارد، در اختیار کمتر تولیدکنندگانی در کشورهای منطقه است، اظهار کرد: جمعیت ۸۰ میلیون نفری کشور، ۲۰۰ میلیون نفری منطقه و ۴۰۰ میلیون نفری فرامنطقه ای، ظرفیت مناسبی برای فعالیت صنعتگران داخلی است.

سرپرست وزارت نیرو با اشاره به ظرفیت ١٢٠٠ شهر و ۳۰ هزار روستا برای توسعه تاسیسات و خدمات در بخش آب و فاضلاب، ناکید کرد: بازار طراحی، تولید و اجرا و همچنین بهره برداری و خدمات بعد از فروش برای فعالان صنعت آب فراهم است.

وی افزود: وزارت نیرو برای این کار نیازمند ارتباطات مستقیم با سندیکاها و صنف هاست که هم انتقادهای آنها را بشنود و هم در عرصه کارفرمایی، انتظارها را تشریح کند. در این ارتباط، وزارت نیرو و فعالان بخش خصوصی می توانند شیوه های پشتیبانی از سرمایه گذاری در خارج از کشور و مشارکت در کشورهای ثالث را با هم هماهنگ کنند.

محمودی افزود: ما قصوری در قبال صنعتگران و پیمانکاران داریم و آن این است که نتوانستیم آنطور که آنها کار کردند و بدهکار شدند، به وظیفه خود عمل کنیم.

وی گفت: مشکلات حصول درآمد و اعتبارها این فرصت را از ما گرفت اگر چه تا آنجا که میسر بود نگذاشتیم بسیاری از صنایع لنگ شوند و چه به صورت نقدینگی، اوراق مشارکت و غیره کمک هایی ارایه شد اما نسبت به پیشتازی بخش خصوصی، نتوانستیم به لحاظ منابع پاسخگوی آنها باشیم.

سرپرست وزارت نیرو ادامه داد: همکاری بخش خصوصی و دولتی، می تواند به تدوین مقررات درست، مقررات زدایی و اصلاح فرایند ها کمک کند.

محمودی با اشاره به دستاوردهای صنعت آب گفت: امروز نوعی از لوله ها با کیفیت و مقاومت بالا و در عین حال با وزنی تا ۳۰ درصد کمتر از وزن معمول، ساخته می شود. این دستاوردها حاصل کار، دانش، تحقیق و توسعه است. این محصولات، وجود زنجیره ای در صنایع مرتبط با آب را نشان می دهد.

انتهای پیام

اشتراک در: