شما اینجا هستید

فاضلاب خام در طرح احیا وارد دریاچه ارومیه نمی‌شود/ برنامه وزارت نیرو شتاب دهی به طرح‌ها است

سرپرست وزارت نیرو در نشست خبری هفته دولت:

فاضلاب خام در طرح احیا وارد دریاچه ارومیه نمی‌شود/ برنامه وزارت نیرو شتاب دهی به طرح‌ها است

سرپرست وزارت نیرو با تاکید بر اینکه پساب ورودی به دریاچه ارومیه تصفیه شده است، گفت:‌ در برنامه‌های احیا تمامی منابع ورودی از شهرها به دریاچه جزو پساب‌های تصفیه شده است و هیچگونه فاضلاب خامی وارد آن نمی‌شود.

به گزارش خانه آب ایران به نقل از  پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)،‌ ستار محمودی در نشست خبری هفته دولت با اصحاب رسانه در پاسخ به سوالی در خصوص راهکارهای وزارت نیرو برای برون رفت استان‌های جنوبی از مشکلات مرتبط با معضلات آبی، گفت:‌ هم اکنون در سطح استان خوزستان طرح‌های مناسب و دراز مدت شروعی شده است تا با تکمیل آن‌ها بتوانیم بخش زیادی از مشکلات این منطقه را برطرف کنیم.
وی افزایش ظرفیت تصفیه خانه‌ها و اجرای طرح غدیر با پوشش چندین شهر و روستا را بخشی از پروژه‌های موجود برای رفع دغدغه‌های آبی استان خوزستان دانست و افزود:‌ در سطح استان‌های ساحلی همچون بوشهر و هرمزگان نیز در تلاش برای افزایش ظرفیت آب شیرین‌کن‌ها هستیم به طوری که در سال جاری 20 هزار مترمکعب منابع تولیدی از طریق ظرفیت آب شیرین کن‌ها وارد مدار استان بوشهر شده است.
سرپرست وزارت نیرو با تاکید بر اینکه برنامه وزارت نیرو شتاب دهی به طرح‌های شروع شده است، تصریح کرد:‌ وزارتخانه نیاز به تعریف طرح جدید در این مناطق ندارد.
محمودی به موضوع مطالبات وزارت نیرو از بخش‌های مختلف نیز اشاره ای کرد و گفت: بخشی از مطالبات وزارت نیرو به دلیل تعهدات و بخشی نیز مربوط به بانک‌ها و بخش خصوصی است. بر اساس بررسی‌های صورت گرفته بدهی وزارت نیرو به پیمانکاران، تجهیزات و اشخاص رقمی در حدود چهار تا پنج هزار میلیارد تومان است.
 
تهیه بسته اقتصادی در رأس صنعت آب و برق
سرپرست وزارت نیرو مجموع بدهی را 30 هزار میلیارد تومان دانست و افزود: وزارت نیرو در حال تهیه بسته اقتصادی است تا در مسیر حرکت خود به توسعه ظرفیت سازی ها بپردازد.
وی در تکمیل این بخش از سخنان خود، گفت: برخی از مطالبات در اثر فروش خدماتی است که همچنان هزینه آن را از بخش‌های مختلف اقتصادی دریافت نکرده‌ایم بنابراین براساس این پکیج برنامه چهار ساله آینده مشخص و وضعیت مباحث مختلف از جمله تعرفه‌ها باید مشخص شود.
محمودی به موضوع حق آبه های هیرمند و تشکیل کارگروه مشترک میان دو کشور ایران و افغانستان اشاره کرد و افزود:‌ در این زمینه کمیساریای مشترکی میان دو کشور با حضور نمایندگانی از حوزه آب، مقامات استانی و ارگان‌های مختلف همچون وزارت امور خارجه تشکیل شده است و مسائل مرتبط با آب‌های مشترک در این کمیته پایش و مباحث فنی مورد بررسی قرار می‌گیرد.
وی ادامه داد:‌ با اینکه طرف مقابل آب را متعلق به کشور خود می‌داند ولی به هر حال حق آبه ها دارای عرف بین المللی است. بنابراین مباحث کارشناسی و آینده نگری در حال جریان است تا برای تصمیمات آینده بر روی منابع موجود مصارف پایین دست و حق آبه تالاب‌ها مورد توجه قرار بگیرد.
سرپرست وزارت نیرو به اقدامات صورت گرفته برای احیای دریاچه ارومیه سخن میان آورد و افزود:‌ در دولت یازدهم با توجه به مشکلات موجود دریاچه کارگروه مشترکی تشکیل و 19 برنامه با اولویت بندی مشخص در آن تهیه شد.
 
رهاسازی یک میلیارد و 600 میلیون مترمکعب آب سدها به دریاچه ارومیه
وی افق احیای دریاچه به لحاظ فنی را 10 ساله دانست و گفت:‌ براین اساس افزایش سهم آب دریاچه ارومیه از سدهای موجود انجام و یک میلیارد و 600 میلیون مترمکعب آب از سوی سدها به سمت دریاچه رها سازی شد.
محمودی یادآور شد:‌ سابق بر اجرای این طرح حجم موجود در دریاچه دو میلیارد مترمکعب بود و با کاهش همین حجم میزان آب تبخیر آن نیز افزایش پیدا می‌کرد بنابراین اجرای این برنامه در گام نخست باعث حفظ اولیه حجم موجود دریاچه و گسترده شدن سطح دریاچه شد.
سرپرست وزارت نیرو خاطرنشان کرد:‌ تا سال آینده نیز با کمک اجرای طرح انتقال آب کانی سیب 600 میلیون مترمکعب دیگر نیز سالیانه به حجم دریاچه افزوده خواهد شد.
وی ادامه داد: چاه‌های غیرمجاز منطقه مورد پایش جدی قرار گرفت و تعداد زیادی از آن‌ها مسدود شد. اضافه برداشت چاه‌های مجاز کنترل و آب ورودی به سمت مناطق عمیق تر دریاچه سوق پیدا کرد.
 
هیچگونه فاضلاب خامی وارد دریاچه ارومیه نمی‌شود/ منابع ورودی پساب تصفیه شده است
محمودی با تاکید بر اینکه فاضلاب‌های ورودی به دریاچه تصفیه شده است، خاطرنشان کرد:‌ اجرای این برنامه یکی از طرح‌های احیا دریاچه ارومیه است و براساس آن منابع ورودی به دریاچه ارومیه همگی جزو پساب‌های تصفیه شده است و هیچگونه فاضلاب خامی وارد آن نمی‌شود.
سرپرست وزارت نیرو با کاهش نزولات جوی در این منطقه نیز اشاره کرد و گفت: به لحاظ سال آبی و در میان 6 حوزه آبی موجود، پایین‌ترین آمار بارش مربوط به حوزه ارومیه بوده است و با کاهش 36 درصدی نسبت به دور مشابه مواجه هستیم که امیدواریم در سال آبی جدید با بارش‌های بهتر در این منطقه شاهد بهبود هر چه بهتر وضعیت دریاچه ارومیه باشیم.

 

منبع

اشتراک در: