شما اینجا هستید

آزادسازی 28 هکتار تصرف غیرقانونی حاشیه رودهای تهران از آغاز امسال

ویلاهای غیرقانونی ساحل رودهای تهران تا پایان دولت تخریب می شود

آزادسازی 28 هکتار تصرف غیرقانونی حاشیه رودهای تهران از آغاز امسال

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران اعلام کرد: از آغاز امسال تاکنون، 251 مورد تخریب شامل 28 هکتار عرصه به ارزش هشت هزار و 460 میلیارد ریال صورت گرفت.

به گزارش خانه آب ایران، «محمدرضا بختیاری» در حاشیه سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی آب و تاسیسات آب و فاضلاب افزود: این تخریب ها مربوط به دماوند، فیروزکوه، فردیس و شمیرانات بوده است.
بختیاری ادامه داد: تا چهار سال آینده همه ویلاهایی که به صورت غیرقانونی در بستر رودخانه های تهران ساخته شده است، تخریب می شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران درباره ساخت یک هتل در حاشیه رودخانه های استان تهران گفت: این هتل در بستر رودخانه و حریم «کمی» نیست.
این مقام مسوول یادآوری کرد حریم کمی مربوط به سازمان محیط زیست است و گفت: شرکت آب منطقه ای تهران برای ساخت این هتل مجوز نداده است.

** آخرین وضع بارش ها در استان تهران
بختیاری درباره وضعیت آب تهران گفت: سال آبی 97-96 برای تهران خوب آغاز شده است؛ تا دیروز صبح، 21 میلیمتر بارندگی ثبت شد که در مقایسه با متوسط 40 سال، 300 درصد افزایش داشتیم؛ متوسط بارندگی کشور در این مدت هفت میلیمتر بود که یک میلیمتر نسبت به متوسط 40 سال افزایش یافت.
وی درباره وضعیت مخزن سدها گفت: 767 میلیون مترمکعب آب پشت پنج سد طالقان، امیرکبیر، لار، لتیان و ماملو وجود دارد که پارسال این میزان 750 میلیون مترمکعب بود؛ به عبارت دیگر، امسال 17 میلیون مترمکعب نسبت به پارسال افزایش حجم داریم. 
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران افزود: بارندگی استان تهران به طور متوسط 280 میلیمتر است که پارسال 300 میلیمتر بود؛ امسال نیز پیش بینی ما 300 میلیمتر است.
وی افزود: پارسال مصرف آب شرب شهروندان شهر تهران یک میلیارد و 50 میلیون مترمکعب بود که از این میزان، 780 میلیون مترمکعب (75 درصد) از سدها و 270 میلیون مترمکعب (25 درصد) نیز از منابع آب زیرزمینی تامین شد، در حالی که در حالت طبیعی، 70 درصد از منابع آب سطحی استفاده می شود. 

** اختصاص 30 درصد بودجه
این مسئول درباره بودجه این شرکت در سال 1396 گفت: امسال بودجه در نظر گرفته شده برای این شرکت 2 هزار و 200میلیارد ریال بود که با توجه به وضع مالی دولت، حدود 30 درصد از بودجه تخصیص داده شد.
بختیاری ادامه داد: با توجه به مشکلات مالی طرح های عمرانی، بخشی از درآمدها و منابع داخلی شرکت صرف اجرای طرح ها می شود.

** 600 حلقه چاه بسته شد
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران درباره اجرای طرح تعادل بخشی در تهران گفت: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، امسال باید یک هزار و 500 حلقه چاه در استان تهران بسته شود که تاکنون 600 حلقه چاه بسته شده است.
وی اعلام کرد: به دنبال بستن این 600 حلقه چاه غیرمجاز، 20 میلیون مترمکعب صرفه جویی شده است.
«اعتبار طرح تعادل بخشی 150 میلیارد ریال بود که 45 درصد از آن تاکنون تخصیص یافته است».
بختیاری ادامه داد: در استان تهران 48 هزار حلقه چاه وجود دارد که 35 هزار حلقه از آنها غیرمجاز و 13 هزار حلقه نیز مجاز است؛ کل برداشت از منابع آب زیرزمینی 2 میلیارد و 350 میلیون مترمکعب است که 210 میلیون مترمکعب به چاه های غیرمجاز و 2 میلیارد و 140 میلیون مترمکعب نیز به چاه های مجاز متعلق است.
این مسوول یادآوری کرد: بخشی از چاه های غیرمجاز، خانگی هستند که تعداد آنها به 12 هزار حلقه و برداشت آنها 18 میلیون متر مکعب می رسد؛ در این ارتباط دولت تصمیم گرفته است که به این چاه ها، به شرط اینکه برداشتشان زیاد نباشد و ضرر نداشته باشند، پروانه بهره برداری اعطا کند.
وی با اشاره به اینکه این برنامه تا 2 سال آینده اجرایی و عملیاتی می شود، گفت: اعطای پروانه بهره برداری باعث می شود که مشترکان آب به جای استفاده از آب شرب برای تامین آب استخر و ...، از آب چاه استفاده کنند. 

** صنعت آب به دلیل پایین بودن قیمت ها، ورشکسته است
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران گفت: هر مترمکعب آب برای شهروند تهرانی 25هزار ریال هزینه دارد که 10هزار ریال برای تولید (شرکت آب منطقه ای) و 15هزار ریال برای تصفیه و انتقال و توزیع (شرکت آب و فاضلاب) اختصاص می یابد؛ در حالی که اکنون ارزش هر مترمکعب آب برای مردم چهار هزار و 500 ریال است.
وی ادامه داد: این شرکت هر مترمکعب آب سطحی را به قیمت 600 ریال به شرکت آب و فاضلاب عرضه می کند.

** سه ویژگی شاخص اردکانیان
مدیرعامل آب منطقه ای تهران، رضا اردکانیان را گزینه ای مناسب برای تصدی وزارت نیرو عنوان کرد و گفت: وی سه ویژگی شاخص دارد؛ چهره علمی و شناخته شده در جهان در زمینه آب است؛ سال ها در این عرصه فعالیت کرده و در مدیریت، بسیار قاطع است.
به ‌گزارش خانه آب ایران، سیزدهمین نمایشگاه صنعت آب صبح دیروز (سه شنبه) با حضور 258 شرکت داخلی و 105 شرکت خارجی در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران آغاز به کار کرد. 
شرکت کنندگان خارجی در این نمایشگاه از 20 کشور از جمله ایتالیا، ترکیه، آلمان، جمهوری آذربایجان، مجارستان، چین، فرانسه، اسپانیا، دانمارک، کره جنوبی، هندوستان، سوئیس، اتریش، انگلستان، سوئد، ژاپن، کانادا، بلژیک، ایسلند و جمهوری چک هستند. 
چین، آلمان و ترکیه به صورت پاویون کشوری حضور پر رنگ‌تری در نمایشگاه سیزدهم دارند.
در این نمایشگاه انواع لوله و اتصالات پلیمری و فلزی، تصفیه و فیلتراسیون، سامانه‌های آب شیرین‌کن، لوله و اتصالات و شیرآلات، اتوماسیون و سامانه‌های ابزار دقیق، سامانه‌های اندازه گیری، تجهیزات آزمایشگاهی و آخرین فناوری‌ها و تولیدات و تجهیزات آب و فاضلاب به نمایش در می آید. 
این نمایشگاه به مدت چهار روز در فضایی به وسعت30 هزار مترمربع برپا شده و همه روزه از ساعت 9 صبح تا 5 بعداز ظهر پذیرای بازدیدکنندگان است. 

برچسب ها: 
اشتراک در: