شما اینجا هستید

بارش ها در سیستان و بلوچستان معادل بارش های یک سال آبی

بارش ها در سیستان و بلوچستان معادل بارش های یک سال آبی

خواندن ۳ دقیقه
بارش های ثبت شده در ۱۵ ایستگاه باران سنجی در استان سیستان و بلوچستان نشان از بارش بیش از ۱۰۰ میلی‌متر باران است که این بارش معادل بارش های یک سال زراعی استان در بلندمدت است.

«محسن حیدری» مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: همانطور که انتظار می‌رفت سامانه بارشی فراگیر اکثر نقاط استان را در برگرفت و بارش‌های قابلی توجهی در پی داشت.

حیدری افزود: بیشینه بارندگی ها در استان به میزان ۱۸۶ میلی متر از ایستگاه «دستگرد» از توابع شهرستان نیک‌شهر گزارش شده که ظهر دیروز اعلام شده و به دلیل قطع بسترهای ارتباطی این شهرستان، میزان بارش‌های بعدازظهر و دیشب این ایستگاه، هنوز دریافت نشده است.

مدیرکل هواشناسی استان بیان کرد: از ظهر دیروز تاکنون ارتباط تلفنی هواشناسی استان با ایستگاه های هواشناسی و باران‌سنجی شهرستان های نیکشهر، قصرقند و فنوج قطع شده است که با برقراری ارتباط ما باین شهرستان ها اطلاعات بارندگی این مناطق نیز به روز خواهد شد.

او همچنین بیان کرد بیشتر بارندگی‌ها در نواحی مرکزی، غرب و جنوب غرب استان باریده است و بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی از ایستگاه های مسکوتان از توابع شهرستان نیکشهر ۱۵۰، مومان بالا از توابع شهرستان کنارک ۱۴۹٫۵، کهیر از توابع شهرستان کنارک ۱۴۹، رئیس‌آباد از توابع شهرستان سرباز ۱۲۹، شهر بزمان ۱۲۷، شهر کنارک ۱۲۶٫۵، دلگان ۱۱۷، بنت از توابع شهرستان نیکشهر ۱۱۵، سورکمب از توابع شهرستان چابهار ۱۱۳، ساربوک از توابع شهرستان قصرقند ۱۰۹، شهر راسک ۱۰۷٫۸، ترشاب از توابع شهرستان خاش ۱۰۵٫۵ و کهنوک دهپابید از توابع شهرستان خاش ۱۰۴ میلی‌متر باران باریده است.

او ادامه داد: به طور کلی در ۱۴۵ ایستگاه بارندگی ثبت شده که ارتفاع بارش‌های ۹۴ ایستگاه بیش از ۵۰ میلی‌متر بوده است. همچنین در ۱۷ ایستگاه بین ۱۰۰ تا ۱۸۶ میلی‌متر باران باریده است.

عضو ستاد مدیریت بحران هواشناسی سیستان و بلوچستان در ادامه به بارش برف در برخی نقاط استان اشاره کرد و گفت: تا صبح امروز گزارش از بارش برف در توابع زاهدان و ارتفاعات حومه این شهر، ارتفاعات نصرت آباد، روستای تمندان خاش، ارتفاعات تفتان در خاش و رشته کوه بیرک در مهرستان دریافت شده است.

او ادامه داد: بر اساس آخرین الگوهای پیش‌یابی و مدل‌های جوی، سامانه بارشی امروز رفته رفته از مرزهای شرقی استان خارج می‌شود و با شمالی شدن جریانات روند کاهش دما در استان آغاز شده است که احتمال مه‌گرفتگی و کاهش شدید دید افقی در محورهای کوهستانی و لغزندگی برخی محورهای مناطق سردسیر استان وجود دارد.

منبع: خبرگزاری پانا

برچسب ها: 
اشتراک در: