شما اینجا هستید

اختصاص 3280 ميليارد تومان برای اجرای طرح‌های نوين آبياری

اختصاص 3280 ميليارد تومان برای اجرای طرح‌های نوين آبياری

هلند با مساحت و بارندگی كمتر از گيلان و مازندران 80 ميليارد يورو صادرات محصولات كشاورزی دارد.

به گزارش خانه آب ایران به نقل از روزنامه اطلاعات،علی مراد اکبری معاون آب و خاك وزارت جهاد كشاورزي با بيان اين مطلب در يك نشست خبری افزود: میزان بارندگی مناطق گیلان و مازندران ایران بیش از هلند است. این کشور با وسعت و بارندگی کمتر از گیلان و مازندران با كشاورزي اصولي و مبتني بر ارزش افزوده پارسال 80 میلیارد يورو صادرات محصولات كشاورزي داشت؛ بنابراین مناطق پرباران کشور می توانند نیاز کشور را تامین کند.
وي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به اینکه امسال ۳۲۸۰ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی و بودجه عمومی دولت برای طرح‌های نوین آبیاری اختصاص یافته است، افزود: در ۵ ماه گذشته ۵۳ هزار هکتار از اراضی کشاورزی تحت پوشش روش‌های نوین آبیاری قرار گرفته و قرار است تا پایان سال به ۱۴۰ هزار هکتار افزایش یابد. همچنين در سه سال گذشته در مجموع یک میلیون و ۶۳۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی تحت پوشش روش‌های نوین آبیاری قرار گرفته است و امسال ۹۴۰۰ میلیارد تومان معادل ۸۰ درصد بودجه کل وزارتخانه برای اجرای طرح‌های حفاظت و افزایش بهره‌وری در بخش آب و خاک اختصاص یافته که تاکنون در تاریخ وزارتخانه بی‌سابقه بوده است.
مراد اکبری با اشاره به اینکه فاز اول احیای 550 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان‌های خوزستان و ایلام انجام شده است، گفت: باقیمانده اين طرح پس از تخصیص آب برای 238 هزار هکتار از اراضی اجرایی خواهد شد. وزارت نیرو هم تاکنون تخصیص آب مورد نیاز برای این اراضی را اعلام نکرده اما وزارت جهاد کشاورزی مطالعات اجرایی را برای 50 هزار هکتار از فاز دوم طرح انجام داده است.
وی همچنین از اجرای طرح‌های احداث کانال انتقال آب برای مقابله با ریزگرد‌ها در غرب و جنوب کشور خبر داد و افزود: بر اساس ارزیابی‌های انجام شده ۳۲۰ هزار هکتار از اراضی استان خوزستان در محدوده کانون ریزگرد‌ها قرار دارد که تاکنون عملیات انتقال آب در ۴۲ هزار هکتار از این اراضی انجام شده است. از سوي ديگر، سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری تاکنون در ۵ هزار هکتار از کانون ریزگرد‌ها در استان خوزستان نهال کاری کرده است و امسال در صورت تامین اعتبار طرح در ۳۰ هزار هکتار انجام می‌شود.
نامبرده درباره روند اجرای طرح انتقال آب به اراضی سیستان گفت: برای انتقال آب و احیای اراضی کشاورزی در این استان زیرساخت‌ها برای 200 هزار هکتار انجام شده است اما چون محدودیت منابع آب وجود دارد و وزارت نیرو فقط برای 46 هزار هکتار آب تخصیص داده است بنابراین طرح در همین محدوده اجرا شد.
وی افزود: 500 میلیون دلار اعتبار برای اجرای طرح انتقال آب به 46 هزار هکتار از اراضی سیستان اختصاص یافت که 100 میلیون دلار آن مربوط به وزارت نیرو است؛ اگرچه اعتبار کافی برای طرح 2270 میلیارد تومان برآورد شده است، اما اعتباری که پرداخت شد 1300 میلیارد تومان بود که حدود هزار میلیارد تومان کسری داشت. با احیای 46 هزار هکتار از اراضی زراعی سیستان برای 70 هزار بهره بردار اشتغال ایجاد می شود.
معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی از انعقاد دو قرارداد ارتقای بهره وری آب با سازمان خواربار جهانی فائو خبر داد و گفت: ارزش دو قرارداد معادل 10 میلیون و 500 هزار دلار است که قرار است یافته‌ها و دستاوردهای جهان در زمینه مدیریت مصرف آب و ارتقای بهره‌وری در استان‌های خوزستان، ایلام و سیستان با همکاری فائو اجرا شود.
وی با اشاره به اینکه براساس گزارش وزارت نیرو سالانه حدود 10 میلیارد مترمکعب آب در استان‌های شمالی وارد دریای خزر می شود، افزود: با بازسازی و مرمت آب بندها در استان‌های شمالی یک میلیارد تا یک میلیارد و 500 میلیون متر مکعب آب ذخیره خواهد شد و بر همين اساس طرح بازسازی و مرمت آب‌بندان‌ها هفته آینده در کارگروه آب نهایی می شود.
وی گفت: براساس گزارش وزارت نیرو 4 میلیارد مترمکعب آب بدون اینکه جمع آوری شود وارد اروند رود می شود و در استان‌های هرمزگان و بوشهر حدود 2 میلیارد متر مکعب آب از دسترس خارج می شود و 5 میلیارد متر مکعب آب هم در پشت سدها و شبکه‌های روباز و در شبکه‌های انتقال آب تبخیر می شود.
معاون امور خاک و آب جهاد کشاورزی تصریح کرد: در گزارش وزارت نیرو 104 میلیارد مترمکعب آب در دسترس وجود دارد که با احتساب آنهایی که از دسترس خارج می شود در واقع 65 درصد آب موجود در بخش کشاورزی مصرف می شود نه 90 درصدي كه وزارت نيرو ادعا مي كند.
وی گفت: اگرچه بهره وری آب در کشور مطلوب نیست، اما آماری که از میزان مصرف آب در بخش کشاورزی ارائه می شود هم صحیح نیست.اکنون میزان مصرف آب به ازای هر مترمکعب برای تولید یک کیلو محصول از 9 دهم به 2/1 یعنی 300 گرم افزایش یافته است.
مراد اکبری در پايان از تراز تجاری مثبت كشور در بخش کشاورزی و در حوزه آب مجازی خبر داد و افزود: سال گذشته 5 میلیارد متر مکعب آب مجازی با صادرات محصولات کشاورزی به بازارهای جهانی صادر شد اما به ازای آن 30 میلیارد مترمکعب آب مجازی از طریق محصولات کشاورزی واردات داشتیم که به معنی تراز مثبت تجاری در حوزه آب مجازی است.
وی همچنين يادآور شد: الگوی کشت برای کشور تهیه و در حال نهایی شدن است و این نقشه‌ها در اختیار معاونت‌های جهاد کشاورزی استان‌ها قرار می گیرد تا مشخص شود چه نوع محصولاتی در استان‌ها باید کشت شود.

 

منبع

اشتراک در: