شما اینجا هستید

راهکارهای تک بعدی برای رهایی از سیل در گلستان کارساز نیست

راهکارهای تک بعدی برای رهایی از سیل در گلستان کارساز نیست

خواندن 5 دقیقه
رییس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع‌طبیعی گرگان گفت که اجرای زهکشی، ساخت سد، لایروبی رودخانه‌ها و آبخیزداری هر کدام به تنهایی عامل دفع سیل در گلستان نیست و باید همه این اقدامات به صورت پشتیبان و در قالب یک شبکه پیوسته در این استان سیل‌خیز دیده و اجرایی شود.

به‌گزارش خانه آب ایران، دکتر علی نجفی نژاد در نشست علمی – تخصصی بررسی دستاوردها و چالش‌های طرح زهکشی و کنترل رواناب‌های سطحی استان گلستان اظهار داشت: موضوع آب چند وجهی ولی راهکارهای ما تک بعدی است و طبیعتا نتیجه‌ای که می‌خواهیم حاصل نمی‌شود.
وی با تاکید بر اینکه رفتار سازمانی و مدل تصمیم‌گیری در مقابله با سیل‌های مخرب گلستان باید اصلاح تا به نتیجه خوب و سازنده منجر شود، گفت: دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان در حوزه مطالعات و تحقیقات برای مهار سیل‌های استان آماده همکاری است.
مدیر آب و خاک سازمان جهادکشاورزی گلستان نیز به اهمیت اجرای طرح زهکشی در اراضی اولویت دار استان اشاره کرد و گفت: دولت به تازگی یک هزار میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح‌های زهکشی اولویت‌دار این خطه شمالی اختصاص داد.
فاضل گل‌علیپور افزود: مطالعات زهکشی زمین‌های دشت گرگان انجام شده و اکنون نیز این طرح در سطح ۵۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان در دستور کار قرار دارد.
وی گفت: در شهرستان گُمیشان حدود ۳۴ هزار هکتار زهکشی انجام شد که در نتیجه تولید محصول گندم و جو در این اراضی از ۵۰۰ تا ۷۰۰ کیلوگرم در سال به ۲ تا ۲.۵ تن افزایش یافت.
وی اضافه کرد: علاوه براین طرح زهکشی در گمیشان در زمان وقوع سیلاب سبب جمع‌آوری رواناب‌ها و هدایت آن به سمت تالاب و دریا شد و خسارت‌ها را کاهش زیادی داد.
به گفته وی، در استان گلستان ۶۴۰ هزار هکتار زمین کشاورزی دیم و آبی وجود دارد.
نشست یک روزه علمی - تخصصی دستاوردها و چالش‌های پیشرو طرح‌های زهکشی و کنترل رواناب‌های سطح گلستان با اهداف معرفی طرح‌های زهکشی و کنترل سیلاب اراضی ۲۸۰ هزار هکتاری استان، معرفی اقدام‌های انجام شده و چالش‌های پیش‌رو، هم‌اندیشی در خصوص چگونگی اجرا و بهره‌برداری مطلوب از این طرح و مدیریت تخلیه زهاب با لحاظ ضوابط حفظ محیط‌زیست، ظرفیت‌های بهره‌گیری از زهاب و آب‌های شور منطقه با مشارکت شرکت آب منطقه‌ای و جهاد کشاورزی و دانشگاه علوم کشاورزی و منابع‌طبیعی گرگان و همکاری کمیته ملی آبیاری و زهکشی ایران در گرگان برگزار شد.

 

منبع خبر

اشتراک در: