شما اینجا هستید

۲۸۶ لیتر آب برای تولید هر کیلو هندوانه در ایران مصرف می شود

وزارت جهادکشاورزی اعلام کرد:

۲۸۶ لیتر آب برای تولید هر کیلو هندوانه در ایران مصرف می شود

وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: برای تولید یک کیلوگرم هندوانه در ایران ۲۸۶ لیتر آب مصرف می‌شود که این رقم در مقایسه با سال ۹۱ ، ۳۷ درصد کاهش داشته است.

به گزارش خانه آب ایران، وزارت جهاد کشاورزی طی اطلاعیه ای اعلام کرد که میزان مصرف آب برای تولید هر کیلوگرم هندوانه در کشور کاهش یافته است و این رقم به 286 لیتر آب رسیده است.
در این اطلاعیه آمده است: مصرف آب در تولید هندوانه طی سال های(95-91) از 12500مترمکعب در هکتار به 9740 مترمکعب در هکتار کاهش یافته است به طوری که در سال 91،به ازای هر مترمکعب آب مصرفی 2.2 کیلوگرم محصول هندوانه تولید می‌شده است که با افزایش بهره‌وری، میزان تولید به 3.5 کیلوگرم به ازای هر مترمکعب افزایش یافته است.

بنابراین گزارش، می توان نتیجه گرفت که آب مورد نیاز برای تولید یک کیلوگرم هندوانه از 455 لیتر در سال 91 به 286 لیتر در سال 95 معادل 37 درصد کاهش یافته است.

در بخش دیگر از این اطلاعیه آمده است: عملکرد در واحد سطح نیز از 29 تن در هکتار در سال 93 به 32.5 تن در هکتار در سال 95 افزایش یافته است.

سیستم‌های نوین آبیاری نیز از روش‌های مرسوم به روش‌های جدیدتر و کارایی بیشتر با میزان تبخیر کمتر از آبیاری‌های بارانی به قطره‌ای و زیرسطحی تغییر یافته و در طی این چهارسال، سطح سیستم آبیاری قطره ای 45.3 درصد رشد داشته است.

منبع

اشتراک در: