شما اینجا هستید

فرسایش خاک نخستین معضل زیست محیطی است

رییس انجمن آبخیزداری ایران:

فرسایش خاک نخستین معضل زیست محیطی است

خواندن 5 دقیقه
در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد از معضلات زیست‌محیطی جامعه جهانی، مربوط به فرسایش خاک است که در رده نخست این حوزه قرار می‌گیرد.

به‌گزارش خانه آب ایران، حمیدرضا صادقی در همایش روز جهانی خاک در دانشگاه ملایر اظهار داشت: در بین بیش از ۴۰ نوع تخریب اراضی شناخته شده در جهان، فرسایش خاک در رده نخست قرار دارد.
وی اتخاذ رویکردی متناسب با رفع این مشکل را ضروری خواند و افزود: مشکل اصلی در این حوزه نبود آمایش سرزمینی است و ما هنوز پایش صحیحی از خاک نداریم.
رییس انجمن آبخیزداری ایران با بیان اینکه خاک برای دستیابی به پایداری تامین نیازهای دراز مدت بشر ضروری است ادامه داد: امروز گرد و غبار و کم آبی مشکل اصلی محیط زیست کشور است.
صادقی با تاکید بر اینکه به صورت علمی باید به دنبال رفع این مشکل باشیم بیان کرد: خاک را می‌توان به عنوان یک جزء حیاتی در امنیت آب، انرژی و مواد غذایی تلقی کرد که با تخریب آن کمیت و کیفیت تولید مواد غذایی تحت تاثیر قرار می‌گیرد.
وی ادامه داد: انجمین آبخیزداری ایران در سال‌های اخیر رفع موانع و مشکلات موجود در این حوزه را با تغییر نگرش حاکم بر مدیریت منابع آب و خاک و محیط زیست جزء برنامه‌های اصلی خود قرار داده است.
فرسایش خاک در ایران ۲.۵ میلیارد تُن تخمین زده شد
عضو هیات‌علمی گروه علوم و مهندسی خاک دانشگاه ملایر نیز تخریب خاک را یکی از مهمترین چالش‌های قرن ۲۱ دانست که منجر به کاهش توان بهره‌وری و زیستی آن شده است.
سهیلا سادات هاشمی افزود: ایران جزء مناطق خشک و نیمه‌خشک است و بر اساس نقشه تخریب خاک جهان، کشور ما حاوی خاک‌های تخریب یافته است. وی اظهار داشت: این در حالیست که با توجه به تحقیقات انجام شده، در جهان طی سال‌های ۲۰۳۰ تا ۲۰۳۹ میلادی، میزان خشکسالی ایران به شدت افزایش یافته و جزء مناطق به شدت تخریب یافته قرار می‌گیرد.
عضو هیات‌علمی گروه علوم و مهندسی خاک در دانشگاه ملایر یکی از مهمترین عوامل تخریب در این حوزه را فرسایش خاک با حدود ۹۰ درصد دانست و ادامه داد: میزان فرسایش خاک در ایران به ۲.۵ میلیارد تُن در سال ۲۰۱۸ تخمین زده شده است.
هاشمی گفت: به دلیل اقلیم خشک کشورمان زمان لازم برای تشکیل خاک در ایران ۲ برابر متوسط جهانی است و سهم مدیریت پایدار خاک از این دیدگاه بسیار حائز اهمیت است. وی همچنین شناسایی خاک‌ها، الگوسازی و پایش مداوم آن را از مهمترین فعالیت‌های لازم برای مدیریت پایدار خاک در کشور عنوان کرد.
فرسایش خاک در ایران هشت برابر استاندارد جهانی است
رییس دانشکده کشاورزی و عضو هیات علمی گروه علوم و مهندسی خاک دانشگاه ملایر نیز فرسایش خاک در ایران را نگران کننده دانست و لزوم توجه ویژه برای حل این مشکل را ضروری خواند. شهریار مهدوی گفت: فرسایش سالانه ۲ میلیارد تُن خاک در مقایسه با ۲۴ میلیارد تُن کل فرسایش خاک در جهان، نشان از فرسایش هشت برابری استاندارد ایران در مقایسه با میانگین جهان دارد. وی ابراز امیدواری کرد: توجه ویژه مسئولان و سیاست‌گذاران برای حفظ خاک و لزوم توجه به تخصص به طور جدی مد نظر قرار گیرد.

 

منبع خبر

برچسب ها: 
اشتراک در: