شما اینجا هستید

بزرگترین پروژه تحقیقاتی آبی وزارت نیرو در شرق کشور اجرا شد

با همت شرکت آبفای استان خراسان رضوی؛

بزرگترین پروژه تحقیقاتی آبی وزارت نیرو در شرق کشور اجرا شد

رئیس گروه تحقیقات شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی از پایان بزرگ ترین پروژه تحقیقاتی وزارت نیرو در حوزه آب در شرق کشور خبر داد.

به گزارش خانه آب ایران به نقل از پايگاه اطلاع رسانی وزارت نيرو، به گفته محمدسلطانی اصل این پروژه تحقیقاتی با عنوان احیای ترکیبی چاه های آب توسط آبفای خراسان رضوی و با همکاری پارک علم و فناوری استان در سال 95 وارد فاز تست میدانی شد و خاتمه یافت.
وی افزود: با استفاده از این فناوری 10 حلقه چاه آب شرب شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی احیا و 82 لیتر برثانیه به تولید هر حلقه چاه افزوده شد و بالغ بر 10 میلیارد ریال صرفه جویی بعمل آمد.
وی پروژه دردست اجرای طراحی و ساخت سیستم ارزیابی کارآیی فیلترهای قلوه سنگی در تصفیه تکمیلی پساب در نیشابور را خاطر نشان کرد و گفت: فاز اول این پروژه اواسط سال قبل عملیاتی و فاز دوم هم از ابتدای مردادماه سال جاری شروع شد.
سلطانی همچنین میزان اعتبار مصوب سال جاری بخش تحقیقات را 5 میلیارد ریال اعلام کرد و در تشریح  مشخصات پروژه های پژوهشی سال 96 آبفای خراسان رضوی اظهار داشت: بررسی آماری عوامل موثردر کاهش آب دهی چاه های آب شرب در تربت جام ، طراحی و ساخت سیستم اندازه گیری سطح دینامیک آب در چاه های درحال بهره بردای، بررسی اثرات خوردگی در تاسیسات آب و فاضلاب و ارائه راهکارهای پیشگیری، تعیین میزان کمی و مالی سهم عوامل موثر بر شاخص آب بدون درآمد وارائه برنامه بهبود بهینه شاخص و ارزیابی کارآیی شرکت های تبصره دو و امورهای تابعه با استفاده از روش تحلیل پوشش داده از عناوین پیشنهادی است.
وی برضرورت پرداختن به مسائل پژوهشی در حوزه های غیر فنی(اداری و مالی)تاکید کرد و افزود: چند وجهی بودن پروژه ها در این حوزه ها و نیاز به اطلاعات متعدد زمانی و مکانی فعالیت پژوهشی در این حوزه راسخت کرده است.
رئیس گروه تحقیقات آبفای خراسان رضوی همچنین یکی از سیاست ها و اهداف دفتر تحقیقات را آشنا ساختن  اساتید مراکز دانشگاهی با چالش های صنعت آب و فاضلاب  به منظور ارائه راهکار رفع مشکلات دانست و با بیان اینکه ، پیش از این نیازسنجی پژوهشی به روش علمی  در آبفای استان انجام نشده است اظهارداشت: پروژه نیاز سنجی پژوهشی به منظور استخراج عناوین تحقیقات کاربردی در حوزه های مختلف شرکت تعریف و اجرا می شود.
وی اظهار امیدواری کرد: نتایج این طرح درسال 97 آماده ارائه به موسسات پژوهشی ، دانشگاه ها و مراکز نظارتی شود.

 

منبع

اشتراک در: