شما اینجا هستید

داعش دریچه های سد فرات را بازکرد/ جان هزاران نفر درخطر است

داعش دریچه های سد فرات را بازکرد/ جان هزاران نفر درخطر است

گروه تروریستی داعش سه دریچه سد فرات(الطبقه) در استان رقه سوریه را گشود و هزاران هکتار زمین را زیر آب برد.

به گزارش رسانه های مخالف دولت سوریه، با باز شدن دریچه های سد فرات، سطح آب این رودخانه در مناطق پایین دست به میزان بی سابقه ای افزایش یافته است.
این افزایش سطح آب که در 25 سال گذشته بی سابقه است در برخی مناطق به 10 متر می رسد.
گروه تروریستی داعش دلیل بازکردن دریچه های سد فرات را ترس از بمباران های ائتلاف آمریکایی و شکستن سد اعلام کرده است.
به گزارش پایگاه 'عنب بلدی' مدیر سازمان 'صدا و تصویر' در منطقه رقه در این باره گفت: افزایش ارتفاع آب در این منطقه هزاران هکتار زمین را در دو طرف رودخانه در مسیر رقه تا دیرالزور غرق کرده است.
محمد خضر افزود: ائتلاف آمریکایی بارها مناطق اطراف این سد را بمباران کرده است و بازکردن دریچه های آن، اقدامی برای کاستن از فشار پشت سد و جلوگیری از تاثیر لرزش های ناشی از بمباران ها بوده است.
وی اظهارداشت: ارتفاع سطح آب بسیاری از حوایج(جزیره های کوچک در رودخانه فرات) را زیر آب برده و ده ها پمپ نصب شده در اطراف رودخانه و هکتارها زمین کشاورزی را غرق کرد. 
خضر بیان کرد: با توجه به تخریب همه پل های رودخانه فرات توسط ائتلاف آمریکایی، مردم برای عبور از عرض رودخانه از بلم و کلک های دست ساز استفاده می کنند و ارتفاع بیش از حد سطح آب می تواند، رفت و آمد ساکنان منطقه را به طور کامل متوقف کند.
نیروهای حزب دمکراتیک سوریه(کردها) روز یکشنبه اعلام کردند که بر روستای 'السویدیه' در غرب رقه مسلط شده اند و به نزدیکی های سد فرات رسیده اند و جنگنده های ائتلاف نیز ده ها بار مناطق اطراف این سد را بمباران کردند.

انتشار دهنده : مرضیه فاتحی علیشاه

اشتراک در: