شما اینجا هستید

مدیر کل محیط زیست اصفهان:تالاب گاوخونی احیا نشود؛ آینده خوبی نخواهیم داشت

مدیر کل محیط زیست اصفهان:تالاب گاوخونی احیا نشود؛ آینده خوبی نخواهیم داشت

مدیرکل محیط زیست استان اصفهان تصریح کرد: اگر برای مقابله با بیابان زایی، احیای تالاب بین المللی گاوخونی و حذف معادن شرق اصفهان تلاش نشود، آینده خوبی در انتظار این استان نخواهد بود

به گزارش خانه آب ایران، حمیدرضا ظهرابی در یادداشتی که در صفحه اینستاگرام خود قرار داد، نوشت: حدود 300 هزار هکتار کانون بحرانی ، فرسایش بادی در کنار شهرهای اصفهان، دولت آباد و شاهین شهر قرار دارد. 

وی اضافه کرد: کانون های طبیعی که روزگاری نه چندان دور، تالاب و مرغزار بودند اکنون به کانون های بحران ساز نظیر معادن گچ، آجر، شن و ماسه که همگی با دست خودمان ایجاد کرده ایم، تبدیل شده اند و هنوز هم دست بردار نیستیم. 

مدیرکل محیط زیست استان اصفهان با اشاره به اینکه وزش باد در تابستان( خشک ترین فصل سال ) دقیقا برعکس همیشه از شرق به غرب می وزد، در مطلب اینساگرامی خود، افزود: اجرای برنامه جامع مقابله با گرد و غبار و احیای تالاب بین المللی گاوخونی و اجرای برنامه جامع مدیریت زیست بومی ، الویت امروز ماست، اولویت همه ما، دستگاههای دولتی و مردمی. 

با هجوم ریزگردها به اصفهان و شدت گرفتن پدیده غبار و تشدید آلاینده ها هوای این شهر در روز چهارشنبه هفته گذشته برای عموم ناسالم شد و با استمرار این وضعیت و در پی افزایش گرد و غبار به شکل کم سابقه ای هوای این کلانشهر در روز پنجشنبه هفته گذشته در شرایط بسیار ناسالم و در آستانه خطر قرار گرفت.
در عین حال، مسئول پیش بینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان روز پنجشنبه گذشته گفت: افزون بر منشاء خارجی، فعال شدن کانون های داخلی در ایجاد پدیده گرد و غبار که از روز گذشته این استان را فراگرفت، تاثیرگذار بوده است.

حسن خدابخش افزود: خشکسالی های مداوم موجب شده تا کانون های ایجاد گرد و غبار در نواحی استان بویژه شرق اصفهان در پی وزش باد فعال شوند. 

مسئول پیش بینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان توضیح داد: وزش باد در شمال و شمال شرق اصفهان همزمان با انتشار گرد و غبار با منشاء خارجی از نیمه جنوبی کشور موجب شد تا اصفهان بیشتر از سایر استان ها پس از خوزستان و ایلام، هجوم ریزگردها و گرد و غبار را احساس کند. 
اصفهان به عنوان منطقه ای کم آب و خشک در محاصره 16 کانون بحران ریزگرد به مساحت یک میلیون و 90هزار هکتار قرار دارد.

پیش از این نیز هشدارهایی نسبت به افزایش آلودگی هوا و پدیده تشدید ریزگردها و گرد و غبار در اصفهان به دنبال خشک شدن رودخانه زاینده رود و تالاب بین المللی گاوخونی داده شده بود.

اشتراک در: